Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Şampiyonlar Ligi Finali'nin İstanbul'dan alınmasının arkasında MİT var.

Yanlış
Bu iddia 29 Mayıs 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Instagram
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Ekonomi

Şampiyonlar Ligi Finali'ni İstanbul'dan Alınmasının Arkasında MİT Olduğu İddiası

Bir Instagram sayfası tarafından 29 Mayıs 2021 tarihinde yapılan paylaşımda Millî İstihbarat Teşkilâtı MİT’in Şampiyonlar Ligi Finali'nin İstanbul'dan oynattırmadığı ve "İstanbul bir kere fethedildi bir daha edilmeyecek" diye açıklama yaptığı iddia edildi. Paylaşım 100 bine yakın görüntülenme alırken, 4 bin 200’ün üzerinde beğeni ve 200’e yakın yorum toplamış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

Şampiyonlar Ligi Finali’nin neden İstanbul’dan alındığı ortaya çıktı. MİT, İstanbul 29 Mayıs 1453 tarihinde fethedildiği ve final 29 Mayıs 2021’e denk geldiği için finali İstanbul’da oynattırmadı. MİT’ten yapılan açıklama: “İstanbul bir kere fethedildi ve bir daha fethedilmeyecek.
photo_1

Şampiyonlar Ligi Finali Neden İstanbul’dan Alındı?

UEFA internet sitesinde 13 Mayıs 2021 tarihinde yayınladığı bildiriyle 29 Mayıs 2021’de Manchester City FC ve Chelsea FC arasında oynanacak UEFA Şampiyonlar Ligi final karşılaşmasının İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı’ndan, Portekiz’in Porto şehrindeki Dragao Stadyumu’na alındığını açıklamıştı. UEFA bu kararının sebebini Birleşik Krallık hükümetinin o dönemde Türkiye’yi COVID-19 seyahat destinasyonunda kırmızı listeye koyması nedeniyle İngiliz taraftarların maça gidemeyecek olması olarak göstermişti.

photo_2

MİT Böyle Bir Açıklamada Bulundu mu?

Millî İstihbarat Teşkilâtı MİT’in Facebook, Instagram ve Twitter’da resmi bir hesabı bulunmamakta. Ayrıca teşkilâtın resmi internet sitesinde de UEFA Şampiyonlar Ligi’nin İstanbul’dan alınmasına dair bir açıklama ya da İstanbul’un fethine dair herhangi bir duyuru yer almıyor.

photo_3

İddia YANLIŞ

Bir Facebook hesabı tarafından Şampiyonlar Ligi Finali’nin MİT tarafından oynattırılmadığı ve MİT’in “İstanbul bir kere fethedildi ve bir daha fethedilmeyecek” açıklamasıyla 29 Mayıs’a yani İstanbul’un fethine denk gelen UEFA Şampiyonlar Ligi finalini İstanbul’da oynattırmadığı iddia edilmişti. UEFA’nın yaptığı açıklamaya göre finalin İstanbul’da oynanmasının sebebi İngiliz kulüplerinin finalde olması ve Birleşik Krallık hükumetinin salgın sebebiyle Türkiye’yi kırmızı listeye almış olmasıydı. Ayrıca MİT’in resmi bir sosyal medya hesabı bulunmazken, internet sitesinde konuyla ilgili bir haber ya da duyuru da paylaşılmamış.

Sonuç olarak;

Şampiyonlar Ligi Finali'nin İstanbul'dan alınmasının arkasında MİT olduğu iddiası yanlış.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   3 Haziran 2021 Son Güncelleme:   4 Haziran 2021