Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Aziz Sancar’ın paylaştığı iddia edilen tweet

Yanlış
Bu iddia 30 Haziran 2020 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Facebook
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Diğer

Aziz Sancar’ın Paylaştığı İddia Edilen Tweet

Bir Facebook kullanıcısı tarafından 30 Haziran tarihinde Prof. Dr. Aziz Sancar’a ait olduğu iddia edilen bir tweet paylaşıldı. 275 bine yakın görüntülenme alan paylaşım 8 bine yakın hesap tarafından da paylaşıldı.

Görselde Aziz Sancar tarafından yazıldığı iddia edilen ifadeler şu şekilde: “Gelişmek ile zenginleşmek farklı şeylerdir. Mesela Araplar zengindir ancak gelişmiş değillerdir. Biz de Araplara özeniyoruz; Gelişmek değil zenginleşmek istiyoruz. Bu yüzden bilgili ve kültürlü değil, paralı ne nüfuslu insanlara saygı duyuluyor bu coğrafyada.”

İddia Nasıl Yayıldı?

Söz konusu Facebook gönderisi 30 Haziran tarihinde paylaşılmasına rağmen, Twitter’da bir kullanıcı tarafından 27 Haziran’da da Aziz Sancar’ın attığı iddia edilen tweet’in ekran görüntüsü paylaşılmış. Aynı tweet 21 Haziran’da, geçtiğimiz günlerde sahte olduğu ortaya çıkan @ProfCerenAkay isimli hesaptan da atılmış. Bunun yanı sıra, aynı paylaşım başka bir hesap tarafından 3 Ocak 2020 tarihinde de paylaşılmış.

Aziz Sancar Böyle Bir Paylaşımda Bulundu Mu?

Görselde bulunan Twitter hesabının ismi aratıldığında şu an böyle bir hesap olmadığı görünüyor.

Ancak Internet Archive isimli çevrimiçi dijital kütüphanede söz konusu Twitter hesabı aratıldığında 24 Haziran 13:02 tarihinde arşivlenmiş bir görüntü bulunuyor.

Yani söz konusu tweet montajla hazırlanmış değil. 24 Haziran 2020 tarihinde sabah 05:55’te @drazizsancar hesabından gönderilmiş.

Ancak hesabın isminin yanında resmi hesaplarda bulunan mavi tik işareti bulunmuyor. Bu mavi tik işareti, hesabın söz konusu kişiye ait olduğunu onaylar ve doğrular nitelikte bir anlam taşıyor. Bu sebeple Aziz Sancar’ın Twitter’daki resmi hesabının @AzizGwenSancar olduğu görülüyor. Bu hesaptan en son paylaşım ise 18 Temmuz 2017 tarihinde atılmış. Bunun yanında bu hesaptan atılan başka tweetler de doğrulama platformu Malumatfuruş ve dikkatli twitter kullanıcıları tarafından yanlışlanmış.

Sonuç:

İddia YANLIŞ. 

Aziz Sancar tarafından yapıldığı iddia edilen paylaşım kendi resmi hesabına ait değil. Paylaşımın yapıldığı hesap ise şu an kapalı durumda. Ayrıca aynı paylaşım, daha önce farklı sayfalar ve sahte hesaplar tarafından da yapılmış.

Sonuç olarak;

Irkçı ifadeler barındıran paylaşımın Aziz Sancar tarafından paylaşıldığı iddiası

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   3 Temmuz 2020 Son Güncelleme:   20 Ağustos 2020