Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Diğer

Dünyada Milyoner Göçmenlerin Sayısı Artıyor

Göçmen denilince aklımıza genellikle kendi topraklarında güvende hissetmeyen ve varacağı yeni topraklarda da pek istenmeyen kişiler gelir. Ancak istisnai olsa da, gittiği yeni ülkede hoşgörüyle karşılanan bir göçmen kategorisi var; milyoner göçmenler. Sıradan göçmenlerin yer değiştirme gerekçeleri genellikle can güvenliği gibi temel konular olurken, milyoner göçmenlerin gerekçeleri yaşadıkları ülkedeki politik, ekonomik istikrarsızlık ya da yaşam tarzı kısıtlamaları olabiliyor. Gerekçeleri sıradan göçmenlerden farklı olsa da milyoner göçmenlerin sayısı dünya genelinde artış gösteriyor. Peki, en fazla sayıda milyoner göçmen veren ve alan ülkeler hangileri?

Milyoner Göçmenlerin Sayısı Artıyor

Bugün dünya genelinde 14 milyona yakın dolar milyoneri olduğu tahmin ediliyor. Milyoner tanımı, borçları ve ikamet ettikleri ev hariç tutulduğunda mal varlığı en az 1 milyon doları bulan kişiler için kullanılıyor. New World Wealth çalışmasına göre, dünya genelinde 2017 yılında ülkesini değiştiren milyoner sayısı 95.000’di. Bu sayı 2016 yılına göre %16, 2013 yılına göre ise %48’lik bir artış anlamına geliyor.

Milyoner göçmenlerin en çok tercih ettikleri rotaların başında ise Avustralya ve ABD geliyor. Bu ülkeler, belirli bir meblağın üzerinde yatırım gerçekleştiren yabancı yatırımcılara oturma izni ve vatandaşlık elde etme konusunda önemli ayrıcalıklar tanıyor. Avustralya’ya 2017 yılında göç eden milyoner sayısı 10 bin civarında olurken, ABD’ye göç edenlerin sayısı 9 binde kaldı. Milyoner göçü alan ülkeler arasında Kanada ise 5 bin göçmen ile üçüncü oldu.

Milyonerler Nereye Gidiyor? 1

Türkiye 2015'e Kıyasla Giden Milyoner Göçmen Sayısını %500 Arttırdı!

2017 yılında en çok milyoner göçmen veren ülke ise Çin oldu. Çinli göçmenlerin en çok tercih ettikleri rotalar Avustralya, ABD ve Kanada olurken, göç sebeplerinin başında eğitim ve iş olanakları geliyor. 2016 yılında ise 12.000 milyoner göçmen ile rekor Fransa'daydı. Fransa'da zenginler için pek de makul olmayan vergi sistemi ve yükselen popülizm, artan göç dalgasının gerekçesi olarak gösteriliyor. 2017 yılında en çok milyoner göçü veren üçüncü ülke ise 6.000 milyoner göçmen ile Türkiye oluyor. 2016 yılında da aynı miktarda göçmen veren Türkiye'nin 2015'deki göçmen sayısı 1.000 civarındaydı. 2015'e göre %500'lük artışla iki yıl önceye kıyasla giden göçmen sayısını en fazla arttıran ülke Türkiye oldu. Türkiyeli zengin göçmenlerin tercih ettikleri yerler ise ağırlıklı olarak Avrupa ülkeleri ve Birleşik Arap Emirlikleri oldu.

Milyonerler Nereye Gidiyor? 2
Yayın Tarihi:   21 Şubat 2018