İddia şöyle;

Bir X hesabı tarafından 17 Ocak 2024 tarihinde yapılan bir paylaşımda, bir göstericinin Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu (WEF) yıllık toplantısını bastığı ve Klaus Schwab’e hakaret ederek sahneden kovduğu iddia edildi.

İddia YANLIŞ
→ Video hiciv amacıyla üretilmiş kurmaca bir video.
→ Toplantının tamamının içeriğine internetten ulaşmak mümkün ve burada benzer bir ‘girişim’ söz konusu değil.
Video Hiciv Amacıyla Üretilmiş Bir Kurgu
Her yıl İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu bu yıl da 15 ile 19 Ocak 2024 tarihleri arasında gerçekleştirildi. “Güveni yeniden inşa etmek” temasıyla toplanan bu seneki Forum’da dünyanın çeşitli bölgelerinden ve ülkelerinden çeşitli katılımcılar iklimden yapay zekaya, büyümeden güvenlik ve iş birliğine kadar geniş kapsamlı temalarda konuşmalar gerçekleştirdi. WEF toplantıları genelde elitist olması ve şirket/piyasa çıkarlarını ön plana alması ile eleştiriliyor. 
Bu bağlamda, WEF bir yandan çok sayıda komplo teorisinin merkezinde yer alırken, diğer yandan onu hicveden çok sayıda yazılı veya görsel içeriği görmek mümkün. İddiadaki videoda da bir kişi WEF kurucu ve yönetim kurulu başkanına hakaretler ederek orayı terk etmesini söylüyor. Videonun sol üst köşesinde ise Damon Imani ismi dikkat çekiyor. Video Damon Imani’nin kişisel Instagram hesabında bulunabiliyor. 17 Ocak 2024 tarihinde paylaşılmış videonun açıklamasında “hiciv, ama doğru” yazdığı görülüyor.

Dahası, Instagram sayfasında buna benzer çok çeşitli paylaşımlar yaptığı görülüyor.

Videonun orijinali ise 16 Ocak 2024 tarihinde Reuters’in Youtube sayfasında paylaşılmış. Bu videodaki çeşitli kesimler montajlanıp bir araya getirilmiş. Sahneyi terk ettiklerini gösteren video 20:23’ten beri görülebiliyor. 

Sonuç olarak;

Bir göstericinin Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu (WEF) yıllık toplantısını bastığı ve Klaus Schwab’e hakaret ederek sahneden kovduğu iddiası yanlış.