Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Bir hemşirenin COVID-19 aşısı sebebiyle canlı yayında bayıldığı iddiası

Yanlış
Bu iddia 18 Aralık 2020 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Facebook
GÜNDEMDE
Okuma Süresi    4 Dakika

Bir Hemşirenin COVID-19 Aşısı Sebebiyle Canlı Yayında Bayıldığı İddiası

Bir Facebook sayfası tarafından 18 Aralık 2020 tarihinde yapılan paylaşımda bir hemşirenin COVID-19 aşısı sebebiyle canlı yayında bayıldığı iddia edildi. Gönderi, 33 binden fazla görüntülenme almış. Paylaşımda geçen metin şu şekilde: 

’Son dakika… Öve öve bitiremedikleri aşı canlı yayında bayılttı. Korona aşısı olan hemşire bayılttı!’’

Paylaşım daha önce sosyal medyada gündeme gelmesinin yanında ulusal basında da birçok haber ajansı tarafından paylaşılmış. Söz konusu paylaşım uluslararası haber ajansları tarafından da paylaşılmış. Bazı iddialarda aşı olan hemşirenin öldüğü de belirtilirken, bu iddiaların tamamı Snopes, AP, FactCheck.org, Reuters, India Today gibi doğrulama platformları tarafından yanlışlanmış.

Hemşire Covid-19 Aşısı Sebebiyle Mi Bayıldı?

Tiffany Dover, 17 Aralık 2020 tarihinde ABD’nin Tennessee eyaletinin Chattanooga şehrindeki CHI Memorial Hastanesi'nde Pfizer-BioNTech COVID-19 aşısını olan ilk beş kişiden biriydi. Aşı yapıldıktan birkaç dakika sonra, muhabirler Dover ile röportaj yaptıkları sırada, Dover özür diliyor ve elini başına götürdükten sonra bayılıyor. Videonun hızla yayılmasının ardından birçok sosyal medya kullanıcısı bu olayın ‘’aşının tehlikeli olduğunu kanıtladığını’’ savunarak aşı karşıtı paylaşımlar yaptılar. Bazı platformlarda Tiffany Dover’in COVID-19 aşısı olduktan sonra, aşı sebebiyle öldüğü bile iddia edildi. Snopes, AP, FactCheck.org, Reuters, India Today gibi doğrulama platformları tarafından yanlışlanan iddia, çeşitli platformlarda gündeme gelmeye devam ediyor.

Ancak Tiffany Dover’in bayılmasının Pfizer-BioNTech COVID-19 aşısı ile bir bağlantısı yok. Dover, olaydan bir gün sonra muhabirlere yaptığı açıklamada ağrı ya da acı hissettiğinde bayılma sorunu yaşadığı bir tıbbi durumu olduğunu söylüyor. Dover, bu durumu daha önce de yaşadığını, ‘’ayağını çarptığında bile bayılabildiğini’’ belirtiyor.

Tiffany Dover’in açıklama yaptığı 18 Aralık 2020 tarihinde, görevli olduğu CHI Memorial hastanesi de Dover’in durumunun iyi olduğunu belirten bir paylaşım yapmış. Paylaşımda, FDA’in aşının herhangi ciddi bir yan etkisi bulunmadığına dair açıklamaları da bulunuyor.

11 Aralık 2020'de ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), SARS-CoV-2’nin neden olduğu koronavirüs hastalığının) önlenmesine yönelik bir aşı için ilk acil kullanım yetkisini 16 yaş ve üzeri bireyler için verdi. Bu tarihten itibaren Pfizer-BioNTech aşısı ABD’de dağıtılmaya başladı. FDA’in internet sitesinde, aşının olası yan etkileri yorgunluk, baş ağrısı, kas ağrısı, titreme, eklem ağrısı ve ateş olarak sıralanmış. Bu yan etkilerin görülme oranları değişirken, kısa süre içinde geçtikleri ve aşının herhangi ciddi bir yan etkiye sebep olmadığı da belirtiliyor.

asi6

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) de, herhangi bir aşı ardından bayılmanın normal bir durum olduğunu ve daha önce başka aşıların ardından da görüldüğünü açıkladı. CDC’in sitesinde, daha önce HPV, MC4 ve Tdap aşılarının ardından bayılma vakaları görüldüğü belirtiliyor.

asi7

COVID-19 hastalarını tedavi eden ön saf sağlık çalışanları, aşının ilk uygulanacağı grubu oluşturuyor. Tiffany Dover gibi birçok sağlık çalışanı, aşıların güvenli olduğunu halka göstermek ve onları teşvik etmek amacıyla, hükümet üyeleriyle birlikte televizyonda aşı oldular. Örneğin ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve eşi Karen Pence de, 18 Aralık 2020 tarihinde televizyonda Covid-19 aşısı oldu.

Sonuç:

İddia YANLIŞ.

ABD’nin Tennessee eyaletinde yer alan CHI Memorial hastanesinde çalışan Tiffany Dover, canlı yayında Pfizer-BioNTech COVID-19 aşısı olduktan sonra bayılıyor. Ancak bayılmanın sebebi Covid-19 aşısı değil. Dover, kısa süre sonra verdiği röportajda, acı ve ağrı sonrası bayılmayı tetikleyen tıbbi bir durumu olduğunu açıklıyor. ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) de, herhangi bir aşı ardından bayılmanın normal bir durum olduğunu açıklıyor. Yapılan testler sonucu Pfizer-BioNTech aşısının ciddi bir yan etkisi de bulunmuyor.

Sonuç olarak;

Bir hemşirenin COVID-19 aşısı sebebiyle canlı yayında bayıldığı iddiası

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   22 Aralık 2020