Mansur Yavaş CHP Ankara Belediye Başkan Adayı

Belediye ne yapmış, Türkiye’nin en pahalı suyunu satmış, Ankara birinci.

21 Şubat 2019 tarihinde TV Programında söylendi.
Okuma Süresi    4 Dakika
Konu : Kent & İmar

Ankara'nın Suları

CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, 21 Şubat 2019’da özel bir televizyon kanalında katılmış olduğu programda Ankara’nın sorunlarından, yaptırmış olduğu birkaç anket sonucundan, Ankara halkının kendisi hakkındaki görüşlerinden ve seçimi kazandığı taktirde Ankara’da gerçekleştirmeyi planladığı projelerinden bahsetti. Ankara’da daha önceki belediyelerin Türkiye’nin en pahalı suyunu sattıklarını ve Ankara’nın su fiyatlarında birinci olduğunu iddia etti.

Türkiye’de illere göre farklılık gösteren su tarifeleri, her ilin kendi belediyesince belirlenmiş olan su birim fiyatı, atık su bedeli, çevre temizleme vergisi (ÇTV), belediyelerin atık suları uzaklaştırma bedeli (KSUB) ve her ildeki su faturaları için aynı olan %8’lik KDV ile birlikte hesaplanıyor. Bununla birlikte bazı illerde su ve atık suyu birim fiyatları 0 ila 10 m3 ya da 0 ila 20 m3 gibi kademeli şekilde gerçekleşiyor ve bu kademe geçildiği takdirde su faturaları da daha yüksek bir birim fiyat ele alınarak belirleniyor.

CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş’ın bu iddiasını incelerken, Türkiye’deki büyükşehirlerin su ve kanalizasyon idaresi genel müdürlüklerinin resmi internet sitelerindeki güncel su tarifesi raporlarına baktık.

Büyükşehirlerin su işleri müdürlüklerinin güncel su tarifeleri raporlarını incelerken, Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi tarafından hazırlanan 2019 yılı Büyükşehirlerdeki Su Fiyatları raporuna rastladık. Suyun m3 fiyatının KDV dahil olarak bazı illerde çeşitli kademelerle bazı illerde ise kademesiz şekilde paylaşıldığı bu rapora göre Ankara, m3 başına 5,79 TL ile listenin başında yer alıyor. Ayrıca konutlarda suyun m3 birim fiyatının kademesiz şekilde hesaplandığı illerden Adana 5,36 TL ile 3. sırada, Muğla ise 5,19 TL ile 6. sırada yer alıyor.

Belediye ne yapmış, Türkiye’nin en pahalı suyunu satmış, Ankara birinci. 1

Büyükşehirlerden İstanbul ve İzmir’de ise konutlarda suyun m3 birim fiyatı kademeli olarak hesaplanıyor. İzmir’de konutlarda 0 ila 20 m3’e kadar suyun m3 birim fiyatı 5,58 TL olarak belirtilirken, İstanbul’da ise konutlarda 0 ila 10 m3’e kadar kullanımlarda suyun m3 birim fiyatı 5,28 TL olarak faturaya yansıyor. Bununla birlikte İzmir’de konutlarda bu sınır geçildiğinde suyun m3 birim fiyatı KDV hariç 10,72 TL, İstanbul’da ise 11 ila 20 m3 arası kullanımlarda 6,71 TL, 21 m3’ten fazla kullanımlarda ise 9,77 TL oluyor.

Belediye ne yapmış, Türkiye’nin en pahalı suyunu satmış, Ankara birinci. 2

Büyükşehirlerin su ve kanalizasyon idaresi genel müdürlüklerinin kendi internet sitelerinde paylaşmış olduğu su tarifelerini incelediğimizde, fiyatlarını KDV hariç olarak paylaştığını ve bazılarının fiyatlarına ÇTV ve KSUB’yi dahil edip bazılarının ise dahil etmediğini görüyoruz. Buna rağmen listenin ilk sıraları çok da değişiklik göstermiyor. Açıklanan m3 başına su birim fiyatlarına göre Ankara 5 TL ile yine listenin başında yer alırken, İzmir 4,81 TL ile 2. İstanbul ise 4,59 TL ile 3. sırada yer aldı.

Sonuç olarak, CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş’ın iddiasındaki gibi Ankara’da konutlar kademesiz ve 10 m3’e kadar kademeli su faturasını belirleyen tüm büyükşehirler arasında en pahalı suyu kullansa da İstanbul ve İzmir gibi bazı şehirlerde sınırlar aşıldığı taktirde suyun m3 birim fiyatı Ankara’dan daha pahalı olabiliyor. Ancak vergiler hariç sabit su fiyatlarına bakıldığında da Ankara’yı yine listenin tepesinde görüyoruz.

Sonuç olarak;

Ankara Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş'ın İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   5 Mart 2019