İddia şöyle;

Bir X hesabının 17 Mart 2024 tarihinde #HandsOffRafah etiketi ile paylaştığı videoda İsrail’de bir zeminin yarıldığı iddia edildi.

İddia YANLIŞ
→ Video 2022 yılında yayınlanan Netflix dizisinin tanıtımından.
→ Yarılan zemin görselleştirmesi, İspanya’nın başkenti Madrid’te Stranger Things dizisinin 4. sezon tanıtımları için kurulmuş.
7 Ekim 2023’te Hamas güçlerinin Gazze sınırından İsrail’e saldırmasına karşılık İsrail’in Demir Kılıçlar Operasyonu’nu duyurmasıyla başlayan Hamas-İsrail savaşı tüm dünya kamuoyunun gündeminde. İsrail karşıtı protestolar; başlatılan boykot kampanyaları başta olmak üzere sosyal medyada paylaşılan gönderiler de doğruluğu kontrol edilmeden yaygınlaşabiliyor. Yayılan iddiaların doğruluk kontrolleri savaşın ilk gününden itibaren Doğruluk Payı tarafından da araştırılmıştı. 
Video Bir Netflix Dizisinin Tanıtımından
İddiada paylaşılan videodan kesitler arama motorları üzerinden tersine görsel arama ile araştırıldığında TikTok platformunda @madrid4u uzantılı hesabın 28 Mayıs 2022 tarihli video paylaşımına ve @cahit_021_ uzantılı hesabın paylaşımına ulaşılıyor. Videoya gömülü bir şekilde İspanyolca “Algo pasa en Madrid(Madrid’te bir şeyler oluyor)” metni görülüyor. Paylaşımın etiket bölümünde ise #strangerthings #netflix gibi etiketler yer alıyor. 
Videonun altında bulunan yorum bölümünde; videonun bir film setinden olduğu ve bir dizinin pop-up reklamı olduğu gibi yorumlar paylaşılmış. TikTok’ta yer alan videodan kesitler ile birlikte tekrar görsel arama yapıldığında Youtube platformunda Pedro Cabrera Castillo kanalının “Presentación de "Stranger Things 4" en Madrid. ¡"Salió" una gran grieta que conectó con el submundo!” başlıklı videosuna ulaşılıyor.

Youtube paylaşımının başlığı “Madrid'de "Stranger Things 4" sunumu. Yeraltı dünyasına bağlanan büyük bir çatlak "ortaya çıktı"!” şeklinde çevrilebilir. Bunun yanında arama sonuçlarında “J'ai Un Pote Dans La Com” adlı internet sitesinde “Top 5 des meilleures opérations marketing liées à Stranger Things 4 !(Stranger Things 4 ile bağlantılı en iyi pazarlama operasyonlarından ilk 5'i!)” başlıklı yazıya ulaşılıyor. Yazıda Netflix dizisi Stranger Things’in 2022’de çıkacak 4.sezonu için kullanılan reklamcılık faaliyetleri anlatılmış. Yazıda yer alan sosyal medya paylaşımlarında da iddia videosu ile uyum gösteren kesitler yer alıyor. 

İspanya merkezli PeriodicoPublicidAD adlı sitede de Netflix’in dünyanın çeşitli yerlerinde Stranger Things 4. sezon tanıtımı ile ilgili haberler yer alıyor. Haberin görselinde, iddia videosundaki zemin yarığı ve koruyucu kıyafet giyen kişi görülebiliyor. 
Stranger Things dizisinin 1 Haziran 2022 tarihinde Youtube kanalından paylaştığı videonun 1:48. saniyesinden itibaren Madrid’de yer alan 4. sezon tanıtım kesitlerine de ulaşılabilir.

Sonuç olarak;

Videonun İsrail'de zeminin yarıldığını gösterdiği iddiası yanlış.