Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Çin’de ortaya çıkan yeni Hemorajik Ateş Virüsü hastalığı nedeniyle alev silahları ile dezenfekte işlemi yapıldığı iddiası

Yanlış
Bu iddia 11 Ocak 2022 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Twitter
GÜNDEMDE
Okuma Süresi    5 Dakika

Çin'de Ortaya Çıkan Yeni Bir Virüs İçin Alev Silahları ile Dezenfekte İşlemi mi Yapıldı?

Bir Twitter hesabı tarafından 11 Ocak 2022 tarihinde yapılan paylaşımda Çin’in Xi’an bölgesinde ortaya çıkan yeni hemorajik ateş virüsü nedeniye dezenfektan işlemlerinde alev silahı da kullanıldığı iddia edildi. Paylaşım 1300’ün üzerinde beğeni alırken 300’ün üzerinde de retweet toplamış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

 Çin'in Xi'an kentinde yeni ortaya çıkan "Hemorajik Ateş Virüsü" salgını nedeniyle kentte dezenfektan işlemi alev silahı ile yapılıyor.
photo_1

Çin’in Xi’an Bölgesi “Sıfır Covid-19” Politikası Nedeniyle 22 Aralık’tan Beri Karantinadaydı

Çin’de 13 milyonun üzerinde insanın yaşadığı bir bölge olan Xi’an, 22 Aralık 2021’den beri karantinada. Halen kapalı olan Xi’an bölgesi, salgının başlangıcında Wuhan’da uygulanan tam kapanma kararından beri ülkede uygulanan en uzun kapanmayı yaşıyor. Kilitli Xi’an bölgesinde halkın Covid-19 dışında sağlık hizmetine erişmesinin oldukça zor olması, yiyecek bulunamaması ve halk arasında takas yönteminin kullanılmaya başlamasıyla salgının ilk günlerini anımsatan olaylar, uluslararası haber platformlarında da tartışılmaya başladı.

Xi’an için kapanma kararı aldıran pik, günlük 1,800 yeni vakaya ulaşılması ile gerçekleşmiş. Bu rakam, yeni Omicron varyantı salgını ile yükselişe geçen vakaların başka ülkelerde ulaştığı rakamlardan daha düşük. Çin’in açıklamalarına göre, karantina başlangıcında ülkede Omicron varyantı düzeyi halen çok düşüktü ve yeni varyant vakalarının hiçbiri Xi’an’da değildi. 4 Ocak’ta Xi’an’da sıfır Covid-19 vakası hedefine ulaşıldığının açıklanmasının ardından bölge halkının kapanma yasağı sürdü ve 6 Ocak’ta bölgede tekrar Covid-19 vakalarının görülmeye başladığı açıklandı. Bölgede uygulanan karantina sürüyor.

Dünya genelinde halen “sıfır-Covid” stratejisini uygulayan sonuncu ülke olduğu belirtilen Çin, haberler kapsamında virüsle mücadele için geliştirilen yeni stratejilere rağmen uyguladığı sıkı karantinalar, sınır kapatmaları ve sokağa çıkma yasakları da dahil olmak üzere 2020'nin başından itibaren aynı otoriter virüsle mücadele yöntemlerine güvenmeye devam etmesi ile eleştiriliyor.

Alevli Silahlar ile Dezenfekte Yöntemi Hemorajik Ateş Vakaları İçin Kullanılmadı

Xi’an’da yaşananlara dair gönderiler arasında incelenen iddialarda kullanılan ve alevli silahlar ile sokaklarda dezenfekte işlemi yapıldığını gösteren bir video Çin’in sosyal medya platformlarında kısa sürede dikkat çekerek dünya çapında paylaşılan bir hale geldi.

Türkiye’de söz konusu video, Hemorajik Ateş Virüsü’ne karşı alınan bir önlem olduğu öne sürülerek paylaşılıyor. Xi'an'da kışın başlangıcından bu yana, yüksek ölüm oranına sahip doğal bir salgın hastalık olan bir dizi hemorajik ateş vakası kaydedilmiş. Uzmanlar, bu enfeksiyonun ana kaynağının kemirgenler olduğunu söylüyor ve halkı, aşıların hastalığı etkili bir şekilde önleyip kontrol altına alabileceği ve insandan insana bulaşmanın temelde imkansız olduğu için panik yapmamaya çağırıyor.

Daha önce de sosyal medyada çarpıtılmış birçok paylaşımda adı geçen Hanta Virüs nedeniyle ortaya çıkan bir hastalık olduğu belirtilen hemorajik ateşin Çin’in kuzey bölgelerinde dönemsel ve bölgesel olarak görülen bir hastalık olduğu belirtiliyor. Çin’de kullanım onayı alan ve üç aşamalı olarak uygulanan aşılar ile önlem alınan, Hanta Virüsü kaynaklı bir hastalık olduğu belirtilen hemorajik ateşe dair Xi’an bölgesinde kışın başından beri vakalara rastlanmış olsa da, Xi’an’da yürütülen karantina ve dezenfekte işlemleri, insandan insana bulaşamayan Hanta Virüsü kaynaklı hemorajik ateş vakaları için yapılmadı. Uygulama, Xi’an’da artan Covid-19 vakaları sebebiyle Çin’in "sıfır-Covid" stratejisi kapsamında aldığı önlemlerden biri.

İddia YANLIŞ

Bir Twitter hesabı tarafından yapılan paylaşımda Çin’in Xi’an bölgesinde ortaya çıkan yeni hemorajik ateş virüsü nedeniye dezenfekte işlemlerinde alev silahı da kullanıldığı iddia edilmişti. 13 milyon nüfusa sahip Xi’an bölgesi, artan Covid-19 vakaları sebebiyle Çin’in “sıfır-Covid” politikası kapsamında 22 Aralık 2021’den itibaren karantinada. Hemorajik Ateş vakaları ise Çin’de kemirgenlerden yayılan ve insandan insana geçmeyen Hanta Virüsü kaynaklı bölgesel ve dönemsel olarak gözlemlenen bir hastalık sebebiyle yaşanıyor. Hanta Virüsü kaynaklı hemorajik ateş vakaları, yeni ortaya çıkmadı ve Xi’an’da yaşananların asıl sebebi değil. İddialarda kullanılan ve Xi’an’da çekildiği anlaşılan video, artan Covid-19 vakaları sebebiyle Çin’in Sıfır-Covid stratejisi kapsamında başlayan karantinada görevlilerin önlem uygulamalarını gösteriyor.

Sonuç olarak;

Çin’de ortaya çıkan yeni Hemorajik Ateş Virüsü hastalığı nedeniyle alev silahları ile dezenfekte işlemi yapıldığı iddiası yanlış.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   11 Ocak 2022