İddia şöyle;

Bir X hesabı tarafından 15 Mayıs 2024 tarihinde paylaşılan gönderide 50 haneli bir köyde 3 caminin bulunduğunu ancak söz konusu köyde hiç okulun olmadığı iddia edildi.

İddia YANLIŞ
→ Görsel bir köyden değil, Erzincan’ın Kemaliye ilçesindeki Orta Cami, Tahta Cami ve Taşdibi Camisini gösteriyor.
→ Kemaliye’de Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı 1 anaokulu, 2 ilkokul, 3 ortaokul, 1 lise ve 1 halk eğitim merkezi ile 1 ilçe kütüphanesi hizmet veriyor.
Fotoğraf Erzincan’ın Kemaliye İlçesinden
Türkiye’de son yıllarda yıllık bütçe görüşmelerinde Diyanet İşleri Başkanlığı’na ayrılan bütçe payı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın harcamaları zaman zaman kamuoyunda ve sosyal medyada tartışılan konulardan. Cami inşaat maliyetleri, makam araçları, personel sayısı ve toplantılarla ilgili harcamalar ise Diyanet İşleri Başkanlığı’na gelen tartışma konularının başında geliyor. 

Bu konuda şu içeriği faydalı bulabilirsin

Diyanet’in Bütçe Payı Son 10 Yılda Rekor Kırdı
Paylaşımın açıklama bölümünde de 50 haneli bir köyün 3 camisi, camilerde görev yapan kadrolu imamların aldıkları maaşlar ve lojmanlara dair bilgiler verilirken; bahsi geçen köyde hiç okulun olmadığı, öğrencilerin okula gitmek için 12 kilometre uzaktaki okula gittiği, öğretmenlerin de düşük maaşlarla çalıştığı aktarılmış. 
Paylaşımda yer alan görsel arama motorları üzerinden tersine görsel arama aracı ile araştırıldığında benzer paylaşımlara ulaşılmakla birlikte, 4 Mart 2017 tarihli bir Facebook paylaşımına ulaşılıyor. Bu paylaşımın açıklama bölümüne görselde bulunan camilerin isimleri ve Kemaliye ilçesinden olduğu eklenmiş. Açıklamaya göre camilerin isimleri Taş Dibi Camii, Ebiyebey Camii ya da Tahta Cami ve Orta Cami. 
Google üzerinden “Orta Cami” ve “Kemaliye” anahtar kelimeleri kullanılarak arama yapıldığında çıkan sonuçlar 2017 tarihli Facebook paylaşımını doğruluyor. Arama sonucunda Google haritalarda Orta Caminin Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde bulunduğu ortaya çıkıyor. Google sokak görüntüleri üzerinden caminin çevresine bakıldığında da yakın çevrede iddia görselini doğrular şekilde 2 cami daha görünüyor.

Google haritalarda Orta Cami konumu bölgesinde “cami” kelimesiyle arama yapıldığında da çevrede Taşdibi Camii ve Tahta Caminin konumlarına uydu görüntülerinden ulaşılıyor. 

Bu konuda şu içeriği faydalı bulabilirsin

Türkiye'de 935 Kişiye Bir Cami Düşüyor
Kemaliye’deki Eğitim ve Öğretim Kurumları
Yaklaşık 5 bin nüfuslu Erzincan’ın Kemaliye ilçesindeki kamu kurumları araştırıldığında, ilçede birçok eğitim kurumu olduğuna ulaşılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın Erzincan Kemaliye İlçe Eğitim Müdürlüğü’nün sitesine bakıldığında ilçede 
→ İbrahim Gürdamar Anaokulu,
→ İbrahim Gürdamar İlkokulu,
→ Topkapı İlkokulu,
→ Topkapı Ortaokulu,
→ Eğin İstiklal Ortaokulu,
→ Kemaliye İmam Hatip Ortaokulu,
→ Hacı Ali Akın Çok Programlı Anadolu Lisesi,
→ Nimet Talu Halk Eğitim Merkezi
eğitim kurumları bulunuyor. Okulların dışında Kemaliye İlçe Halk Kütüphanesi de eğitimle ilgili hizmet veriyor. Bunun yanında ilçede Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi’nin Kemaliye Hacı Ali Akın Meslek Yüksekokulu da bulunmakta.  Eğitim ve öğretim kurumlarının dışında Bekir Tiryakioğlu İlçe Hastanesi de ilçede hizmet veren kamu kuruluşlarından.  
Önceki yıllarda da dolaşıma giren iddianın doğruluk kontrolleri Teyit ve Doğrula tarafından da yapılmış.

Sonuç olarak;

Fotoğrafın 3 camisi olan fakat okulu bulunmayan bir köyü gösterdiği iddiası yanlış.