Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Okuma Süresi    3 Dakika

İstanbul ve Ankara'da Daha Önce Oy Farkları Ne Durumdaydı?


*Bu içerik 24 Haziran 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Türkiye’de yerel seçimler 31 Mart 2019’da yapıldı ve birçok il ve ilçede resmî sonuçların açıklanmasıyla kazanan partilerin belediye başkan adayları mazbatalarını aldı. Bazı il ve ilçelerde ise rakip parti yetkilileri seçim sonuçlarına karşı YSK ve İl/İlçe Seçim Kurullarına itirazlarda bulundu. Yapılan itirazlar neticesinde YSK tarafından alınan en önemli karar ise İstanbul yerel seçimlerinin 23 Haziran'da tekrarlanması oldu. YSK tarafından 6 Mayıs'ta alınan "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Seçimi Tekrarlanması Kararı" neticesinde ise İstanbul seçmeninin oy pusulasındaki il belediye meclis üyesi, ilçe belediye başkanı ve muhtarlık için kullandıkları oylar geçerli sayılırken İstanbul belediye başkanı oyları ise geçersiz sayılmıştı.

23 Haziran'da gerçekleştirilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlık seçiminin ardından gerek medyada, gerekse de vatandaşlar arasında en çok konuşulan konulardan birisi de Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu ile en yakın rakibi Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım arasındaki oy farkı oldu.

Biz de sizler için 1984 yılında "Büyükşehir" olan, Türkiye'nin en büyük iki şehri İstanbul ve Ankara'nın son 35 yılda yaşadığı 8 yerel seçimdeki oy farklarını inceledik.

 

İstanbul ve Ankara’da Daha Önceki Farklar Nasıldı?

1994 yılında yapılan yerel seçimler sonucunda İstanbul’da şu anki Cumhurbaşkanı, o zamanlarda ise Refah Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Recep Tayyip Erdoğan, en yakın rakibi ANAP adayı İhsan Kesici’ye karşı yaklaşık 118 bin oy fazla alarak seçimleri kazanmıştı. Bu da geçtiğimiz sekiz yerel seçimde İstanbul’da kazanan belediye başkanının ikinci adaya attığı en düşük fark oldu. 23 Haziran 2019’da ise CHP adayı Ekrem İmamoğlu en yakın rakibi AK Parti adayı Binali Yıldırım'a 806.415 oy fark atarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Bu oy farkı ise 1984 yılından bu yana gerçekleşen 8 seçimde 2. parti adayına atılmış en yüksek oy farkı oldu.

Daha Önceki Yerel Seçimlerde Oy Farkları Nasıldı? 1

Ankara’da 1984 yılından bu yana yapılan, 8 yerel seçimin 5'inde belediye başkanı farklı partilerden de olsa Melih Gökçek olmuştu. Ankara seçimlerini de İstanbul’daki gibi oy farkı açısından incelediğimizde, Ankara’daki sonuçlar İstanbul’dan farklılık gösteriyor.

Ankara’da 2004 ve 2009 seçimlerinde kazanan AK Parti adayı Melih Gökçek, rakiplerine yüz binlerce oy fark atarak belediye başkanı olsa da 1994 yılında dönemin SHP adayı Korel Görmen ile girdiği seçim yarışını sadece 6.471 oy farkıyla kazanmıştı. Oy farkının bu denli az olması ise 1994 seçimlerinin son 35 yılda Ankara’nın yaşadığı en çekişmeli ve sonuçların birbirine en yakın olduğu seçim olduğunu gösteriyor. Buna ek olarak çekişmeli geçen bir diğer Ankara seçimi ise 2014 yerel seçimleriydi. 2014 yılında ise resmî sonuçlara göre yaklaşık 32 bin oy fark ile kazanan Melih Gökçek olmuştu. O yıl Melih Gökçek’in rakibi, 31 Mart 2019 seçimlerinde en yakın rakibine 124.489 oy fark atan CHP adayı Mansur Yavaş'tı. 

Daha Önceki Yerel Seçimlerde Oy Farkları Nasıldı? 2
            

KAYNAKLAR

TÜİK Verileri
Yayın Tarihi:   8 Nisan 2019 Son Güncelleme:   25 Haziran 2019