Yazar:
Gül Hür
İddia şöyle;

Bir Instagram hesabı tarafından 24 Nisan 2024’te yapılan paylaşımda yer alan videonun bir Alman'ın IS-2 tankı tarafından fark edilip vurulduğu anı gösterdiği iddia edildi

İddia YANLIŞ

→ Video War Thunder adlı çok oyunculu çevrimiçi bir savaş oyunundan alınan görüntü kaydının görsel düzenleme araçları kullanılarak eskitilmesiyle oluşturulmuş. 
→ Video kesitinde arka plandaki binaların ve gölgelerin donuk şekilde yer aldığı görülebiliyor.
Video Bir Oyun Görüntüsü Üzerinden Değiştirilerek Üretilmiş
Son dönemlerde dünya gündemini meşgul eden Rusya-Ukrayna ve İsrail-Hamas Savaşı gibi çatışmalar, sosyal medyada savaşlara dair yanlış görüntülerin yayılmasında katalizör görevi görebiliyor. Bu görsel materyallerden bir kısmı ise bilgisayar oyunlarından alınmış görüntüler.
İlgili Instagram hesabı tarafından paylaşılan videonun altına gelen yorumların çoğu, görüntünün War Thunder adında bir oyundan alındığı yönünde. 
Videodan alınan bir ekran görüntüsü tersine görsel arama yöntemi ile aratıldığında Reddit üzerinden benzer başlıkla yayınlanmış başka bir gönderi ile karşılaşılıyor. Paylaşımın başlığı şöyle: “German cameraman is spotted by an IS-2 and shot at // Alman kameraman bir IS-2 tarafından tespit edilir ve vurulur.” Ancak bu açıklamanın ardından parantez içinde şu ifade yer alıyor: “War thunder footage made to look like WW2 footage // War Thunder oyunundan görüntüler, İkinci Dünya Savaşı görüntüleri gibi gösterildi.”
War Thunder, Gaijin Entertainment tarafından geliştirilen ve 2011 yılında piyasaya sürülen ücretsiz bir çok oyunculu çevrimiçi savaş oyunu.. Oyun, II. Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş dönemlerini kapsayan çeşitli hava ve kara araçları ile tarihsel olaylara dayanıyor. Oyun, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok tarihi araç ve haritayı içeriyor:
Uçaklar: Spitfire, Mustang, Bf 109, Yak-9 ve Il-2 Sturmovik gibi ikonik savaş uçakları. 
Tanklar: Sherman, Tiger, T-34 ve IS-2 gibi II. Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş tankları. 
Savaş Gemileri: Fletcher sınıfı muhrip, Yamato sınıfı savaş gemisi ve Bismarck sınıfı zırhlı gemiler. 
Oyun II. Dünya Savaşı’ndan esinlenip oyunculara gerçekçi bir oyun deneyimi sunmak istediğinden oyunda yer alan ekipmanları da bu doğrultuda tasarlamış. Gönderide yer alan IS-2 isimli tankın özelliklerine dair detaylı bilgiye ulaşmak mümkün:

Oyundan yayınlanan bazı videolarda tankların şehirlerde dolaştığı görüntüler de mevcut. Bu görüntülerin üzerinde görsel düzenleme araçlarının sunduğu filtre gibi imkanlarla biraz oynandığı zaman görselin gerçek bir savaştan kaydedildiği düşünülebilir:

Görüntü dikkatle incelendiğinde de tankın arka planında yer alan binaların tamamıyla donuk olduğu dikkat çekiyor. Gölgelendirmenin de keskin hatlarının olması videonun gerçek bir görüntü olma ihtimalini düşüren bir etken. 2. Dünya Savaşı sırasında çekilmiş video kesitleri incelendiğinde de bu video kesitinin farklı olduğu net bir şekilde ortaya çıkıyor. Üstelik War Thunder oyunu üzerinden kesilmiş videolara uygulanan eskitme filtreleriyle YouTube’ta birçok videoya da  rastlamak mümkün. 
Son olarak, Alman kameramanın vurulduğu anları gösterdiği iddia edilen video, anahtar kelimelerle başka kaynaklar üzerinden aratıldığında hiçbir güvenilir kaynak veya arşiv bilgisiyle karşılaşılmıyor. Yalnızca, birkaç sosyal medya hesabında yer alan kısa bir video yer alıyor.

Sonuç olarak;

Videonun bir Alman'ın IS-2 tankı tarafından fark edilip vurulduğu anı gösterdiği iddiası yanlış.