İddia şöyle;

Bir Threads hesabı tarafından 14 Nisan 2024 tarihinde paylaşılan gönderide Rusya Devlet Başkanı Putin’in, ABD’nin İsrail’i desteklemek için İran topraklarına saldırması halinde Rusya’nın İran’ı destekleyeceğini açıkladığı iddia edildi.

İddia YANLIŞ
→ Rus medyasında konuyla ilgili bir haber yer almıyor.
→ İddia Anadolu Ajansı Moskova muhabiri tarafından da yanlışlanmış.
Putin’in İran’ı Destekleyeceğine Dair Bir Açıklaması Yok
7 Ekim 2023’te Hamas’ın Gazze üzerinden İsrail’e saldırmasıyla başlayan İsrail-Hamas savaşının 6. ayında süreç belirsizliğini koruyor. Nisan ayının başında İsrail, İran’ın Şam’daki konsolosluk ve büyükelçilik binasına hava saldırısı düzenlemişti. İkisi general toplam 7 İranlı subayın ölmesiyle sonuçlanan saldırının ardından İran yetkilileri, saldırının cevapsız kalmayacağını duyurdu.
13 Nisan gecesi İran’ın insansız hava araçları (İHA) ile İsrail’e karşı başlattığı hava saldırısı da dünya gündeminde yerini aldı. Gece boyu süren saldırıda İran’dan gönderilen İHA ve füzeler çoğunlukla İsrail’in Demir Kubbe hava savunma sistemi ve İsrail sınırı dışında etkisiz hale getirildi. İran’ın misilleme saldırısı sosyal medyada da geniş yankı buldu. İran’ın saldırısı sonrası çeşitli açıklamalar, fotoğraflar ve video kesitleri sosyal medyada dolaşıma girdi.
Rusya’nın önde gelen haber kaynakları The Moscow Times, Tass, RT ve Rossiya Segodnya kanallarının internet sitelerinde “Iran” anahtar kelimeleri ve zaman kısıtı ile arama yapıldığında Putin’in, iddiada bahsedildiği gibi bir açıklamasına rastlanmıyor. 
İddianın doğruluk kontrolü AA Teyit Hattı tarafından da araştırılmış.

Sonuç olarak;

Putin'in ABD’nin İran’a saldırması halinde Rusya’nın İran’ı destekleyeceğini açıkladığı iddiası doğru değil.