Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Covid-19 için kullanılan maske ve sürüntü çubuklarının içinde “Nanorobotlar” bulunmaktadır.

Yanlış
Bu iddia 29 Mart 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Facebook
GÜNDEMDE
Okuma Süresi    5 Dakika

Covid-19 İçin Kullanılan Maske ve Sürüntü Çubuklarının İçinde “Nanorobotlar” Olduğu İddiası

Bir Facebook sayfası tarafından 29 Mart 2021 tarihinde yapılan paylaşımdaki videoda, maskelerin içinde “nanorobotlar” olduğu iddia edildi. Gönderi, 1,2 milyondan fazla görüntülenme ve 40 binin üzerinde paylaşım almış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

 MASKE DİYE NİÇİN DİRETTİKLERİNİ ŞİMDİ ANLADINIZ MI ( Video ALMANYADAN ve ffp2 model mahkemelik maskeler)

Videoda maske ısıtıldıktan sonra, içinde hareket eden siyah iplik gibi bir maddeye yakınlaştırılarak, bunun bir “nanorobot” olduğu belirtiliyor. Videodaki iddialar arasında bunun bütün maskelerde ve Covid-19 sürüntü testlerinde de mevcut olduğu yönünde.

photo_1

Paylaşım daha önce Türkiye’de ve yabancı sosyal medya hesaplarından gündeme gelmesinin yanında çeşitli internet platformlarında da paylaşılmış. Benzer iddialar ocak ayında ABD’de ortaya çıkmasının ardından Reuters tarafından ve mart ayında Almanya’da yayılmasının sonrasında bir doğruluk kontrolü platformu olan Correctiv tarafından da incelenmiş.

Maskelerin İçinde Görünen Hareket Eden Siyah İplikler Ne?

Söz konusu videoda yer alan kişiler tarafından, Covid-19 salgını için bütün dünyanın kullandığı maskelerde ve aynı zamanda Covid-19 testlerinin içinde “küçük nanorobotik yılan gibi varlıklar” olduğu iddia ediliyor. Maskeler su buharı ile ısıtıldığında ya da sıcak suya konduğunda bu “nanorobotların” ortaya çıktığı söyleniyor. Videoda maskenin içinde hareket halinde siyah ip gibi bir maddeye yaklaştırıldığı görülüyor. Bunun yanı sıra, bu gibi videoların avukatlar tarafından Alman hükümetine sorulduğu ve açıklama beklendiği, Almanya’nın bu haberlerle “çalkalandığı” da belirtilenler arasında. Benzer “deneyleri” gerçekleştiren kişilerin videoları ise artmaya devam ediyor.

photo_2

İddialar arasında farklılıklar olsa da genel anlamda varılan sonuçlar maskelerin içinde görülen siyah ipliğin “yaşayan varlıklar”, “parazitler”, “Morgellon hastalığına yol açan şeyler” ya da “nanorobotlar” olduğu yönünde. ABD’de daha önce Reuters tarafından yanlışlanan iddialar ile ilgili Almanya bazlı doğruluk kontrolü platformu Correctiv de bir analiz yapmış. Aynı zamanda bölgesel kamu yayın kuruluşlarından Swr (Südwestrundfunk) da bu konuyla ilgili bir haber hazırlamış. Almanya Federal Federal İlaç ve Tıbbi Cihaz Enstitüsü (BfArM), talep üzerine yapılan bilgilendirmede şu ifadeleri kullanmış:

"Şu anda esas olarak sosyal medyada dolaşan kontamine test çubukları hakkındaki iddialar yanlış bilgilerdir."

