Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
GÜNDEMDE Ekonomi
Okuma Süresi   4 Dakika
Konu Başlığı: Ekonomi

Konut Satışları Ciddi Düşüşte

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) düzenli olarak konut satışı istatistiklerini yayınlıyor. TÜİK tarafından yayınlanan güncel verilere göre, Türkiye genelinde konut satışları 2019’un Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre tam %48,6 azaldı. Biz de konut satışlarında yaşanan güncel durumu, yıllara göre ve haziran aylarını temel alarak inceledik.

TÜİK, 2008-2012 döneminde konut satışlarını yılın her çeyreği için yayınlarken 2013’den beri satış miktarlarını ay bazında yayınlıyor. 2008’den bu yana gerçekleşen yıllık konut satış miktarına baktığımızda; 2013 yılında ciddi bir artışa rastlarken 2012, 2014 ve 2018 yıllarında konut satışlarında bir önceki yıla göre düşüş yaşandığını görmekteyiz.

Bunun yanı sıra, 2013’ten beri her yılın ilk altı ayında gerçekleşen konut satışlarını incelediğimizde, 2019’un ilk altı ayında gerçekleşen konut satışında bir önceki yıla göre tam %21,7’lik bir azalma yaşandığını görmekteyiz. Ayrıca 2013’ten beri her yılın ilk altı ayında gerçekleşen en düşük konut satışı da 2019 yılına ait.

Bununla birlikte, 2013 yılı itibarıyla ay bazında konut satışı istatistiklerine ulaşabildiğimiz için her yılın haziran ayını esas alarak da bir inceleme yaptık.

TÜİK’in verilerine göre, 2019’un haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre konut satışlarında %48,6’lık ciddi bir azalma söz konusu. 2014, 2016 ve 2017 yıllarında da konut satışlarında azalmalara rastlasak da Haziran 2019’da gerçekleşen düşüş, diğerlerine nazaran epey yüksek bir seviyede. Tabloda da görebileceğimiz üzere, Türkiye genelinde son yedi yılda haziran aylarında gerçekleşen en düşük konut satışı Haziran 2019’a ait.

Konut satışlarını il bazında incelediğimizde ise İstanbul %16,4’lük payı ile birinci sırada geliyor. Haziran 2019’da en çok konut satılan diğer iller sırasıyla Ankara, Antalya, İzmir ve Bursa.

Türkiye’de gerçekleşen konut satış miktarına paralel olarak İstanbul genelinde yapılan konut satışına baktığımızda, 2019’un haziran ayında benzer bir düşüş ile karşılaşmaktayız. TÜİK’in verilerine göre İstanbul’da konut satışları, Haziran 2019’da bir önceki yılın aynı ayına göre %51’lik bir azalış gösterdi. Buna göre son yedi yılda haziran aylarında İstanbul’da yapılan en düşük konut satışı, 2019 Haziran’da gerçekleşti.

Yabancılara Yapılan Konut Satışı 2019’un İlk Yarısında Bir Önceki Yılın Aynı Dönemine Göre %69 Arttı

Öte yandan, 2013’ten bu yana her yılın ilk altı ayında yabancılara satılan konut sayılarını incelediğimizde, 2019’un ilk altı ayında yabancılara satılan konut miktarının bir önceki yılın aynı dönemine göre %68,9 arttığını görmekteyiz.

Bunun yanı sıra, yabancılara konut satışının en fazla olduğu ilk beş ile baktığımızda sıralamada İstanbul 8.903 konutla birinci geliyor. İstanbul’u Antalya, Ankara, Bursa ve Yalova takip ediyor.

Yabancılara konut satışının en fazla olduğu illeri yıllara göre incelediğimizde, yabancıların tercih ettiği illerde zaman zaman bir değişiklik yaşandığını söyleyebiliriz. İstanbul ve Antalya ilk iki sıradaki yerlerini korumayı sürdürse de en çok tercih edilen diğer iller senelere göre değişiklik gösterebiliyor.

2019’un ilk altı ayında yabancılara yapılan konut satışında en çok konutu Irak vatandaşları aldı. Irak’ı sırasıyla İran, Rusya Federasyonu, Suudi Arabistan ve Afganistan izliyor.

MUTLAKA İZLEYİN:

Türkiye'nin Dış Ticareti