İddia şöyle;

Bir X hesabı tarafından 25 Şubat 2024 tarihinde yapılan paylaşımdaki İsrailli polisin Filistinli şoföre saldırdığı anları gösteren videonun güncel olduğu iddia edildi.

İddia YANLIŞ
→ Son dakika etiketiyle paylaşılan video güncel değil, 2017 yılına ait. 
→ Olay Filistinli şoförün polis memurunun arabasına çarpması sebebiyle gerçekleşmiş.
Video Eski Tarihli
Geçtiğimiz aylarda Hamas’ın saldırısı ile başlayan İsrail - Hamas Savaşı, 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana devam ediyor. Bu süreçte İsrail - Hamas savaşı ile ilgili pek çok asılsız ve yanlış yönlendirme içeren paylaşımlar sosyal medyada yayıldı. Bu yanlış bilgiler çoğunlukla asılsız, bağlamından koparılmış ya da güncel olmayan video ve fotoğraflar olarak karşımıza çıktı.
25 Şubat 2024 tarihinde bir X kullanıcısı #SonDakika etiketi ile bir video paylaşmış. Paylaşımın açıklamasında  “İsrail polisi, Gazze’ye yardım taşıyan tır şoförlerini durdurup dövüyor. Bombalardan kurtulabilen Gazzelilerin  açlıktan ölmesi için uğraşıyorlar!” ifadesi yer alıyor. Paylaşım son dakika ibaresiyle yapılmış olsa da video güncel değil. Videodan bir kare tersine görsel arama araçları ile arandığında konuya ilişkin haberlere ulaşmak mümkün. 

Al Jazeera’nin Youtube kanalında iddiada yer alan video paylaşılmış. Paylaşımın 24 Mart 2017 tarihinde yapıldığı görülüyor.  Haberin tamamına ise Al Jazeera’nin internet sitesinden ulaşmak mümkün. Sivil giyimli polis memurunun Filistinli kamyon şoförüne saldırdığı olay Doğu Kudüs’teki Wadi al-Joz mahallesinde gerçekleşmiş. Al Jazeera’ye göre Filistinli şoföre yapılan saldırının sebebi şoförün polisin arabasına çarpması. Filistinli şoför 21 Mart Salı günü otoparkta polisin arabasına kazara çarptığını ve kazanın tamiri için aracın sahibini arayıp bulamadığını söylemiş. 
The Jerusalem Post’ta yapılan haberin içeriği, Al Jazeera’nin ortaya koyduğu saldırı sebebini doğrular nitelikte. Haberde olayın Wadi al-Joz mahallesindeki İçişleri Bakanlığı ofisinin otoparkında meydana geldiği belirtilmiş. Filistinli şoförün 21 Mart Salı günü polisin aracına çarpıp tazminat için herhangi bir ödeme bırakmadığı iddia edilirken, polis memurunun daha sonra kaza anını  güvenlik kamerasından izlediği ve şoför ile görüşmek için 23 Mart Perşembe günü olay yerine gittiği bilgisi verilmiş.  The Times Of Israel’in 30 Mart 2017 tarihli haberine göre saldırıyı gerçekleştiren polis memuru Moshe Cohen görevden uzaklaştırılmış. 

Sonuç olarak;

İsrailli polisin Filistinli şoföre saldırdığı anları gösteren videonun güncel olduğu iddiası yanlış.