İddia şöyle;

Bir X hesabı tarafından 5 Nisan 2024 tarihinde paylaşılan gönderide Hamas Lideri Halid Meşal’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’a desteklerinden dolayı teşekkür ettiği videonun güncel olduğu iddia edildi.

İddia YANLIŞ
→ İsrail - Hamas Savaşı sırasında Türkiye - İsrail ticaretinin sürmesi üzeri çıkan tartışmaların bağlamında paylaşılan video eski tarihli. Meşal’in konuşması Temmuz - Ağustos 2014 tarihinde ateşkesle sonuçlanan İsrail - Hamas çatışmaları sonrası yapılmış. 
→ Meşal konuşmasında Türkiye’de seçimlere rağmen verdiği destek nedeniyle Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etmiş. Paylaşımdaki video bunu her ne kadar yerel seçim olarak çevirmiş olsa da Meşal konuşmasında “seçimler” kelimesini kullanıyor ve 10 Ağustos 2014’teki cumhurbaşkanlığı seçimlerine atıfta bulunuyor. 
Video Eski Tarihli
31 Mart yerel seçim öncesinde sosyal medyada en çok konuşulanların başında Türkiye’den İsrail’e sürmekte olan ticaret geliyordu. Birçok sosyal medya hesabı İsrail’in başta Gazze olmak üzere Filistin’deki saldırılarına ve uyguladığı  insan hakkı ihlallerine rağmen pek çok kalemde Türkiye-İsrail ticaret ilişkilerinin devam ettiğini TÜİK verileri paylaşarak gösterdiler. Bazı yorumcular bu tepkilere cevap verilmemesini AK Parti’nin yerel seçimdeki oy kaybının nedenlerinden biri olduğunu dile getirdi. Bu tepkiler sonunda 7 Nisan’da Ticaret Bakanlığı 54 ürün grubunda İsrail’e ticaretin yasaklandığını duyurdu.
Söz konusu iddianın bağlamını da bu tartışmalar oluşturuyor. Videoda Hamas Lideri Halid Meşal’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’a son dönemdeki desteklerinden dolayı teşekkür ettiği iddia edilmiş. Videodan alınan görüntüler arama motorları yardımıyla tersten aratıldığında, videonun güncel olmadığı ve 2014 yılında yayınlandığı görülüyor. 
Video, Al Jazeera’da 28 Ağustos 2014 tarihinde yayınlanmış. Katar’ın başkenti Doha’da yapılan basın toplantısını gösteren videoda Meşal 8 Temmuz - 26 Ağustos arasında İsrail ve Hamas arasında süren çatışmalardan bahsediyor. Hamas’ın İsrail’e karşı zafer kazandığını dile getiren Meşal, Arapların da düşülenin aksine yaratıcı olabileceğini, planlama ve yenilik yapabileceğini mücadeleyle gösterdiklerini belirtiyor. Meşal konuşmasında Katar, Türkiye, Tunus, Cezayir, Kuveyt, Umman Malezya, Sudan, İran, Latin Amerika ve Güney Afrika ülkeleri gibi bir çok ülkeye Gazze’ye dair baskıya karşı duruşlarından dolayı teşekkür ediyor. Ayrıca Meşal, Mısır’a savaşı bitirecek görüşmelere ev sahipliği yaptığı için teşekkür ediyor. 
İsrail’in Gazze’ye ve Hamas’a yönelik düzenlediği Koruyucu Hat Operasyonu 26 Ağustos 2014’te karşılıklı ateşkesle son bulmuş, 2023’te Hamas’ın saldırısı ve İsrail’in yeniden Gazze’ye operasyonuna kadar sıcak bir çatışma olmamıştı.
Halid Meşal konuşmasının devamında şunları söylüyor:  
“Masa altından bize destek verenler, masa üstünden destek verenlerden çok daha fazladır. Bunlar asil millettir. Biz de bu asil milletin her adımını ifşa etmek istemiyoruz. (...) Asil adama, Reis Erdoğan’a teşekkür ediyorum. Ülkesinin iç yapısını etkileyen seçimler bile onu Gazze’deki savaşta olup bitenlerden alıkoymayan adama teşekkür ediyorum. Devrimci Reis Munsif Merzuki’ye teşekkür ediyorum. Diğer liderlere de çok teşekkür ediyorum. Sudan lideri bize çok destek sağlıyor.”
Burada Meşal’in konuşmasının zamanlamasına dikkat edildiğinde 10 Ağustos 2014 düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerinden bahsettiği çıkarımı yapılabilir. Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanı’nın seçildiği seçim Türkiye’de halk oyuyuyla cumhurbaşkanın belirlendiği ilk seçim olarak da kayıtlara geçmişti. Paylaşımdaki videoda alt yazı kasıtlı olarak yerel seçim şeklinde değiştirilerek konuşmanın güncel 31 Mart 2024 seçimlerine atıfta bulunduğu izlenimi verilmiş.

Sonuç olarak;

Hamas Lideri Meşal’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ettiği videonun güncel olduğu iddiası yanlış.