İddia şöyle;

Bir X hesabı tarafından paylaşılan gönderide Türkiye Cumhuriyeti pasaportuyla vizesiz seyahat edilemeyen ülke sayısının 52’ye yükseldiği, 2014’te bu sayının 38 olduğu iddia edildi.

İddia YANLIŞ
→ 2024 yılında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları umumi pasaportlarıyla 118 noktaya vizesiz seyahat edebiliyor.
→ 38 ve 52; 2014 ve 2024 yıllarında vizesiz seyahat edilemeyen ülkeleri değil, önceki yıllarda Türkiye’nin Henley Pasaport Endeksi’ndeki sırasını gösteriyor.
Henley&Partners Pasaport Endeksi
Bireylerin yatırım karşılığında vatandaşlık ve oturum izni alması hizmetini sunan Henley&Partners, Henley Pasaport Endeksi (The Henley Passport Index) metodolojisinde kullandığı verilerin Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA)’dan ve ülkelerin yayınladığı açık verilerden topladığı bilgisini paylaşmış. Henley&Partners’ın veritabanında bulunan 199 pasaportun güvenilir kaynaklardan karşılaştırmalı bir şekilde kontrol edildiği ve 227 seyahat noktasının değerlendirildiği belirtilmiş. Endekste, elektronik seyahat izinleri (ETA) ile girilebilen noktalar ve kapıda vize uygulamaları vizesiz olarak değerlendirilirken, elektronik vizeler (e-Visa) vize gerekliliği biçimi olarak değerlendirilmiş.  
Türk Pasaportuyla 118 Noktaya Vizesiz Girilebiliyor
Henley Pasaport Endeksi’ne göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 20 Şubat 2024 tarihi itibariyle umumi (bordo) pasaportlarıyla 118 noktaya vizesiz seyahat edebiliyor. Bunlardan 74 noktaya kapıda vize veya elektronik seyahat iznine gereksinim duyulmadan giriş yapılabiliyor. 39 noktaya da kapıda vize uygulamasıyla, 5 noktaya ise elektronik seyahat izni alarak giriş yapmak mümkün. 108 seyahat noktasına giriş yapmak için ise seyahat edilmek istenen ülkenin talep ettiği vize süreçlerinin takip edilmesi veya e-Vize alınması gerekiyor. 

2024 yılında Türkiye Cumhuriyeti Pasaportuyla Vizesiz Seyahat Edilebilen Ülkeler

Henley Pasaport Endeksi’ne göre Türkiye, sıralamada 2024 yılında 54. en güçlü pasaporta sahip ülke olarak değerlendirilmiş. 2016 yılında Türk pasaportuyla 102 noktaya vizesiz seyahat hakkı ile Türkiye endekste 51. sırada yer almıştı. İlerleyen yıllarda Türk pasaportu ile vizesiz seyahat edilebilen noktalar artmasına rağmen Türkiye’nin sıralamadaki yeri düşüş eğiliminde olmuş. 
Paylaşımda 2014 yılında Türk pasaportuyla vizesiz seyahat edilemeyen ülke sayısının 38 olduğu iddia edilmişti. Endekste Türkiye’nin 2014’te sıralamadaki yerine bakıldığında vizesiz seyahat edilemeyen ülke sayısının 38 değil, sıralamadaki yerinin 38 olduğu anlaşılıyor. Aynı şekilde 2024 yılında Türk pasaportuyla vizesiz seyahat edilemeyen ülke sayısının 52 olduğu iddia edilmişti. Endekste 52 sayısının vizesiz seyahat edilemeyen ülke sayısı değil, Türkiye’nin 2023 yılında sıralamadaki yeri olduğu ortaya çıkıyor. 

Yıllara Göre Türkiye’nin Henley Pasaport Endeksi’ndeki Sırası

Sonuç olarak;

Türkiye Cumhuriyeti pasaportuyla vizesiz girilemeyen ülke sayısının 52 olduğu iddiası doğru değil.