İddia şöyle;

Bir X hesabı tarafından 4 Haziran 2024 tarihinde yapılan paylaşımda yer alan videonun, Yemen Ordusu tarafından vurulan bir Amerikan savaş gemisinin Cidde limanındaki uydu görüntülerini gösterdiği iddia edildi.

İddia YANLIŞ 
→ Video Yemen ordusu tarafından vurulan ve Cidde limanına çekilen bir Amerikan gemisinin uydu görüntülerini göstermiyor.
→ Uydu görüntüsü, 2023 yılında Virginia'daki Norfolk Deniz Üssü'nde demirlenmiş USS Dwight D. Eisenhower askeri uçak gemisine ait. 
→ Uydu görüntüsünde görünen USS Eisenhower gemisine stok fotoğraf sitesinden alınan bir görsel eklenerek, gemi hasarlı gibi gösterilmiş.
Geminin Uydu Görüntüsü Üzerinde Oynanmış
İsrail’in Gazze’yi işgal etmesinin ardından Yemen iç savaşının bir tarafı olan Husiler, Filistinlilerle dayanışma amacıyla Kızıldeniz’den geçen gemilere saldırılar düzenlemeye başlamıştı. Husiler İsrail ABD ve İngiltere bayraklı tüm gemileri meşru hedef olarak görmüş ve çeşitli ABD ve İngiltere gemilerine zarar vermişti. Sosyal medya platformlarında ise birçok video, Husilerin vurduğu gemileri gösterdiği iddiası ile paylaşılıyor.Husilerin askeri sözcüsü Yahya Seri, 1 Haziran 2024 tarihinde yaptığı açıklamada Amerikan uçak gemisi USS Dwight D. Eisenhower’ın hedef olarak alındığını duyurdu. Eisenhower’a saldırıldığı bilgisi birçok haber sitesinde yayımlandı. ABD’li bir savunma yetkilisi ise Reuters’a Eisenhower’a yönelik herhangi bir saldırıdan haberdar olmadıklarını söylemiş. Haberin yayılmasının ardından sosyal medyada konu ile ilgili birçok iddia videosu dolaşıma girdi. Bunlardan biri bir X kullanıcısının, paylaştığı videonun Yemen’in saldırısına uğrayan Amerikan uçak gemisi USS Eisenhower’ı gösterdiği iddiasıydı.
Bir diğer iddia ise X platformunda paylaşılan bir videonun, Yemen tarafından vurulan Amerikan gemisinin uydu görüntülerini gösterdiği iddiasıydı. Vurulan geminin görüntülerinin Suudi Arabistan’daki Cidde limanında çekildiği öne sürülmüştü. İddiada “Geminin ön kısmının vurulduğu görülüyor.” ifadesi kullanılmış. Fakat iddia doğru değil, çünkü uydu görüntüleri Cidde limanına değil, Virginia’daki askeri deniz üssüne ait. Deniz üssünün uydu görüntüleri üzerinde ise oynamalar yapılmış. 
Oynanmış uydu görüntülerini içeren video,  yabancı bir X hesabında paylaşıldıktan sonra yaygınlık kazanmış. X hesabındaki paylaşıma kullanıcılar tarafından eklenen bağlamda, uydu görüntüsünün asıl hali yer alıyor.

Google Earth üzerinden Virginia’daki ABD’nin Askeri Deniz Üssü olan Norfolk Naval Station’a bakıldığında, Pier 12 (12. İskele) noktasında USS Dwight D. Eisenhower askeri uçak gemisinin demirlendiği görülüyor. 

Geminin ön kısmında yazan 69 sayısı, bu geminin Eisenhower olduğunu gösteriyor. Çünkü USS Dwight D. Eisenhower gemisinin borda numarası CVN-69. Borda numarası her gemide farklılık gösteriyor ve geminin kimlik numarası niteliği taşıyor.

Google Earth’de yer alan bu uydu görüntüsünün alınma tarihi 10.04.2023. USS Eisenhower 18 Temmuz 2021’de görevinden iskeleye dönmüş ve 14 Ekim 2023 tarihinde tekrar göreve başlamış. Yani videoda, görev dışı olduğu sürede Virginia’daki askeri üsse dönen USS Eisenhower’ın 2023 yılındaki uydu görüntüleri kullanılmış. 

Bu eski tarihli görüntünün üzerinde görsel manipülasyon yapılarak gemi hasarlı gösterilmiş. Manipülasyonda kullanılan “hasar” görseli, stok fotoğraf sitesi olan Shutterstock’ta bulunuyor.

Sonuç olarak;

Videonun, Yemen Ordusu tarafından vurulan bir Amerikan savaş gemisinin Cidde limanındaki uydu görüntülerini gösterdiği iddiası yanlış.