Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Berat Albayrak’ın A Haber’deki Gece Ajansı programında “2001 Krizinin Etkileri Hala Devam Ediyor” dediği iddiası

Yanlış
Bu iddia 27 Eylül 2020 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Facebook
Okuma Süresi    3 Dakika

Berat Albayrak’ın A Haber’de Yayınlanan Programa Katılıp “2001 Krizinin Etkileri Halen Devam Ediyor” Dediği İddiası

Bir Twitter kullanıcısı tarafından 27 Eylül 2020 tarihinde paylaşılan gönderide Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yayına katıldığı, yayında da “2001 krizinin etkileri hala devam ediyor” demecinde bulunduğu iddia edilmiş. Yapılan bu paylaşım Twitter’da binin üzerinde paylaşım alırken 12 binin üstünde de beğeni toplamış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

Dolar Neden 7,70 TL? Bakan Albayrak: 2001 Krizinin Etkileri Halen Devam Ediyor

Berat Albayrak A Haber’deki Programa Katıldı mı?

Twitter’da görselle beraber paylaşılan iddiada belirtilen program A Haber kanalına ait “Gece Ajansı” programı. Bununla beraber programın sunucusu olarak gözüken, ya da Berat Albayrak’a soru soruyormuş gibi gösterilen kişi ise Zeynep Osmanoğlu değil, Zeynep Bayramoğlu.

Bunun yanında Bayramoğlu’nun fotoğrafı da 18 Mayıs 2020 günündeki “Gece Ajansı” programının yayınından alınmış.

Ayrıca en önemli husus da iddia edilen bakanın katılım ve söyleminin söylenip söylenmediği. Görselde programın tarihi verilmese de alt kısımda COVID-19 sebebiyle Türkiye’de bir gün içerisinde hayatını kaybedenlerin sayısı ve test sonucu pozitif olan günlük vaka sayısı belirtilmiş. 11 Mart 2020 tarihinde ilk vakanın yaşandığı günden 28 Eylül 2020 tarihine kadar geçen zamanda günlük hayatını kaybeden kişi sayısının 72 olduğu, vaka sayısının da 1.767 olduğu tek gün ise 23 Eylül 2020.

23 Eylül tarihindeki A Haber yayın arşivine bakıldığında ise “Gece Ajansı” programının sunucusunun Zeynep Bayramoğlu değil Sinan Tatlı olduğu görülüyor.

Sonuç:

İddia YANLIŞ

Sonuç olarak Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın A Haber’de yayınlanan bir programa çıkıp 2001 krizinin etkileri hala devam ediyor dediği iddiası yanlış. Sunucunun hem yanlış bir isimle hem de eski bir görselle paylaşılması ve 23 Eylül’de yayınlanan programın Zeynep Bayramoğlu tarafından değil de Sinan Tatlı tarafından sunulması paylaşımdaki görselin doğru olmadığına dair kanıtlar olarak gösterilebilir. Ayrıca A Haber’in Youtube kanalında ve arşiv görüntülerinde Berat Albayrak’ın programa katıldığına dair bir görüntü bulunmuyor. Berat Albayrak’ın yayına katılıp açıklama yaptığına dair bir haberin de A Haber’in internet sitesinde yer almaması paylaşımın yanlış olduğuna dair önemli bir kanıt.

Sonuç olarak;

Berat Albayrak’ın A Haber’deki Gece Ajansı programında “2001 Krizinin Etkileri Hala Devam Ediyor” dediği iddiası

Yanlıştır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   28 Eylül 2020 Son Güncelleme:   5 Ekim 2020