İddia şöyle;

Bir X hesabı tarafından 6 Mart 2024 tarihinde paylaşılan videonun İsrail’deki Hayfa Havalimanına yapılan drone saldırısı sonucu çıkan yangını gösterdiği iddia edildi.

İddia YANLIŞ
→ Görüntü 4 Mart 2024’te ABD’nin Michigan eyaletinde kaydedilmiş. 
→ Videodaki patlama bir e-sigara şirketinde meydana gelmiş.
Hayfa Havalimanına Saldırı İddiası
7 Ekim 2023 tarihinde Hamas’ın silahlı kolu İzzeddin El-Kassam Tugayları’nın İsrail’e yönelik saldırılarıyla (Aksa Tufanı Operasyonu) başlayan Hamas-İsrail savaşı Mart 2024 itibarıyla devam ediyor. Mart ayının ilk günlerinde İsrail’in Gazze bölgesine yönelik saldırılarına tepki olarak İran destekli Irak İslami Direniş Örgütü, İsrail'in en büyük havalimanı Ben Gurion'u vurduğunu açıklamıştı. Konuya ilişkin İsrail tarafından herhangi bir açıklama yapılmazken, birçok sosyal hesabı tarafından bir patlama anını gösteren video söz konusu olaya ait olduğu ileri sürülerek paylaşılmaya başlandı. 

Video ABD Michigan’da Meydana Gelen Patlamayı Gösteriyor
Videodan alınan ekran görüntüleri arama motorlarında tersten aratıldığında ABD merkezli bir haber sitesi olan ABC News’in X hesabında paylaştığı bir videoya ulaşılıyor. Paylaşılan videonun üzerinde patlamanın ABD’nin Michigan eyaletinde elektronik sigara dağıtım şirketinde yaşandığı ve olayda bir kişinin hayatını kaybetti ifade edilmiş. ABC’nin sitesinde olayı anlatan haberde patlamaya dair farklı görüntüler de görülmekte. ABC’nin haberine göre, Detroit'in yaklaşık 40 kilometre dışında Clinton Township'teki bir elektronik sigara dağıtım şirketi alev almış. İçinde lityum pil olan 100.000'den fazla elektronik sigaranın bulunduğu yerde yaşanan yangın patlamaya yol açmış ve patlama, binanın yaklaşık çeyrek mil (400 metre) uzağında bulunan 19 yaşındaki bir gencin ölümüne neden olmuş. İtfaiye departmanının yaptığı açıklamaya göre patlamadan yaklaşık üç kilometre ötedeki araçlar dahi etkilenmiş. 
Anahtar kelimelerle yapılan aramalarda Clinton Township’te yaşanan patlama olayının ABD merkezli haber sitelerinde yer aldığı görülmekle birlikte Youtube’da yapılan aramalarda da olaya ilişkin farklı hesaplar tarafından paylaşılan birçok videoya ulaşılıyor. Görüntüler karşılaştırıldığında iddia videosunun İsrail’in Hayfa şehrindeki Ben Guiron Havalimanı’nı göstermediği, ABD Michigan’da yaşanan patlamaya ait olduğu açık bir şekilde görülüyor.  

Sonuç olarak;

Videonun İsrail’deki Hayfa Havalimanı’na yönelik saldırıyı gösterdiği iddiası yanlış