Correvtiv tarafından yapılan analizde maske ve test üreticileri, yetkililer ve biyologlarla görüşülmüş. Testsealab ve Abbott gibi hızlı antijen testi sağlayan firmaların Almanya distribütörleri testlerde kullanılan çubukların naylondan olduğunu ve ürünlerin paketlemeden önce radyasyon ile sterilize edildiğini belirtmiş. Testsealab tarafından üretilen ürünlerin güvenli olduğundan ve Almanya’nın standartlarına uygun olduğundan da bahsedilmiş. Abbott ise Correctiv ile iletişime geçerek ürünlerin AB standartlarına uygun olduğunu, naylondan yapıldığını ve paket açıldıktan sonra test için kullanılan çubukları kontrol edemeyeceklerini belirtmiş.


Biyolojik izler konusunda uzman, adli tıp bilimcisi ve kriminal biyolog Max Benecke tarafından da eczaneden alınan hızlı antijen testleri üzerinde benzer deney yapılmış. Bu deneyde de sürüntü çubuklarının üzerinde siyah iplik benzeri maddeler görülmüş.

photo_4

Bu siyah iplik tipi madde mikroskopta yakınlaştırılarak tek başına incelendiğinde ise yalnızca elyaf olduğu ortaya çıkıyor. Max Benecke tarafından çekilen mikroskop görüntüsü aşağıda görülebilir. Yani iddialarda bahsedildiği üzere bunun “yaşayan bir varlık” ya da bir “nanorobot” olması söz konusu değil. Bazı iddialarda “nanopartiküllerden” de bahsedilmiş, ancak bunların da gözle görülebilir olması da söz konusu değil.

photo_5

Koyu Renkli Lifler Neden Hareket Ediyor?

Max Benecke bunların, çubukların üretim aşamasında fabrikada uçuşan ipliklerden ya da çalışanların kıyafetinden gelmiş olabileceğini söylüyor. Hareket etmelerinin sebebini ise konuşmadan ya da nefes alıp vermeden oluşan hava akımından olduğu gibi, elektrostatik yüklenmeden de olabileceğini belirtiyor.

photo_6

Sürüntü çubuklarında ya da maskelerde yer alan beyaz renkli elyafların hareket etmemesinin sebebi, bunların çubuğa ya da maskeye bağlı durumda olması. Benecke burada kılları kopmuş bir tuvalet fırçası örneğini veriyor: “Nasıl ki kopmuş bir kılı fırçanın içine soktuğumuzda o hareket eder, ancak diğer kopmamış olanlar etmezse, bu durumda benzer bir şekilde açıklanabilir.” Yani koyu renkli ve hareket eder şekilde görünen lif, aslında maskenin ya da çubuğun bir parçası değil ve muhtemelen yalnızca üzerine yapışmış. Benecke aynı zamanda bu tarz ürünlerin “tozsuz ortamlarda” üretilmediğinin üzerine basarak, üretim aşamasından sonra sterilize edildiklerini de belirtiyor.


Videonun açıklama kısmında aynı zamanda bu ffp2 tipi maskelerin Almanya’da mahkemelik olduğu da söylenmiş. Ancak Almanya’nın bazı eyaletlerinde bu tip maskeler daha etkili oldukları gerekçesi ile Ocak 2021’de zorunlu kılınmıştı.

İddia YANLIŞ

29 Mart 2021 tarihinde paylaşılan bir videoda Covid-19 için kullanılan maskelerin ve sürüntü çubuklarının içindeki siyah maddelerin “nanorobotlar” olduğu iddia edilmişti. İddiaların kaynağı olan videolarda görülen siyah iplikler canlı varlıklar veya nanorobotlar değil, kumaş lifleri ya da diğer bir adıyla elyaf. Bunların hareket etmesinin sebebi, videolar çekilirken konuşmadan ya da nefes alıp vermeden oluşan rüzgar etkisi ya da bir saçın elektriklenmesi gibi elektrostatik etkenler olabilir. 

Sonuç olarak;

Sonuç olarak, Covid-19 için kullanılan maskelerin içinde “Nanorobotlar” olduğu iddiası yanlıştır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   1 Nisan 2021 Son Güncelleme:   5 Nisan 2021