Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Okuma Süresi   4 Dakika
Konu Başlığı: Genel Politika

İstanbul ve Ankara'da Daha Önce Oy Farkları Ne Durumdaydı?

Türkiye’de yerel seçimler 31 Mart 2019’da yapıldı ve birçok il ve ilçede resmî sonuçların açıklanmasıyla kazanan partilerin belediye başkan adayları mazbatalarını aldı. Bazı il ve ilçelerde ise rakip parti yetkilileri seçim sonuçlarına karşı YSK ve İl/İlçe Seçim Kurullarına itirazlarda bulundu. Özellikle rakip partilerin birbirine yakın oylar aldığı bazı il ve ilçelerde YSK, yapılan bu itirazları kabul etti ve gerek geçersiz oylar gerekse de bazı ilçelerdeki tüm oylar YSK kararı sonucu tekrardan sayıldı. Hatta Kırklareli’nde tüm oylar yeniden sayıldı. İtiraz edilen ve henüz mazbata teslimi yapılmayan yerlerin başında ise İstanbul geliyor.

2019 Yerel Seçimlerinin sonucunda YSK’nın Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım ve Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu’nun arasında yaklaşık 24 bin oy farkı açıklamasıyla birlikte AK Parti yetkilileri çeşitli ilçelerde yapılan oylamalara itirazlarda bulundu. Bir haftadır süren geçersiz oyların sayımı hatta bazı ilçelerde tüm oyların sayımı sonrası güncel olarak oy farkının yaklaşık 15 bin olduğu açıklanıyor.

Biz de sizler için Türkiye’nin en büyük iki şehrinde son 25 yılda yapılmış olan 5 yerel seçimde adayların en yakın rakipleri ile arasındaki oy farklarını inceledik.

İstanbul ve Ankara’da Daha Önceki Farklar Nasıldı?

1994 yılında yapılan yerel seçimler sonucunda İstanbul’da şu anki Cumhurbaşkanı, o zamanlarda ise Refah Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Recep Tayyip Erdoğan, en yakın rakibi ANAP adayı İhsan Kesici’ye karşı yaklaşık 118 bin oy fazla alarak seçimleri kazanmıştı. Bu da 2019 hariç, geçtiğimiz beş yerel seçimde İstanbul’da kazanan belediye başkanının ikinci adaya attığı en düşük fark oldu. 2004’te ise AK Parti adayı Kadir Topbaş en yakın rakibi CHP’li Mehmet Sefa Sirmen’e yaklaşık 694 bin oy fark atarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmişti. Bu oy farkı ise 2019 hariç, son 5 yerel seçimde 2. parti adayına atılmış en yüksek oy farkı oldu.

Ankara’da 1994 yılından bu yana yapılan, 2019 hariç, 5 yerel seçimde de belediye başkanı farklı partilerden de olsa Melih Gökçek olmuştu. Ankara seçimlerini de İstanbul’daki gibi oy farkı açısından incelediğimizde, Ankara’daki sonuçlar İstanbul’dan farklılık gösteriyor.

Ankara’da 2004 ve 2009 seçimlerinde kazanan AK Parti adayı Melih Gökçek, rakiplerine yüz binlerce oy fark atarak belediye başkanı olsa da 1994 yılında dönemin SHP adayı Korel Görmen ile girdiği seçim yarışını sadece 6.471 oy farkıyla kazanmıştı. Oy farkının bu denli az olması ise 1994 seçimlerinin son 25 yılda Ankara’nın yaşadığı en çekişmeli ve sonuçların birbirine en yakın olduğu seçim olduğunu gösteriyor. Buna ek olarak çekişmeli geçen bir diğer Ankara seçimi ise 2014 yerel seçimleriydi. 2014 yılında ise resmî sonuçlara göre yaklaşık 32 bin oy fark ile kazanan Melih Gökçek olmuştu. O yıl Melih Gökçek’in rakibi, geçtiğimiz hafta Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen ve bugün mazbatasını alarak göreve başlayan CHP’li Mansur Yavaş’tı.

       

KAYNAKLAR

TÜİK Verileri
MUTLAKA İZLEYİN:

Türkiye'nin Dış Ticareti