Yazar:
Gül Hür
İddia şöyle;

Bir X hesabı tarafından 21 Nisan 2024’te yapılan paylaşımda Zara’nın Davud yıldızı baskılı ürünleri ile İsrail’e açıktan destek verdiği iddia edildi

İddia YANLIŞ

→ Görselde yer alan ürün Zara’nın resmi internet sitesinde bulunmuyor.
→ Fotoğraf, Is It AI? isimli yapay zekayla üretilen görüntüleri tespit eden bir araç üzerinden kontrol edildiğinde %91.90 gibi yüksek bir oranla görüntünün yapay zeka tarafından oluşturulduğu sonucuna varılıyor.
Zara’nın Böyle Bir Ürünü Bulunmuyor
21 Nisan 2024 tarihinde bir X hesabı tarafından paylaşılan bir görüntüde, Zara markasına ait olduğu iddia edilen bir svetşörtün üstünde Davud yıldızı amblemi bulunuyor. İlgili X hesabı bu ürünle Zara’nın İsrail’e doğrudan desteğini açıkladığını iddia ediyor. Gönderinin altında ise bu paylaşımla ilgili çok sayıda yorum bulunuyor. Bu yorumların bir kısmı insanları Zara markasını boykot etmeye davet ederken bir kısmı ise görselin sahte olduğu yönünde. 

Bu konuda şu içeriği faydalı bulabilirsin

Boykotlar Ne Kadar Etkili?
Görsel yakından ve dikkatle incelendiğinde başta fiyat etiketinin duruşu olmak üzere ürünün kol ve alt taraflarındaki duruşu ile renklerinde doğal olmayan bir görüntü olduğu şüphesi uyanıyor. Bu şüpheden hareketle görsel, Is It AI? isimli yapay zekayla üretilen görüntüleri tespit eden bir araca yüklendiğinde görselin %91.90 oranında yapay zeka tarafından oluşturulduğu anlaşılıyor: 

Bu bilginin yanı sıra ilgili görsel Google Lens üzerinden aratıldığında görselin yalnızca bu iddiayı paylaşan X hesabının paylaşımında yer aldığı görülüyor. Görsele başka bir kaynak üzerinden ulaşılamıyor.
Son olarak Zara’nın resmi internet sitesi üzerinden Türkçe ve İngilizce olarak bir arama yapıldığında üstünde yıldız deseni olan çeşitli ürünlere ulaşmakmümkün. Ancak bunların hiçbiri davut yıldızı değil. Sonuç olarak Zara’nın böyle bir ürünü bulunmadığı gibi görsel de büyük ihtimalle yapay zeka araçları kullanılarak üretilmiş.
2014 Yılında Zara’nın Bir Ürünü Tepkiler Nedeniyle Satıştan Çekilmişti
Zara ve Davud yıldızı baskılı olduğu iddia edilen bir ürünle ilgili daha evvel bir tartışma yaşanmıştı. Zara’nın bir ürünü Nazi kamplarının kıyafetlerini andırdığı gerekçesiyle eleştirilmiş ve ürünler satıştan çekilmişti. 2014 yılında meydana gelen bu olay Yahudi cemaati arasında büyük bir tartışma yaratmıştı. Zara ise bu tepkilerin karşısında özür dileyerek Klasik Western filmlerden ilham aldıkları açıklamasında bulunmuştu.

Sonuç olarak;

Zara'nın davud yıldızı baskılı ürünleri ile İsrail’e açıktan destek verdiği iddiası yanlış.