İddia şöyle;

Bir Twitter hesabı tarafından 19 Temmuz 2023 tarihinde yapılan paylaşımda videonun Çin’de şekil değiştiren bir yolcuyu gösterdiği iddia edildi.

İddia daha önce farklı sosyal medya hesapları tarafından da paylaşıldı. 

Video Şekil Değiştiren Bir Yolcuyu Göstermiyor

Son dönemde uçak içinden çekildiği görülen birkaç video kesiti, video içinde insanların şekil değiştirdiğine yönelik iddialar ile paylaşıma girdi. Birçok farklı dilde paylaşılan videoların kullandığı “şekil değiştirme”, dünya dışı yaşamın varlığı ve bu bilginin hükümetler tarafından saklanması üzerine oluşturulan komplo teorilerinde karşımıza çıkan bir tema. Bu komplo teorisi de sıradan insanları çeşitli yollarla yöneten elit grubunun uzaylı bir ırktan geldiği varsayımı üzerinden iddialar üretiyor. Ünlü komplo teorisyeni David Icke tarafından popülerleştirilen Reptilian komplo teorisi sürüngenimsi insanların şekil değiştirme gibi güçlerini de kullanarak toplumları manipüle ederek dünyayı kontrol ettiğini öne sürüyor.  
Söz konusu paylaşımda da bu şekil değiştirmelerden birinin Çin’de gerçekleştiğini iddia ediyor.  Videodan alınan ekran görüntüsü arama motorunda tersine aratıldığında 4 Ocak 2023 tarihinde Sing Tao Daily isimli bir internet sitesinde videonun yer aldığı habere ulaşılabiliyor. Haberin detayında 3 Ocak 2023 tarihinde Pekin’den Şangay’a giden Hainan Airlines HU7603 uçuşunda uçak kalkmaya hazırlanırken bir erkek yolcunun aniden ön tarafa doğru koşmaya başladığı ve uçak patlayacak ve herkes ölecek diye bağırdığı ifadeleri yer alıyor. Yolcunun 25 yaşında olduğunu ve ölmek istemediğini belirttiği iddia edilen yolcunun uçağın kapısını kırmaya çalıştığı haberde yer almış. 

Simple Flying isimli bir başka internet sitesinde de videoya ulaşmak mümkün. Ekonomi sınıfındaki yolcunun uçaktaki güvenlik görevlisi tarafından kontrol altına alındığı ve daha sonra polise teslim ettiğin detayı bulunuyor. HU7603’ün olaydan sonra terminale döndüğü ve uçuşun iptal edildiği bilgisi verilmiş. Pekin Havalimanı Asayiş Bürosu’da 4 Ocak 2023 tarihinde konuya ilişkin basın açıklaması yapmış. Açıklamada, “3 Ocak 2023 tarihinde saat 21:15’te HU7603 uçuşunun mürettebatı olayı bildirdi. Uçak Pekin'den kalkış için taksi yaparken, kabinde bulunan bir erkek yolcu kabin düzenini bozdu ve uçak geri döndü. İhbar üzerine hemen olay yerine gelen polis, olayı araştırması için yolcuyu karakola götürdü. Soruşturma sırasında yolcunun akli dengesinin bozuk olduğunu tespit etti ve kapsamlı tedavi için profesyonel bir sağlık kuruluşuna gönderdi.” ifadeleri yer aldı. 

İddia YANLIŞ

Bir Twitter hesabı tarafından yapılan paylaşımda videonun Çin’de şekil değiştiren bir yolcuyu gösterdiği iddia edilmişti. Video 3 Ocak 2023 tarihinde Pekin’den Şangay’a giden Hainan Havayoluna ait bir uçakta çekilmiş. Uçakta bir yolcu kalkış sırasında kabine doğru koşarak “uçak patlayacak ve herkes ölecek” ifadelerini kullanmış ve uçağın kapısını açmaya çalışmış. Uçaktaki güvenlik görevlileri tarafından kontrol altına alınan yolcunun daha sonra akli dengesinin yerinde olmadığı tespit edilmiş. 

Sonuç olarak;

Videonun Çin’de şekil değiştiren bir yolcuyu gösterdiği iddiası yanlış.