Katkıda Bulunanlar:
Koray Kaplıca
İddia şöyle;

30 Ekim 2021 tarihinde bir Facebook kullanıcısı tarafından paylaşılan gönderide, Çinli bir profesörün felç geçiren bir kişiye iğne ile ilk yardım yapılmasını tavsiye ettiği ve bu müdahale sayesinde kişinin felç belirtilerinden kurtulabileceği iddia edildi.

İddia YANLIŞ.
--> Felç geçiren birine iğne batırılarak ilk yardım yapılması halinde felç belirtilerinin geçeceğine dair iddiaların herhangi bir bilimsel dayanağı yok.--> Felç vakası sırasında iğne ile ilk yardım yapmak, hastaya yapılacak potansiyel hayat kurtaran tıbbi tedavinin yapılamamasına sebep olabilir.--> Doktorlara göre felç bulgularının görülmesi halinde yapılması gereken en önemli hamle tıbbi yardımı aramak.

Felç Sırasında Parmak ve Kulak Kanatmanın Bir Faydası Yok

Paylaşımdaki iddiaya göre Ha Bu Ting isimli Çin Geleneksel Tıbbı doktoru, bir kişide felç belirtileri görüldüğü anda on el parmağına ve iki kulağına iğne batırarak kan akıtmayı öneriyor. Bu ilk yardım müdahalesi sayesinde hastanın kısa bir süre içinde normalde döneceği öne sürülüyor. 
İğne batırma yöntemiyle felç geçiren kişide belirtilerin durdurulabileceğiyle ilgili iddiaların izi 2006’ya kadar sürülebiliyor. Daha önce yine iğneyle parmaktan kan akıtmanın kalp krizini durdurabileceğine dair iddialar dolaşıma girmişti. Sosyal medyada yaygın bir paylaşım alanı olan bu tür iddialar tıbbi yardım aramayı geciktirmeye neden olabilecek davranışları yaydığı için oldukça tehlikeli. Kısa bir internet araştırmasıyla konuyla ilgili birçok analizin de yapıldığı görülebiliyor. 
Öncelikle paylaşımdaki hikayede San Juke’ta yaşayan Çin Geleneksel Tıbbı doktoru Ha Bu Ting isimli bir kişiden bahsedilmiş. Bu Çinli doktorun ismi arama motorları yardımıyla aratıldığında gerçekte var olduğuna dair herhangi bir bilgi bulunmuyor. Çıkan sonuçlar sadece iddiadaki metnin farklı sayfalarda paylaşılmış versiyonlarını gösteriyor. Google Maps üzerinden aratıldığında da San Juke diye bir yerin olmadığı da görülebiliyor. 
Felç vakasının gerçekleştiği anda iğne batırılarak yapılan ilk yardımın felci durduracağı iddiasının bilimsel bir dayanağı bulunmuyor. 
AFP Fact Check’e röportaj veren Aga Khan University of Hospital’da İnme Servisleri bölümünün başkanı Danışman Nörolog Dr. Dilrad Singh Sokhi, iğneli ilk yardım tedavisinin “tehlikeli derecede yanıltıcı” olduğunu ve bunun hayat kurtaracak tıbbi tedaviyi geciktirebileceğini söylüyor.
Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı Beijing Municipal Health Comission, resmi web sitesinde yayınladığı açıklamada iğne ile felçli kişiye yapılacak ilk yardımın güvenilmez olduğunu vurguluyor.  Komisyon, iğne ile aniden kanatarak yapılacak bir ilk yardımın kan basıncının ani düşmesine sebep olarak beyin hücrelerinin ölümünü hızlandıracağını belirtiyor. Uzmanlara göre felç vakalarında yapılması gereken en önemli şey acil servisi aramak.
American Stroke Association inme belirtilerini fark etmek için “FAST” kodunun kullanılmasını öneriyor. Harflere karşılık gelen bölgelerde hissedilen bulguların sonucunda ambulansın aranması gerektiğini belirtiyor.F–Face (Yüz): Yüzün bir tarafında sarkma ya da hissizlikA–Arm (Kol): Kol veya bacakta zayıflık ya da uyuşukluk hissiS- Speech (Konuşma): Konuşmada problemlerT –Time to call emergency: Ambulansı arama zamanı

Sonuç olarak;

Çinli bir profesörün felç geçiren bir kişiye iğne ile ilk yardım yapılmasını tavsiye ettiği ve bu müdahale sayesinde kişinin felç belirtilerinden kurtulabileceği iddiası yanlış.