İddia şöyle;

Bir Twitter hesabından 30 Mart 2023 tarihinde paylaşılan bir iddiaya göre, videodaki görüntülerin Çin’de gerçekleşen bir zombi salgınını gösterdiği iddia edildi.

Benzer paylaşımlar yabancı sosyal medya hesaplarında da yapılmış. 

Video Ne Gösteriyor?

Videodaki benzer görüntüleri bir TikTok paylaşımında görmek mümkün. Video #zombieindonesia hashtagiyle paylaşılmış. 

Endonezya’daki yerel medya incelendiğinde konu ile ilgili haberler mevcut. Habere göre, videodaki görüntüler 5 Ağustos-11 Eylül 2022 tarihleri arasında, Jakarta’da yapılan, Jakarta Hafif Raylı Transit (LRT) ve Pandora Box tarafından düzenlenen, “Train to Apocalypse” adlı bir zombi kıyameti senaryolu etkinliğe ait. Organizasyonun CEO’su ise yolcuların korkmasına gerek olmadığını, zombilerin onlara saldırmadığını söylemiş. 
South China Morning Post da organizasyon hakkında bir Youtube videosu paylaşmış ve organizasyonun Train to Busan adlı Güney Kore filminden esinlendiğini belirtmiş.

Organizasyonun biletlerine buradan ulaşmak mümkün ve Pandora Box’ın Instagram hesabında da organizasyon hakkında paylaşımlar yapılmış.  
Benzer iddiayı Reuters da incelemiş. 

İddia YANLIŞ

Bir Twitter hesabı tarafından paylaşılan bir iddiada, videodaki görüntülerin Çin’de yaşanan bir zombi salgınını gösterdiği iddia edilmişti. Çeşitli kaynaklardan alınan bilgilere göre videodaki görüntüler Endonezya’da düzenlenen “Train to Apocalypse” adlı zombi kıyameti temalı bir etkinliğe ait. 

Sonuç olarak;

Videonun Çin'de görülen bir zombi salgınını gösterdiği iddiası yanlış.