Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Kamala Harris’in oyuncak şırıngayla COVID-19 aşısı olduğu iddiası

Yanlış
Bu iddia 31 Aralık 2020 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Facebook
Okuma Süresi    4 Dakika

Kamala Harris’in Oyuncak Şırıngayla COVID-19 Aşısı Olduğu İddiası

Bir Facebook sayfası tarafından 31 Aralık 2020 tarihinde yapılan paylaşımda ABD’nin göreve gelecek olan yeni başkan vekili Kamala Harris’in oyuncak şırınga ile COVID-19 aşısı olduğu iddia edildi. Gönderi, 730 binden fazla görüntülenme ve 6 binin üzerinde paylaşım almış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

"Salgını savunanlara gelsin: Abd'nin gizli başkanı Kamala Harris örnek olmak için aşı kampanyasına teşvik etmek için oyuncak şırınga ile aşı oluyor."

kamalaharris1

Kamala Harris Aşı Olurken Kullanılan İğne Sahte miydi?

COVID-19 aşılarının yan etkilerine yönelik yanlış haberler ve sosyal medya paylaşımları uzun süredir gündemde. Bu tarz haberlerle mücadele kapsamında çeşitli siyasi aktörler ve ünlüler, canlı yayında aşı olarak halkı teşvik etmeyi amaçlıyor. Bunun yanı sıra, aşıların çeşitli ülkelerde uygulanmaya başlanmasının ardından, aşı olan kişilerin aslında halkı "yanlış yönlendirmeye çalıştığı" ve sahte şırıngalarla aşı oldukları iddiaları da gündeme gelmekte. Daha önce ABD’nin yeni başkanı Joe Biden, Meclis Başkanı Nancy Pelosi ve ABD’nin şu an görevde olan Başkan Yardımcısı Mike Pence için de gündeme gelmiş ve çeşitli doğrulama platformları tarafından yanlışlanmıştı.

kamalaharris2
kamalaharris3

ABD’nin yeni Başkan Yardımcısı Kamala Harris için de benzer iddialar gündeme gelmiş durumda. Söz konusu paylaşımda, Harris aşı olduktan sonra hemşirenin şırınga ile yaptığı bir harekete yakınlaştırılarak, şırınganın aslında gerçek olmadığı iddia edilmiş. Bu görüntüde, hemşirenin koltuğun kenarına doğru bastırarak iğnenin olması gerektiği yere bir kapak kapatıyor gibi görünüyor. Yaklaştırılan görüntü şu şekilde:

kamalaharris4

Ancak Joe Biden, Nancy Pelosi ve Mike Pence ile ilgili iddialarda olduğu gibi, bu ‘’sahte şırınga’’ iddiasının da sebebi aynı. Bazı şırıngalar, kullanıldıktan sonra yanlışlıkla birine saplanmaması ve enfeksiyon kapılmaması için, koruma mekanizması ile tasarlanıyor. Burada hemşire, elinde tuttuğu şırınganın iğnesini plastik kapak tarzı bir korumayı, koltuğun kenarına bastırarak kapatıyor. Kullanılan şırınganın tipinin bir örneği ise şu şekilde:

***Fotoğraf Açıklaması***
***Fotoğraf Açıklaması***
kamalaharris6

Bunun yanı sıra, Kamala Harris ve Harris’e aşıyı yapan hemşirenin bu konuda birçok açıklaması bulunuyor. Harris, diğer birçok politikacı gibi, aşıyı canlı yayında yaptırarak insanları kamu sağlığı hakkında bilinçlendirerek aşı olmaya teşvik etmeyi amaçladığını belirtiyor. Harris, 29 Aralık 2020 tarihinde, eşi ile birlikte Moderna aşısının ilk dozunu yaptırıyor. Aşıyı yapan hemşire Patricia Cummings ise, kendisiyle yapılan bir röportajda "Kamala Harris’in gelip aşı olması hepimiz için çok şey ifade etti… Bu hareket birçok kişiyi de aşı olmaya teşvik edecek" ifadelerini kullandı.

kamalaharris7
kamalaharris8

Sonuç:

İddia YANLIŞ

Paylaşımda yer alan videoda Kamala Harris COVID-19 için Moderna aşısını olduktan sonra, hemşire Patricia Cummings’in elindeki şırıngaya yaklaştırılarak, hemşirenin yaptığı iğnenin ucunu kapatma hareketine dikkat çekilmiş ve şırınganın "oyuncak" olduğu iddia edilmiş. Ancak bu tarz şırıngalar, iğne kullanıldıktan sonra tekrar kimseye batmaması ve enfeksiyon bulaştırma riskinin ortadan kaldırılması amacıyla özel olarak tasarlanıyor. İğne kullanıldıktan sonra, ucuna plastik bir kapak şeklindeki koruma geçiriliyor. Sonuç olarak, Kamala Harris’in oyuncak şırıngayla COVID-19 aşısı olduğu iddiası yanlış.

Sonuç olarak;

Kamala Harris’in oyuncak şırıngayla COVID-19 aşısı olduğu iddiası

Yanlıştır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   5 Ocak 2021 Son Güncelleme:   11 Ocak 2021