İddia şöyle;

Bir X hesabı tarafından 21 Mayıs 2024’te yapılan bir paylaşımda videonun Zibo Cuju takımını satın alan Çinli iş adamı He Shihua’nın oğlunu gösterdiği iddia edildi.

İddia YANLIŞ
→ Görüntülerdeki karşılaşma Zibo Cuju takımını değil, Jilin Baijia ile Xi’an Daxing Chongde mücadelesini gösteriyor.
→ Videodaki kişi, 2019 senesinde kapanan Jilin Baijia’nın yatırımcısı Xu Guangnan. Kulüpte 44 dakika forma giyen Xu Guangnan görüntüler kaydedildiği sırada 33 yaşındaydı
Video Zibo Cuju’nun sahibi He Shihua’nın oğlunu göstermiyor
Sosyal medyada dolaşan yanlış bilgilerin önemli bir kısmı video üzerine kurgulanan hikayelerden oluşuyor. En az dört yıldır paylaşımda olan söz konusu iddia da bu yöntemin örneklerinden biri. Video futbol maçından bir kesit gösteriyor. Bu kesitte bir futbolcu için formdan uzak bir oyuncunun oyuna girmesi ve maçtan bazı anlar gösterilmiş. Bu video üzerinden kurgulanan hikaye ise 126 kg olduğuda belirtilen bu oyuncunun takımın sahibinin oğlu olduğu yönünde. 
Video tersine görsel arama yöntemiyle aratıldığı zaman iddia ile ilgili son 4 sene içinde benzer haberlerin varlığı dikkat çekiyor. İddia ile ilgili ayrıntı bulabilmek için X’e yüklenen videoyu araştırmaya girişiyoruz. Videoda Çince semboller olduğunu tahmin ettiğimiz kelimeler bulunuyor. İpucu sağlayacak kaba bir çeviri için de videonun bir  thumbnail görseline ulaşmamız gerekiyor. Chromium tabanlı tarayıcılarda ‘incele’ Firefox için ise denetle menüsünu kullanarak thumbnail görseline ulaşmak mümkün.

Videonun thumbnail görselini kaydettikten sonra Google Lens üzerinde çeviri yapmak mümkün hale geliyor. Sonuç olarak söz konusu karşılaşmanın iki takımından  birisinin Zibo Cuju olmadığı fark ediliyor. Maç Jilin Baijia ile Xi’an Daxing Chongde takımları arasında oynanmış. 

Baidu’da kulübün Çince adıyla arama yapıldığı zaman Jilin Baijia’nın 2020 yılında kapandığı anlaşılıyor. Xi’an Daxing Chongd kulübü için arama yapıldığı zaman ise kulübün 2018 yılında kurulduğu ve 2022 yılında kapandığı fark ediliyor. Futbol kulüplerinin kapanması son yıllarda ekonomik kriz içindeki Çin futbolunun sık rastlanan bir durum. 
İki kulüp arasında oynanan maçları bulmak için 2018 ve 2019 yıllarına bakmak gerekiyor. 
Google üzerinden ‘Jilin Baijia - Xi'an Wolves’ araması yapıldığı zaman iki takım arasında 2018 ve 2019 yılları arasında 2 maç oynandığı görülüyor. Söz konusu iddiadaki bahsedilen kişi 7 numaralı formayı giyiyor ve mücadelenin 74. dakikasında oyuna dahil oluyor. 15 Haziran 2019’da oynanan mücadelede böyle bir değişiklik yer almazken, 28 Eylül 2019’te düzenlenen karşılaşmanın 75. dakikasında değişiklik yapıldığı farkediliyor.

75. dakikada oyuna giren oyuncunun 33 yaşındaki Guangnan Xu olduğu gözlemleniyor. Guangnan Xu‘nun profiline bakıldığı zaman kariyeri boyunca yalnızca 44 dakika forma giymiş olması dikkat çekiyor. Google’da Guangnan Xu ile ilgili arama yapıldığı zaman ise Jilin Baijia kulübünün yatırımcıları arasında olduğu anlaşılıyor. Olayla ilgili çıkan haberlere bakıldığı zaman ligin son haftasında düşmeyi garantileyen Jilin Baijialı futbolcuların alacaklarını alamadıkları için protestoda bulundukları bir atmosferde asıl mesleği müteahhitlik olan kulübün yatırımcısı Guangnan Xu’nun maçın bitimine 15 dakika kala oyuna girdiği görülüyor.

İddiada yer alan He Shihua ile ilgili araştırma yapıldıldığı zaman ise 2023 yılında borçlarından dolayı kapanan Zibo Cuju’nun başkanı olduğu anlaşılıyor. He Shihua’nın günümüzde 37 yaşında, Guangnan Xu’nun ise 38 yaşında olduğu bilgilerine bakıldığı zaman ise  ikili arasında baba oğul ilişkisi olması pek mümkün gözükmüyor. 

Öte yandan, sahibi olduğu Zibo Cuju’da 10 numaralı formayı seçen ve maçlara da çıkan He Shihua ile ilgili Baidu’da arama yapıldığı zaman 14 Mayıs 2021’de kulüpten ayrılan isimler arasında yer aldığı haberlerini bulmak da mümkün. Söz konusu iddianın da yurt dışı basınında 17 Mayıs 2021 tarihinde dolaşıma girdiği anlaşılıyor. Son yıllarda küçülen ekonomisi ve kulüplerin birbir kapanmasıyla birlikte Çin’de takım sahiplerinin ligde boy göstermesi olağan bir durum oldu.
Özetle, videonun Çinli iş insanı He Shihua’nın 126 kilogramlık oğlunu takımında oynattığını gösterdiği iddiası yanlış. 

Sonuç olarak;

Videonun Çinli iş insanı He Shihua’nın 126 kilogramlık oğlunu takımında oynattığını gösterdiği iddiası yanlış.