Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Videodaki adam Covid-19 sebebiyle ölen arkadaşının vasiyeti üzerine insanlara para dağıtıyor.

Yanlış
Bu iddia 22 Nisan 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Facebook
Okuma Süresi    4 Dakika

Videonun Bir Adamın Covid-19'dan Ölen Arkadaşının Vasiyeti Sebebiyle New York'ta Para Dağıttığını Gösterdiği İddiası

Bir Facebook sayfası tarafından 22 Nisan 2021 tarihinde yapılan paylaşımdaki videonun, Covid-19'dan ölen arkadaşının vasiyeti sebebiyle New York'ta para dağıtan bir adamı gösterdiği iddia edildi. Gönderi, 7,8 milyonun üzerinde görüntülenme, 60 binin üzerinde paylaşım ve 35 binin üzerinde beğeni almış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

New York'ta koronadan vefat bir genç, paranın insanı kaderin elinden kurtaramadığını görünce arkadaşına vasiyet etmiş: Ölünce, en kalabalık meydanda paramın tamamını halka dağıt. Ta ki bilsinler sağlık en kıymetli şeydir. Ben ise bu hâli, dünyanın faniliğinin bir örneği gördüm. sizinle paylaştım.
photo_1

Söz konusu video benzer iddialarla sosyal medyada da Mart 2021’de başlayarak çeşitli hesaplar tarafından paylaşılmış. Aynı iddia daha önce doğruluk kontrolü platformlarından AFP Fact Check tarafından da analiz edilmiş.

Meydanda Para Dağıtan Adam Covid-19’dan Ölen Arkadaşının Vasiyetini Mi Gerçekleştiriyor?

İddiada yer alan videonun aslını YouTube’da bulmak da mümkün. 20 Mart 2021 tarihinde “TraxNYC Diamond Jewelry” isimli hesap tarafından paylaşılan videonun başlığı ise: “Free CASH MONEY For The People in TIME SQUARE ! In Memory of my friend : RIP Joe KUSH”. Aynı video, TraxNYC Diamond Jewelry isimli Facebook hesabı tarafından da benzer ifadelerle paylaşılmış.

photo_2

Videoyu ilk paylaşan hesap olan “TraxNYC Diamond Jewelry”, LinkedIn’de aratıldığında karşımıza Trax NYC isimli şirketin CEO’su olarak listelenen Maksud Akadjani çıkıyor. Yani söz konusu YouTube videosunun, videoda yer alan kişi tarafından birinci elden paylaşılmış olduğunu varsayabiliriz. Akadjani profilinde LinkedIn profilinde kendisini “Azerbaycan doğumlu Amerikalı bir iş adamı ve girişimci” olarak tanımlıyor.

photo_3

Videoda konuştuğu görülen adam Maksud Akadjani, Joe Kush isimli arkadaşının ve müşterisinin bir yıl önce Detroit’te öldürüldüğünü söylüyor. Kullandığı ifadelerde Joe Kush’un “kıskançlıktan” öldürülmüş olabileceğini de söylüyor. Arkadaşının iyi para kazandığını söyleyen Akadjani, Joe Kush’un kızı için yaptığı bir mücevheri de gösteriyor. Videoda Times Meydanı’nda para dağıtırken ise arkadaşının ölüm sebebini belirtmezken, Covid-19’dan ise hiç bahsetmiyor. Adam arkadaşının hatırasını anmak istediğini söylerken, paranın ise öldürülen arkadaşının vasiyeti olduğuna dair bir ifade de videoda yer almıyor.

photo_4

Videoda bahsedilen Joe Kush isimli adam ise Joseph Rivers adıyla da bilinen Amerikalı bir rapçi. Joe Kush, sosyal medya hesaplarını 13 Mart 2020 tarihinden beri güncellememiş ve konuyla ilgili kendisinin yönetim ekibinden resmi bir açıklama yapılmadı veya Joe Kush'un ölümüyle ilgili basında çıkan güvenilir bir haber yok. Joe Kush tarafından da kendisinin daha önce sokakta para dağıttığı bir video paylaşılmış. Joe Kush Instagram üzerinden 14 Kasım 2019’da paylaştığı videoda sokakta para dağıtırken görülüyor. İddiada yer alan videonun aslında da, ikinci yarıda bu anlar gösteriliyor.

photo_5

İddia YANLIŞ

Bir Instagram sayfası tarafından 22 Nisan 2021 tarihinde yapılan paylaşımdaki videonun, Covid-19'dan ölen arkadaşının vasiyeti sebebiyle New York'ta para dağıtan bir adamı gösterdiği iddia edilmişti. Söz konusu iddiada ölen kişinin vasiyetinin, kendi parasının insanlara dağıtılması olduğu belirtiliyordu. Videoda yer alan ve Times Meydanı’nda para dağıtan adamın adı Maksud Akadjani. Akadjani, videoda bir sene önce öldürülen arkadaşı ve müşterisi Amerikalı rapçi Joe Kush’un hatırasını anmak amacıyla para dağıttığını söylüyor. Öldürülen Joe Kush’un da insanlara para dağıtırken bir videosu bulunuyor ve daha önce kendi Instagram hesabından paylaşmış. Videoda Covid-19 bahsi hiç geçmezken, Joe Kush’un cinayet sebebiyle öldüğü ima ediliyor ve dağıtılan paranın ise onun vasiyeti olduğundan bahsedilmiyor.

Sonuç olarak;

Videonun Covid-19'dan ölen arkadaşının vasiyeti sebebiyle New York'ta para dağıtan bir adamı gösterdiği iddiası yanlıştır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   28 Nisan 2021 Son Güncelleme:   29 Nisan 2021