İddia şöyle;

Bir X hesabı tarafından 1 Şubat 2024 tarihinde paylaşılan videoda Teksas Valisi Greg Abbott’un ülke çıkarları konusunda Biden’ın Putin’den ders alması gerektiğini söylediği iddia edildi.

İddia YANLIŞ
→ Teksas Valisi Abbott’un Putin hakkındaki sözleri yapay zeka araçlarıyla üretilip, orijinal videoya eklenmiş. 
→ Orijinal videoda Abbott, ABD’nin sınır güvenliğinden bahsediyor.
IOM’un 2022 Raporuna Göre ABD En Çok Göç Alan Ülke
Uluslararası Göç Örgütü tarafından yayımlanan Dünya Göç Raporu 2022 verilerine göre, küresel çapta 281 milyon uluslararası göçmen bulunuyor. Aynı rapora göre dünyada en çok göç alan ülke ise Amerika Birleşik Devletleri. Bununla birlikte ABD’ye Meksika üzerinden düzensiz göç de sıklıkla medyada kendine yer buluyor. 2023 yılının ilk 11 ayında Meksika’dan ABD’ye yasal olmayan yollarla geçmeye çalışan insan sayısının 2 milyon 240 bini aştığı kaydedilmişti. 2024’ün ilk üç ayında ABD’de en çok konuşulan konulardan biri Teksas eyaletinin uygulamaya koymaya çalıştığı katı göçmen yasası oldu. Eyalet polisine sınırı yasa dışı olarak geçtiğinden şüphelenilen herhangi birini durdurup, gözaltına alabilme yetkisi veren yasa, Biden yönetimi tarafından “anayasaya aykırı” olarak değerlendirilmiş ve Yüksek Mahkeme’den yürütmeyi durdurma talep edilmişti. 
Paste Embed Code for AMP
Abbott’un Putin Sözleri Yapay Zekayla Üretilip Videoya Eklenmiş
Yasa tartışmaları sürerken Teksas’ın Cumhuriyetçi Partili Valisi Greg Abbott’un Fox News ile yaptığı bir söyleşinin videosu paylaşıldı ve videoda Abbott’un Demokrat Partili Biden’a ülkesinin çıkarları doğrultusunda nasıl çalışacağını Putin'den öğrenmesini tavsiye ettiği iddia edildi. Sosyal medyada dolaşıma giren videoda Teksas valisinin, “Keşke Başkan gerçek iç sorunlarla uğraşsaydı ve ulusal çıkarlar için nasıl çalışacağını kendisinden öğrenmesi gereken Putin'le oynamaya çalışmasaydı, o zaman her şey farklı olurdu.” ifadelerini kullandığı duyuluyor. Bununla birlikte videoda Rusça altyazılar ve Abbott’un sesi dikkat çekiyor. Fox News’in Abbott ile yaptığı söyleşiye Youtube’da ulaşmak mümkün. 4 Ocak 2024’te Fox News’in resmi Youtube hesabından paylaşılan videoda Abbott’un Putin ile ilgili konuştuğu iddia edilen yerde “Bunun olmasının tek bir sebebi var, o da Joe Biden'ın, Donald Trump'ın uygulamaya koyduğu ve son 40 yılın en düşük yasa dışı sınır geçişlerine yol açan dört politikayı ortadan kaldırması: Meksika'da Kalma politikası, 42. Madde politikası, Yakala ve Bırak'ın sona ermesi ve sınır duvarı inşaası.”  cümlelerini kurmuş. Dolayısıyla Abbott’un Putin’den bahsettiği iddia edilen anlarda aslında sınır politikalarından bahsettiği, Putin açıklamasının yapay zekayla üretilip orijinal videoya sonradan eklendiği açık bir şekilde görülüyor. 

Sonuç olarak;

Teksas Valisi Abbott'un, Biden'ın Putin'den ders almasını tavsiye ettiği iddiası doğru değil.