İddia şöyle;

Bir Instagram hesabı tarafından 12 Mayıs 2024 tarihinde yapılan paylaşımda, videonun Hawaii’de yılanbalığı yemekten mutasyona uğrayan dev insanları gösterdiği iddia edildi.

İddia YANLIŞ
→ Dev insanların yer aldığı video, bir TikTok kullanıcısı tarafından yapay zeka araçları ile oluşturulmuş. 
Video Yapay Zeka Araçları ile Oluşturulmuş
Yapay zeka teknolojisi her geçen gün hızla ilerlemeye devam ediyor. İnternet kullanıcıları bu teknolojiyi deneyimleyerek çeşitli alanlara entegre etmeye çalışıyor. Yapay zekanın günümüzde sanat ve tasarım alanında da sıkça kullanıldığını ve kullanıcıların yapay zeka ile yeni görseller oluşturup paylaşarak yüksek etkileşimler aldığını görüyoruz. Bu görseller bazen doğal olandan ayırt edilemeyecek kadar gerçekçi üretilebilirken bazen de absürt tasvirleri ve fantastik unsurları barındırabiliyor. Yapay zeka ile üretilen görsellerin “üretilmiş” olduğu bilgisinin paylaşılmaması dijital mecralarda karşılaşılan önemli bir etik problem. Bazı internet kullanıcıları üretilmiş görselleri ve videoları, etkileşim almak için gerçek bir görüntüymüş gibi sosyal medyada paylaşabiliyor. 
Bu durumun bir örneğini bir Instagram hesabı tarafından yapılan paylaşımda görmek mümkün. 12 Mayıs 2024 tarihinde yapılan paylaşımda, videonun Hawaii’de yılan balığı yemekten mutasyona uğramış dev insanları gösterdiği iddia edilmiş. İddia hem Türkiye’deki hem de yabancı ülkelerdeki sosyal medya kullanıcıları arasında yayılmış. Söz konusu video şu açıklama ile paylaşılmış:
“Bunlar Hawai’nin Maui köyünden insanlar. Bu insanlar normal boydalar, ancak geçmişte sadece yılanbalığı yedikleri bir zamanda, bazı çocuklar anormal bir şekilde büyümelerine izin veren genetik bir mutasyon geçirdiler. Bu inanılmaz olsa da sağlıkları için bir dizi soruna neden oldu... Günümüz modern bilimi, bu mutasyona neden olan yılanbalığı proteinini izole edemedi, çünkü yılanbalığının nesli 1925 yılında tükenmişti... Ancak bilim adamları, aynı sonucu elde etmek için çeşitli hayvanlar kullanılarak laboratuvarlarda testler yapmaya devam ediyo”
Videoda göze çarpan ilk şey normal boyuttaki insanların yanında duran devasa boyuttaki insanlar. Videoda görülen bu absürt unsur, görüntünün yapay zeka araçları ile üretildiğinin bir işareti. Videodaki insanların ellerine bakıldığında da çeşitli anormallikler görünüyor. Videonun kaynağını bulmak için yapılan görsel aramalar sonucunda videonun ilk kez bir TikTok hesabında paylaşıldığı görülüyor. İddiaya konu olan video 5 Nisan 2024 tarihinde, yapay zeka ile görseller üreten bir kullanıcı tarafından paylaşılmış. 

Yaklaşık 700 bin takipçisi bulunan TikTok hesabında paylaşılan bu video 17 milyon görüntülenme alarak viral olmuş. Hesap, ürettiği içeriğin yapay zeka tarafından oluşturulduğunu belirten bir ibareyi videonun altına eklemiş. Gelen yorumlara yanıt veren kullanıcı, videonun Stable Diffusion adlı yapay zeka üretme aracıyla oluşturulduğunu belirtmiş. 

Video daha sonra bir diğer yapay zeka destekli görsel üretme aracı olan Midjourney’in reddit kanalında farklı bir kullanıcı tarafından “Bu devlere ne oldu” açıklaması ile paylaşılmış. Bu paylaşımda da görselin yapay zeka ile oluşturulduğunu gösteren bir ibare yer alıyor.  

Sonuç olarak;

Videonun Hawaii’de yılanbalığı yemekten mutasyona uğrayan dev insanları gösterdiği iddiası yanlış.