Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Aziz Sancar'ın “Evrim bir gerçektir ve inanç meselesi değildir” dediği iddiası

Doğru
Bu iddia 31 Mart 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Instagram
Okuma Süresi    5 Dakika

Aziz Sancar'ın “Evrim Bir Gerçektir ve İnanç Meselesi Değildir” Dediği İddiası

Bir Instagram sayfası tarafından 28 Mart 2021 tarihinde yapılan paylaşımda Nobel Ödülü sahibi Aziz Sancar’ın “Evrime inanmak gibi bir gerçek yoktur, evrim bir gerçektir ve inanç meselesi değildir” dediği iddia edildi. Gönderi, 536 binden fazla görüntülenme alırken 8 binden fazla da beğeni toplamış. 

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

 Nobel ödüllü Aziz Sancar’ın Evrim açıklaması: “Ben Müslümanım ve Allah’a inanıyorum. Evrime inanmak gibi bir şey yoktur, Evrim bir gerçektir ve inanç meselesi değildir.
photo_1

Bu iddia daha önce Evrim Ağacı tarafından bilim insanı Celal Şengör’ün de söylemlerinin olduğu bir içerikte incelenmiş.

Aziz Sancar Evrim ile Alakalı Açıklamalarını 2017 Yılında Yapmış

Bilim insanı Aziz Sancar 2015 yılında Nobel Kimya Ödülü'nü kazandı. 2017 yılında Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliğinde düzenlenen programda konuşan Sancar, o gün bir öğrencinin sorusu üzerine evrim hakkında açıklamalarda bulundu. Sancar’ın bu açıklanması Anadolu Ajansı’nda yayınlandı.İlgili ajansın logosunun da yer aldığı videoya da başka kaynaklardan ulaşılabiliyor.

photo_2

Aziz Sancar 16 Haziran 2017 tarihinde “Ben Müslümanım ve Müslüman olduğumu her yerde söylüyorum. Müslümanlığımla övünüyorum. Türkiye’de olan ‘evrimi ne zaman öğretelim’ kavgası beni çok üzdü. Türkiye'nin çok sorunu var. Bir krizden öbürüne geçiyoruz. Ben Allah'a inanıyorum. Evrim olmuş olmamış fark etmez. İsteyen evrime inanır, isteyen inanmaz ama bunu kalkıp büyük devlet, millet sorunu yapıp kavga ederek bütün enerjimizi boşa harcıyoruz.” açıklamalarında bulunmuştu.

Aziz Sancar’ın bu sözleri sosyal medyada yayılmaya başladı ve 'evrime inanmadığı' şeklinde haberler yapıldı. Bu durumun ardından Cumhuriyet Gazetesi yazarı ve Sancar'ın yakın dostu olduğu bilinen Orhan Bursalı, bizzat Aziz Sancar ile görüşmesi sonucu bir yazı yayınladı, sanılanın aksine işin hiç de öyle olmadığını 29 Haziran 2017 tarihli yazısında belirtti.

Aziz Sancar’ın ifadeleri şu şekildeydi:

 Bir gencimiz bilim ve inanç konusunda soru sordu. Ona şu yanıtı verdim: ‘Ben Müslümanım ve Allah’a inanıyorum. Evrime inanmak gibi bir şey yoktur, Evrim bir gerçektir ve inanç meselesi değildir.
   Suni kavgalar çıkarıp ülkemizi krizlere sürüklüyoruz... Bence bu suni kavga başka şeylerde olduğu gibi maalesef Amerika’dan ithaldir. Dünyanın en albenili ‘yaratılış müzesi’ benim eyaletimin batısındaki Tennessee’dedir ve Türkiye’deki birçok ‘creationist’ buradaki yobazlardan ithal malı fikirlerle maalesef ülkemizi fuzuli işlerle meşgul ediyor.
Şimdi ikimiz de evrim ve Allah hakkında benzer fikirdeyiz. Amerikalıların dediği gibi ‘you can’t cover the sun with mud’ (Güneşi balçıkla sıvayamazsın). Evrim vardır ve kim ne derse desin bu gerçek ortadadır.

Orhan Bursalı yazısının sonuna “Aziz Hoca, Azerbaycan’daki konuşmasının Türkiye’ye bilerek yanlış yansıtıldığını düşünüyor.” ifadesini de ekliyor.

Ayrıca, Orhan Bursalı, 2018 yılında Aziz Sancar ile buluşmasının ardından başka bir bir yazı yayınlıyor.

photo_3

Sancar, 2017 yılında yaşadığı olay hakkında yeniden konuşuyor ve evrime karşı olmadığını belirten şu ifadeleri kullanılıyor:

 Benim bu çocuklarla toplantım saat 16’da olacaktı, program sarktı, saat akşam 8’e gelmiş. Manevi kızım Rose çok acıkmış bir an önce gidelim diyor, ben de çok yorulmuşum. Acele ile bir şeyler söylemek ve kısa kesmek istedim. Demek istediğim şuydu, bilim yaparken ‘Allahım inşallah bu deney çalışır’, derim. Ama ‘Allahım bu deneyi çalıştır’ demem. O hengâmede öyle çıktı ağzımdan, millet zaten ortalığı karıştırmak için bir neden arıyor. Ayrıca sözlerimin sadece bir kısmı alınmış. Aziz Sancar evrime karşı diye yaymışlar.

İddia DOĞRU

Bir Instagram sayfası tarafından paylaşımda Nobel Ödüllü Aziz Sancar’ın “Evrime inanmak gibi bir gerçek yoktur, evrim bir gerçektir ve inanç meselesi değildir” dediği iddia edilmişti. Sancar, 2017 yılında gerçekleştirdiği bir konuşmada “Ben Allah'a inanıyorum. Evrim olmuş olmamış fark etmez. İsteyen evrime inanır, isteyen inanmaz” ifadelerini kullanmıştı. Fakat, bu sözleri o dönem çarpıtılarak paylaşıldı. Sancar, daha sonra Cumhuriyet gazetesi yazarı Orhan Bursalı’ya yaptığı açıklamalarda “Ben Müslümanım ve Allah’a inanıyorum. Evrime inanmak gibi bir şey yoktur, Evrim bir gerçektir ve inanç meselesi değildir. Ayrıca sözlerimin sadece bir kısmı alınmış. Aziz Sancar evrime karşı diye yaymışlar” açıklamasında bulundu.

Sonuç olarak;

Aziz Sancar'ın “Evrim bir gerçektir ve inanç meselesi değildir” dediği iddiası

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   31 Mart 2021 Son Güncelleme:   5 Nisan 2021