Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Pfizer/BioNTech COVID-19 aşısı yan etkileri sonucu hisse senedi fiyatının düştüğü iddiası

Yanlış
Bu iddia 8 Ocak 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Facebook
GÜNDEMDE
Okuma Süresi    5 Dakika

Pfizer/BioNTech COVID-19 Aşısı Yan Etkileri Sonucu Hisse Senedi Fiyatının Düştüğü İddiası

Bir Facebook sayfası tarafından 2 Ocak 2020 tarihinde yapılan paylaşımda Pfizer BioNTech iş birliği ile üretilen COVID-19 aşısı olanların yan etkiler gördüğü için BioNTech firmasının hisse senedinin fiyatının düştüğü iddia edildi. Gönderi 152 binden fazla görüntülenme 165’ten fazla paylaşım almış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

Alman BionTech firması hisseleri hızla düşüşe geçti. Berlin’de aşı merkezi kapandı. BionTech aşısı yapılanlarda alerji yaptığı ve birçoğunda felç görüldüğü bildiriliyor.

BioNTech Firmasının Hisse Senedi Fiyatı Düştü mü?

TradingView sitesinden BioNTech firması incelendiğinde, 11 Aralık 2020 tarihinden bu yana hisse senedinin fiyatının %51 düştüğü görülüyor.

20 Kasım 2020 tarihinde Pfizer ve BioNTech COVID-19 aşısı için FDA’ya (Food and Drug Administration) acil kullanım talebinde bulunmuştu. Pfizer- BioNTech COVID-19 aşısı için bilgilendirme raporu da FDA tarafından 10 Aralık 2020 tarihinde yayınlandı. FDA raporunun yayınlanma tarihi ve BioNTech hisse senedi fiyatının düşüşe geçmesi ile örtüşüyor. Öte yandan, bir diğer aşı çalışması yürüten Moderna firmasının hisse senedi fiyatına bakıldığında benzer bir değer kaybı yaşandığı görülüyor.

Pfizer BioNTech COVID-19 Aşısının Yan Etkileri

Pfizer-BioNTech COVID-19 aşısı için, 16 yaş ve üzerindeki 44 bin katılımcı ile gerçekleştirilen faz 3 çalışmaları, 2 doz halinde uygulandı. Gönüllülerin bir kısmına aşı enjekte edilirken bir kısmına boş aşı (plasebo) enjekte edildi. Rapora göre, aşının 2. dozundan en az 7 gün sonra COVID-19’u önlemedeki başarısı %95 seviyesinde. Aşı grubundaki 8 katılımcı COVID-19’a yakalanırken, plasebo grubundan 162’si COVID-19’a yakalandı. Aşının COVID-19 hastalığının şiddetini önlemekte yararlı olduğu duyuruldu.

COVID-19 Aşısı için en yaygın görülen yan etkiler ise şu şekilde:

  • Enjeksiyon bölgesinde reaksiyonlar %84,1 
  • Yorgunluk %62,9 
  • Baş Ağrısı %55,1 
  • Kas ağrısı 38,3 
  • Titreme %31,9 
  • Eklem ağrısı %23,6 
  • Ateş %14,2

Şiddetli yan etkiler katılımcıların %0 ila %4,6’sında görüldü. Ayrıca yan etkiler, 2. dozda ve 55 yaş ve üzerinde daha sık görüldü.

Lenfadenopati (Lenf bezi büyümesi) aşı grubunda 64 kişide, plasebo grubunda ise 6 kişide görüldü. Ancak rapora göre, aşı ile lenf bezi büyümesi arasında korelasyon bulunmuyor.

Ciddi yan etkiler arasında geçici yüz felci (Bell’s palsy) aşı grubundaki 4 katılımcı tarafından rapor edildi. Bu vakalar sırasıyla, aşı olduktan 3, 9, 37 ve 48 gün sonra meydana geldi.

Raporda, 3. günde yüz felci geçiren katılımcının, şikayetlerinin 3 günde, 9. günde yüz felci geçiren katılımcının 10 günde, 37. günde yüz felci geçiren katılımcının 15 günde ve 48. günde yüz felci geçiren katılımcının ise 21 günde geçtiği duyuruldu. Aşı grubundaki yüz felci sıklığının istatistiki olarak popülasyon ile tutarlı olduğu belirtildi. FDA, aşı ile yüz felci arasında nedensellik ilişkisi kurulamayacağını belirtti. Öte yandan geçici yüz felci vakaları için gözetim tavsiyesinde bulundu.

Berlin’de Aşı 6 Yeni Aşı Merkezi Açıldı

Almanya’da, 27 Aralık 2020 tarihinden bu yana risk grubunda olan kişiler aşılanıyor. Berlin-Treptow’daki Arena salonunda huzurevleri ve huzurevlerinden çalışanlar ile hastanelerin personeli aşılanıyor. 6 aşı merkezinin en büyüğü Treptow Arena olarak geçiyor. Yeterli aşı kaynağı olunması halinde diğer 5 aşı merkezinin de aktif olarak çalışması bekleniyor.

26 Kasım 2020 tarihinde yapılan açıklamada, 4.000 kişiye hizmet verebilecek 6 aşı merkezinin açılması planlandı. Yapılan planlamada, ilk üç ayda 900.000 kişiyi aşılamak istiyor. Ticaret fuarı, iki havalimanı terminali, bir konser salonu, bir velodrom ve bir buz pateni pisti aşılama merkezine dönüştürüldü.

Sonuç:

İddia YANLIŞ 

Yapılan paylaşımda BioNTech hisse senedinin fiyatının düştüğü, Berlin’deki aşı merkezlerinin kapandığı ve çok kişide alerjik reaksiyonlar ve yüz felci görüldüğü iddia edilmişti. BioNTech firmasının hisse senedi fiyatına bakıldığında 8 Aralık 2020 tarihinden bu yana bir düşüş trendinde olduğunu söylemek mümkün. Ancak bu durum aşı çalışması yapan diğer firmalar içinde de geçerli gözüküyor. 10 Aralık 2020 tarihinde yayınlanan FDA raporunda yer alan bazı yan etkiler nedeni ile hisse senedi fiyatının düşmesi arasında bir korelasyon bulunmuyor. FDA raporunda yer alan bilgiye göre, COVID-19 aşısı ve yüz felci arasında bir nedensellik de bulunmuyor. Yüz felci birçok kişide değil aşı grubundaki 4 kişide görülmüş. Öte yandan, Almanya’da yeterli aşı kapasitesine ulaşıldıkça aşılama devam ediyor. Almanya’da aşı merkezi kapanmamış aksine 6 yeni aşı merkezi hizmete girmiş durumda.

Sonuç olarak;

Pfizer/BioNTech COVID-19 aşısı yan etkileri sonucu hisse senedi fiyatının düştüğü iddiası

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   8 Ocak 2021 Son Güncelleme:   11 Ocak 2021