İddia şöyle;

Bir Instagram hesabı tarafından 27 Şubat 2024 tarihinde paylaşılan videodaki görüntülerin 1920 yılında ABD donanması tarafından kullanılan sis perdesine ait olduğu iddia edildi.

İddia KISMEN YANLIŞ
→ Video ABD donanmasına ait USS Virginia ile USS New Jersey gemilerinin batırılması sırasında 
uçakların kimyasallarla “Sis perdesi” oluşturmasını gösteriyor.
→ Video 1920’de değil, 1923 yılında kayda alınmış.
→ Görüntüler, iki farklı videonun birleştirilmesi ve renklendirilmesiyle oluşturulmuş. 
→ “Sis perdesi” araştırmaları, kimyasalların saklanmasının zorluğu ve uygulamanın etkisizliği nedeniyle sonraki yıllarda sonlandırılmış. 
Görüntüler 1923’teki Gemi Batırma Görevlerinden
Paylaşılan videodan kesitler arama motorları üzerinden tersine görsel arama yöntemi ile araştırıldığında, iddia edildiği gibi Youtube platformunda sis perdesi veya “smoke curtain” anahtar kelimelerini içeren video içeriklere ulaşılıyor. Ancak platformda paylaşılan video içerikler, resmi kaynaklar tarafından paylaşılmamış. Bunun yanında, aynı video kesitleri farklı Youtube kanallarında 1. Dünya Savaşı veya 2. Dünya Savaşı gibi farklı dönemlere referans gösterilerek paylaşılmış. 
Paylaşımda yer alan “ABD donanması” ve “Sis perdesi” anahtar kelimeleri İngilizce dili üzerinden arama motorları araştırıldığında, Reuters’ın haberine ulaşılabiliyor. Haberde aynı video kesitlerle yer alan iddia, Chemtrails komplo teorisi iddialarına konu olmuş. 
İçerikte yer alan bağlantılara gidildiğinde, videonun 1923 yılında USS New Jersey (BB-16) ile USS Virginia (BB-13) savaş gemilerinin ABD donanması ve hava kuvvetleri tarafından batırıldığı askeri operasyon sırasında çekildiği anlaşılıyor. Gemiler 1. Dünya Savaşı sonrasında imzalanan silahsızlanma antlaşması gereğince Kuzey Karolina eyaleti açıklarında kurulan geçici üste imha edilmiş. 
İddia video içeriğinde yer alan görüntüler ise ABD Hava Kuvvetleri Mühendislik Birimi tarafından kayda alınmış. USS New Jersey ve USS Virginia gemilerinin batırılmadan önce gemilerdeki mürettebat tahliye edilmiş. “Sis perdesi” gibi silah denemeleri de batırılmak istenen gemilerde denenmiş. 
Sis Perdesi Uygulamaları
ABD Ordusu tarafından yayınlanan Military Review dergisinin Temmuz-Ağustos 1996 tarihli 72. sayısında “sis perdesi” veya “sis ekranı” uygulamalarına yer verilmiş. Yayında sis perdesi ile ilgili açıklamalara bakıldığında, 1. Dünya Savaşı sonrasında iddiada yer alan görüntülerdeki gibi denemeler yapıldığı, ancak hem uygulamanın etkisizliği hem de sis perdesinin ortaya çıkmasını sağlayan kimyasalların saklanmasının zorluğu sebebiyle çalışmaların sonlandırıldığı aktarılmış. Araştırmalarda beyaz fosfor, kloro sülfürik asit ve heksakloretan(HC) kimyasalları kullanılmış. 
Sis perdesi görselleri veya video kesitleri bağlamından koparılarak uçaklar tarafından zehirli gazların atmosfere salındığını savunan “Chemtrails” komplo teorisi iddialarına da konu edilebiliyor. Chemtrails ile ilgili çeşitli iddiaların doğruluk kontrolü de daha önce Doğruluk Payı tarafından yapılmıştı. 

Sonuç olarak;

Videonun ABD donanması tarafından kullanılan sis perdesini gösterdiği iddiası kısmen yanlış.