İddia şöyle;

Bir X platformu hesabı tarafından 24 Mart 2024’te yapılan bir paylaşımda Polonya’da bir tır şöförünün iklim aktivistlerini egzoz gazına boğduğu iddia edildi.

İddia YANLIŞ
→ Görüntüler Polonya’da değil Hollanda, Assen’de 2022 yılında yapılan bir tır festivalinde kaydedildi.
→ Tırın sahibi Robert van Herk, Assen’de düzenlenen festivale giderken seyircilere ‘Rolling Coal’ gösterisi yapıyor.
Görüntüler Hollanda’nın Assen Kasabasındaki Tır Festivalinden
Son yıllarda iklim aktivistlerinin yaptığı eylemler oldukça ses getiriyor. Özellikle acil eyleme çağırmak için başvurulan protesto yöntemleri bazı gruplarda tepkilere de neden oluyor. Bu tepkilerin bazen ölümle sonuçlandığı vakalar da var. Panama’da bir kişinin yol kapatma eylemi yapan iklim aktivistlerini silahla vurarak öldürmesi geçen aylarda gündem olan haberlerden biriydi. Global Witness geçtiğimiz Eylül ayında yayınladığı rapora göre 2012 ile 2022 yılları arasında 1910 iklim aktivistinin öldürüldüğü açıkladı. Söz konusu iddia da iklim aktivistlerine yönelik tepkilerle ilgili bir paylaşımda belirtilmiş. 
Söz konusu iddiadaki video tersine görsel arama yöntemiyle aratıldığı zaman 2022 yılında paylaşılmış bir reddit gönderisine rastlamak mümkün. Gönderinin altındaki yorumlar incelendiğinde bir kullanıcının olayın Hollanda Assen’de gerçekleşen tır festivalinde yaşandığını söylediği görülüyor.

Video ile ilgili bir başka görsel de Hollanda’da yayın yapan Dumpert isimli siteden ulaşılabiliyor. Temmuz 2022’de paylaşılan videonun Assen’de yapılan Truckstar festivalinden alındığı belirtiliyor. 

Yorumlara bakıldığı zaman ise kullanıcıların videodaki tırın hangi tır olduğundan bahsettiği ve tırın fotoğraflarını paylaştığı gözlemleniyor. Van Herk ismindeki tır ile videodaki tırın içinin birbiriyle uyumluluk gösterildiği görülüyor.

Tırla ilgili daha fazla bilgi toplamak için Google’da ‘Van Herk Truckstar Assen 2022’ araması yapıldığı zaman Truckstar’da yayınlanmış bir habere rastlanıyor. Haberde Van Herk’in şöförünün Robert van Herk olduğundan ve aracın festivalin en iyi tırı seçildiğinden bahsediliyor.
Robert van Herk Google’da araştırıldığı zaman kendisinin Instagram hesabına ulaşmak mümkün.

Robert van Herk’in ‘Werk 2k22’ ismini verdiği hikaye arşivinde 86 hafta önce paylaşılan videoda ‘Bir sonraki Assen’ yazdığı görülebiliyor. Robert van Herk’in paylaştığı bir sonraki hikaye de söz konusu iddiadaki videonun 86 hafta önce paylaşıldığını görmek mümkün.

Robert van Herk’in, Assen’deki festivale giderken seyircilere Rollin Coal gösterisi yaptığı görülüyor. Bu tür festivallerde Rolling Coal gösterileri festivalin bir parçası. 
Rolling Coal Emisyon Azaltıcı Düzenlemelere Karşı Bir Tepki
Rolling Coal özellikle kamyonlarda, motora giren yakıt miktarını artırmak için bir dizel motorun modifiye edilmesi ve emisyon kontrollerinin değiştirilmesi ve iptal edilmesi uygulamasını ifade ediyor. Bu modifikasyon dizel yakıtın tam olarak yanmamasına ve egzozdan büyük miktarda siyah veya koyu duman çıkmasına neden oluyor. Estetik veya kültürel nedenlerle belirli gruplarda yaygın olarak yapılan uygulama özellikle emisyonları azaltmayı amaçlayan çevre düzenlemelerine karşı bir tepki olarak da kullanılıyor. Rolling Coal halk sağlığına ve hava kalitesine verdiği zarar nedeniyle birçok yerde yasadışı. 

Sonuç olarak;

Videonun Polonya’da bir tır şöförünün iklim aktivistlerini egzoz gazına boğduğunu gösterdiği iddiası yanlış