Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Bill Gates’in aşılama yoluyla nüfusu azaltmayı hedeflediği iddiası

Yanlış
Bu iddia 17 Ocak 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Instagram
Okuma Süresi    3 Dakika

Bill Gates’in Aşılama Yoluyla Nüfusu Azaltmayı Hedeflediği İddiası

Bir Instagram sayfası tarafından 17 Ocak 2021 tarihinde yapılan paylaşımda Bill Gates’in aşılama yoluyla nüfusu azaltmayı hedeflediği iddia edildi. Gönderi 2 binden fazla beğeni almış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

 Sene 2011 bu makale hiçbir yerde bulunamıyor şimdi! Bu harika bayan bunu yıllarca sakladı. Gazete başlığının tercümesi: “Zorla aşılama yoluyla nüfus azaltmak: Sıfır karbon çözümü!” Sağdaki fotoğrafta Bill Gates.”
photo_1

İddia daha önce Reuters ve Teyit tarafından da incelenmiş.

Bill Gates’in Böyle Bir Açıklaması Bulunuyor mu?

The Sovereign Independent gazetesinin manşetinde yer alan Bill Gates’in açıklaması Haziran 2011’de yayınlanmış. Aşı karşıtı bir başlıkla beraber Bill Gates’in şu açıklaması buluyor:

“Bugün dünyada 6,8 milyar insan var. Bu sayı yaklaşık 9 milyara çıkıyor. Yeni aşılar, sağlık hizmetleri, üreme sağlığı hizmetleri konusunda iyi bir iş çıkarırsak, bu sayıyı belki yüzde 10 veya 15 düşürebiliriz.”

Bu açıklamanın altında Bill Gates’in adını değiştirip “Billy ‘the kid killer’ Gates” olarak yazmışlar.

photo_2

Bill Gates’in dünyada nüfusu azaltma manşetiyle birlikte yapılan alıntı 2010 yılında TED konuşmasında geçiyor. TED konuşmasında, “Dünyada bugün 6,8 milyar insan var. Bunun da 9 milyara doğru yolu var. Eğer aşılar konusunda çok iyi ilerlersek ve sağlık ve üreme ile ilgili sağlık hizmetlerinde... bunu belki yüzde 10-15 kadar düşürebiliriz ama burada 1,3’lük bir artış görüyoruz.” ifadelerini kullanıyor. Bu videoda yer alan ifadeler bağlamından koparılmış çünkü Gates insan sayısını azaltmaktan değil nüfusun artış hızını azaltmaktan bahsediyor. Dünya nüfus artışının azaltılmasın da karbon emisyonunu azaltacağını vurguluyor. Ayrıca, küresel nüfusun aşı kullanılarak öldürülmesine dair bir görüşü bulunmuyor.

photo_3

İddia YANLIŞ

Bir Instagram sayfası tarafından yapılan paylaşımda Bill Gates’in aşılama yoluyla nüfusu azaltmayı hedeflediği iddia edilmişti. The Sovereign Independent gazetesinin manşetinde yer alan alıntı bağlamından koparılmış. Bill Gates’in TED konuşmasında bahsettiği ifade karbon emisyonu hakkında. Dünya nüfusunun artışının azalmasının karbon emisyonunu azaltacağını ifade etmiş.

Sonuç olarak;

Bill Gates’in aşılama yoluyla nüfusu azaltmayı hedeflediği iddiası

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   8 Şubat 2021 Son Güncelleme:   23 Şubat 2021