Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Türkiye Uzay Ajansı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın merkezi yönetim bütçesinden aldığı yatırım paylarına dair iddialar

Kısmen Yanlış
Bu iddia 11 Şubat 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Instagram
Okuma Süresi    3 Dakika

Türkiye Uzay Ajansı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Merkezi Yönetim Bütçesinden Aldığı Yatırım Paylarına Dair İddialar

Bir Instagram sayfası tarafından 11 Şubat 2021 tarihinde yapılan paylaşımda Türkiye Uzay Ajansı’nın 2020 ve 2021 yılında merkezi yönetim bütçesinin 5 milyon TL olduğu, aynı dönemde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yatırım bütçesinin de 20 milyon TL olduğu iddia edildi. Paylaşım 143,3 bin kez görüntülenirken, Instagram özelinde 9 binin üzerinde beğeni ve 200’ün üzerinde yorum almış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

Türkiye Uzay Ajansı, 2020 ve 2021 merkezi yönetim yatırımlarından 5 milyon TL pay aldı. Aynı dönemde Diyanet’in aldığı pay ise 20 milyon TL.
photo

2 Yılda Diyanet İşleri Başkanlığı’na Ayrılan Yatırım Payı Türkiye Uzay Ajansı’na Ayrılan Yatırımın 4 Katı mı?

T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından kamuoyu ile paylaşılan Merkezi Yönetim Bütçesi’nde Türkiye Uzay Ajansı’nın yıllık bütçesi “Özel Bütçeli Diğer Kurumlar”, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bütçesi ise “Genel Bütçeli Kurumlar” başlığı altında yer alıyor. Bununla beraber Merkezi Yönetim Bütçesi'ndeki kurumlara ayrılan bütçeler de 9 farklı gider kalemiyle beraber açıklanıyor. Bunlar; personel giderleri, sosyal güvenlik ve devlet primi giderleri, mal ve hizmet alım giderleri, faiz giderleri, cari transferler, sermaye giderleri, sermaye transferleri, borç verme ve yedek ödenek kalemleri. İddiada bahsi geçen yatırım bütçesi ise bu bütçe kalemleri içerisinde sermaye giderleri olarak tanımlanıyor.

Türkiye Uzay Ajansı’nın 2020 bütçesine bakıldığında toplam ayrılan bütçenin 24 milyon 529 milyon TL olduğu görülüyor. Kurumun toplam bütçesindeki sermaye giderleri bütçesi ise 1 milyon TL. Bununla birlikte Türkiye Uzay Ajansı’nın 2021 yılındaki toplam bütçesi 38 milyon 71 bin TL iken, bu bütçenin 4 milyon TL’sini ise sermaye giderleri, yani yatırım bütçesi oluşturmakta.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın iddiada geçen yıllardaki bütçesi incelendiğinde ise kuruma ayrılan toplam bütçe 2020 yılında 11,5 milyar TL seviyesindeymiş. 2020’de Diyanet İşleri Başkanlığı’na toplamda 98 milyon 261 bin TL’lik sermaye gideri ayrılmış. Başkanlığın 2021 yılı bütçesine bakıldığında, yaklaşık 13 milyar TL’lik toplam bütçesinden, 119 milyon 426 bin TL’nin sermaye giderleri, yani yatırım bütçesi olarak ayrıldığı gözlemlenebilir.

Bu da ilginizi çekebilir: 2021 Bütçe Dağılımı

İddia KISMEN YANLIŞ

Instagram’da yapılan paylaşımda “Kelebekler” filminden bir sahne ile birlikte Türkiye Uzay Ajansı’nın 2020 ve 2021 yıllarında merkezi yönetim yatırım paylarından 5 milyon TL, aynı dönemde diyanetin ise 20 milyon TL pay aldığı iddia edilmişti. 2020 ve 2021 Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu incelendiğinde, Türkiye Uzay Ajansı’na bu 2 yılda ayrılan sermaye gideri toplamda 5 milyon TL. Ancak Diyanet İşleri Başkanlığı’na ayrılan sermaye gideri bütçesi 2 yılda toplamda 20 milyon TL değil, 217 milyon 687 bin TL.

Sonuç olarak;

Türkiye Uzay Ajansı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın merkezi yönetim bütçesinden aldığı yatırım paylarına dair iddialar

Kısmen Yanlıştır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   16 Şubat 2021 Son Güncelleme:   18 Şubat 2021