Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Okuma Süresi    5 Dakika

Ankara'da Kim Ne Vaat Ediyor?

31 Mart’ta gerçekleşecek yerel yönetim seçimleri öncesi, adaylar projelerini ve vaatlerini seçmen kitlesiyle paylaşmaya devam ediyorlar. AK Parti’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı 1998 ve 2015 yılları arasında Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı ve 65. hükümette Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak görev yapmış olan Mehmet Özhaseki olurken, CHP’nin adayı Mansur Yavaş da 1999-2004 yılları arasında Ankara’nın Beypazarı ilçesinin Belediye Başkanı olarak görev yapmış ve 2009 yerel seçimlerinde MHP’nin, 2014 yerel seçimlerinde de CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olmuştu. Bir önceki seçimlerde Mansur Yavaş’ın karşısında AK Parti’nin adayı Melih Gökçek’in çok az bir farkla kazandığı düşünüldüğünde bu seçimleri kazanmak isteyen CHP’li ve AK Partili iki adayın da önemli projeleri ve vaatleri bulunuyor.

Her iki adayın da açıkladığı programların büyük bir kısmını ekonomiye ve sosyal politikalara yönelik çalışmaları oluşturuyor. Bu konu başlığı altında derlediğimiz vaatlerde iki adayın da toplumsal grupların farklılaşmış ihtiyaçlarına cevap oluşturmayı hedeflediği projelere önem verdikleri görülebiliyor. Örneğin gençlere yönelik CHP adayı Mansur Yavaş’ın öğrenci evlerinde kullanılan suda indirim yapılması gibi bir vaadi bulunurken, yine aynı genç gruba yönelik AK Parti adayı Mehmet Özhaseki’nin öğrencilerin yoğun yaşadığı bölgelerde çorba dağıtımı yapılması ve çamaşırhane gibi hizmetlerin temin edilmesi gündem maddeleri arasında yer alıyor. Engelli bakımına yönelik çalışmalar, sağlık merkezlerinin kurulması ve esnafa destek projeleri her iki adayın da üzerinde durdukları ortak noktalar olarak öne çıkıyor.

Mansur Yavaş, Ankara’daki su fiyatlarının Türkiye’deki belediyeler arasında en pahalısı olduğunu söylemiş ve konuyla ilgili iddiasını analiz etmiştik. Ankara’nın vergiler hariç su fiyatlarının ve belli bir kademeye kadarki su kullanımının Türkiye genelindeki en pahalısı olduğu göz önünde bulundurulduğunda, Yavaş’ın vaatleri arasında bu fiyatların indirilmesi görmek de şaşırtıcı olmuyor.

Ankara Adaylarının Vaatleri 1

İki adayın da yerel ölçekte çözüm üretilmesi gereken bir sorun olarak gördükleri bir diğer olgu da ulaşım. Ankara’da mevcut olarak yaklaşık toplam 58 km uzunluğunda 4 farklı metro hattı ve 1 teleferik sistemi bulunuyor.  Bu anlamda hem Özhaseki’nin hem de Yavaş’ın mevcut raylı toplu ulaşımın uzatılması ve yeni hatların eklemlenmesi yönünde vaatleri bulunuyor. Özhaseki’nin bunun yanı sıra toplu taşıma kullanımını özendirmek için raylı toplu taşıma sistemlerinin bulunduğu durakların yakınına otopark alanlarının açılması gibi bir projesi de yer alıyor. Ulus meydanındaki araç trafiğine yönelik düzenlemelerin yapılması da yine iki adayın da ortak olarak değindiği bir gündem maddesi olurken, Yavaş 7 bin taksiciye ücretsiz tablet dağıtılmasını ve makam araçlarının sayısının azaltılarak araçların çakarlarının da sökülmesini vaadediyor.

Ankara Adaylarının Vaatleri 2

Çevrenin korunması ve sürdürülebilir bir çevre düzeninin sağlanması her iki partinin adayında da ortak bir tema. Ancak, bu konuda yapılacak çalışmalarda adaylarda ciddi bir fark gözlemlenebiliyor. Örneğin Mansur Yavaş, sürdürülebilir enerji kullanımının yaygınlaştırılmasına örnek teşkil edecek projeler vadederken, Özhaseki’nin programında bu başlık altında daha çok kamusal kullanıma açılacak yeni parkların ve bahçelerin kurulmasını öngören vaatler bulunuyor. 32 km’lik bisiklet yolunun ayrılması, belediye otobüslerinin elektrik enerjisiyle çalıştırılması, köylere güneş enerjisi üretimi sağlanması ve sokak hayvanları için barınakların kurulması Yavaş’ın bu konu başlığı altındaki vaatlerine örnek olarak gösterilebilir. Özhaseki’nin de yine aynı başlıkta sınıflandırabileceğimiz 13 adet yeni millet parkının, hayvanat bahçesinin, biyolojik gölet ve plajın yapılması ve çocuklar ve ailelerin kullanımına açık yeni bir Çocuk Köyü kurulması gibi projeleri var.

Ankara Adaylarının Vaatleri 3

Sosyokültürel faaliyet ve çalışmaların gerçekleştirilmesi ve gelişen teknoloji ve bilişim araçlarının belediyenin hizmetlerine entegre edilmesi için gerekli yatırımların yapılması da yine yerel idarelerin planlama ve düzenleme yetkileri arasında yer alıyor. Bu bağlamda bu seçimler öncesi hem Özhaseki hem de Yavaş bu kategori altında değerlendirebileceğimiz çeşitli vaatlerde bulunuyor. Halkın kullanımına açık yeni kütüphanelerin kurulması iki adayın da ortak vaadi. Bunun yanı sıra AK Parti adayı Özhaseki’nin turizm ve spor odaklı çeşitli vaatleri de bulunuyor. CHP adayı Mansur Yavaş da kamusal alanlarda herkesin kullanımına açık ücretsiz internetin sağlanmasının ve Gölbaşı’nda bilişim araştırmalarının ve faaliyetlerinin gerçekleşeceği bir yerin kurulmasının sözünü vermiş durumda.

Ankara Adaylarının Vaatleri 4

Yayın Tarihi:   26 Mart 2019