İddia şöyle;

Bir X hesabı tarafından 2 Haziran 2024 tarihinde yapılan paylaşımda yer alan videonun, Yemen’in saldırısına uğrayan Amerikan uçak gemisi USS Eisenhower’ı gösterdiği iddia edildi. 

İddia YANLIŞ 
→ Husilerin askeri sözcüsü Yahya Seri, 1 Haziran 2024 tarihinde yaptığı açıklamada Amerikan uçak gemisi USS Eisenhower’ın hedef olarak alındığı söylemiş. 
→ Fakat video Yemen’in vurduğu Eisenhower’ı değil, 2020 yılında ABD’nin amfibi hücum gemisi USS Bonhomme Richard’da çıkan yangını gösteriyor. 
Video 2020’de ABD’nin Hücum Gemisinde Çıkan Yangına Ait
İsrail’in Gazze’yi işgal etmesinin ardından Yemen iç savaşının bir tarafı olan Husiler, Filistinlilerle dayanışma amacıyla Kızıldeniz’den geçen gemilere saldırılar düzenlemeye başlamıştı. Husiler İsrail ABD ve İngiltere bayraklı tüm gemileri meşru hedef olarak görmüş ve çeşitli ABD ve İngiltere gemilerine zarar vermişti. Sosyal medya platformlarında ise birçok video, Husilerin vurduğu gemileri gösterdiği iddiası ile paylaşılıyor. 
Husilerin askeri sözcüsü Yahya Seri, 1 Haziran 2024 tarihinde yaptığı açıklamada Amerikan uçak gemisi USS Eisenhower’ın hedef olarak alındığını duyurdu. Eisenhower’a saldırıldığı bilgisi birçok haber sitesinde yayımlandı. ABD’li bir savunma yetkilisi ise Reuters’a Eisenhower’a yönelik herhangi bir saldırıdan haberdar olmadıklarını söylemiş. Haberin yayılmasının ardından sosyal medyada konu ile ilgili birçok iddia videosu dolaşıma girdi. Bunlardan biri de bir X kullanıcısının, paylaştığı videonun Yemen’in saldırısına uğrayan Amerikan uçak gemisi USS Eisenhower’ı gösterdiği iddiasıydı.

Videoda bir gemiden dumanların çıktığı anlar görülüyor. Fakat video Yemen’in vurduğu Eisenhower’ı değil, 2020 yılında ABD’nin hücum gemisi USS Bonhomme Richard’da çıkan yangını gösteriyor. Videodan kesitler tersine görsel arama ile aratıldığında videonun asıl bağlamına ulaşılabiliyor. Arama sonucunda iddiada yer alan videonun ABD Donanması’nın onaylı Youtube hesabında paylaştığı bir videodan alındığı görülüyor.

Donanma, videoyu USS Bonhomme Richard (LHD 6) Yangınla Mücadele Çabaları başlığı ile 13 Temmuz 2020’de Youtube’da paylaşmış. Videonun açıklamasında Helikopter Deniz Muharebe Filosu’nun USS Bonhomme Richard’da çıkan yangın ile mücadele ettiği yazılmış. 
USS Bonhomme Richard’daki yangın 12 Temmuz 2020’de geminin San Diego Deniz Üssü’ndeki bakım çalışmaları sırasında çıkmış. Yangın hızla yayılmış ve beş gün boyunca kontrol altına alınamamış. Yangın, gemideki malzeme ve yapılarda ciddi tahribatlara yol açmış.  Yangının ardından yapılan değerlendirmeler, onarım maliyetlerinin 3.2 milyar doları bulabileceğini gösterince ABD donanması gemiyi hizmetten çekmeye ve onarılabilen parçalarını diğer gemilerde kullanmaya karar vermiş. 22 yıllık hizmet süresinin ardından USS Bonhomme Richard 14 Nisan 2021 tarihinde resmi olarak hizmet dışı bırakılmış. 

Sonuç olarak;

Videonun, Yemen’in saldırısına uğrayan Amerikan uçak gemisi USS Eisenhower’ı gösterdiği iddiası yanlış