Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Fotoğrafta yer alan masada Mustafa Kemal Atatürk ile beraber 32 kral ve 62 cumhurbaşkanı da bulunuyor.

Yanlış
Bu iddia 29 Haziran 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Instagram
Okuma Süresi    3 Dakika

Mustafa Kemal Atatürk'ün Yer Aldığı Masada 32 Kral ve 62 Cumhurbaşkanının da Bulunduğu İddiası

Bir Instagram sayfasında 29 Haziran 2021 tarihinde paylaşılan fotoğrafta yer alan masada Mustafa Kemal Atatürk ile beraber 32 kral ve 62 cumhurbaşkanının da bulunduğu iddia edildi. Gönderi 54 binden fazla görüntülenme alırken 2 binden fazla da beğeni toplamış. 

Paylaşılan metin şu şekilde:

Ülkende, bir masada 32 kral 62 Cumhurbaşkanı toplayabiliyorsan o zaman gerçek dünya liderisin !

İddia daha önce Malumatfuruş tarafından incelenmiş.

Mustafa Kemal Atatürk’ün de Yer Aldığı Fotoğraf Ankara’da Çekilmiş

Yemek masasında Mustafa Kemal Atatürk ile 32 kral ve 62 cumhurbaşkanının bulunduğu iddia edilen fotoğraf, 7 Kasım 1927 tarihinde SSCB’nin Ankara Büyükelçisi Y. Z. Surits’in düzenlediği yemekli davette, diplomatik resepsiyonda çekilmiş. Davetin sahibi Mustafa Kemal Atatürk değil Sovyet büyükelçisi. Ankara’da çekilen bu fotoğrafın orijinaline Rusya Federasyonu Türkiye Büyükelçiliği’nin resmi sitesinden ulaşılabiliyor.


Fotoğrafta yer alan kişiler Mustafa Kemal Atatürk’ün davetlisi değil. Sovyet Devrimi’nin 10. yıldönümünde Sovyetler Birliği Elçiliği’nde çekilen bu karede davete katılan Sovyet diplomatlar bulunuyor. Ayrıca fotoğraftan da anlaşılacağı üzere iddia edildiği gibi bir kalabalık da bulunmuyor.

Mustafa Kemal Atatürk ve SSCB Büyükelçisi Y.Z.Surits. Ankara, 1934.
Mustafa Kemal Atatürk ve SSCB Büyükelçisi Y.Z.Surits. Ankara, 1934.

Paylaşım bazı mecralarda Mustafa Kemal Atatürk’ün bu toplantıya yurtdışında katıldığına dair bir ek bilgiyle de paylaşılmış fakat Atatürk’ün sık sık yurt gezilerine çıktığı bilinse de Cumhurbaşkanlığı döneminde hiç yurt dışına çıkmadığı biliniyor. 

Ayrıca, tarihçi yazar Emrah Safa Gürkan da Twitter’daki bir paylaşımında bu duruma açıklık getirmiş. Gürkan, o tarihte Cemiyet-i Akvam’da 63 ülke olduğunu o kadar devlet olmadığını belirtilmiş.


Center for Systemic Peace’in araştırmacılar için veri seti ürettiği Polity projesinde 1800-2018 arasında ülkelerin rejim özelliklerindeki değişimler her yıl için kodlanıyor ve veri seti dosyaları kamuyla paylaşılıyor. Polity IV veri setine göre fotoğrafın çekildiği 1927’de dünyada 69 ülke bulunuyor.

İddia YANLIŞ

Bir Instagram sayfasında paylaşılan fotoğrafta yer alan masada Mustafa Kemal Atatürk ile beraber 32 kral ve 62 cumhurbaşkanın da bulunduğu iddia edildi. Fotoğrafta yer alan kişiler Mustafa Kemal Atatürk’ün davetlisi değil. Sovyet Devrimi’nin 10. yıldönümünde Sovyet Elçiliği’nde çekilen bu karede davete katılan kişiler Sovyet Büyükelçisinin davetlileri. Ayrıca fotoğraftan da anlaşılacağı üzere iddia edildiği gibi bir kalabalık da bulunmuyor. Fotoğrafın çekildiği 1927 yılında da iddia edildiği kadar devlet bulunmuyor.

Sonuç olarak;

Sonuç olarak, fotoğrafta yer alan masada Mustafa Kemal Atatürk ile beraber 32 kral ve 62 cumhurbaşkanının da bulunduğu iddiası yanlıştır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   8 Temmuz 2021 Son Güncelleme:   13 Temmuz 2021