Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Adalet

AİHM'in Türkiye Kararları

Geçtiğimiz günlerde tutuklu yargılanan HDP eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’a ilişkin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararı gündemde kendine geniş yer buldu. Konuyla ilgili takipçilerimizden gelen istek doğrultusunda Türkiye’nin AİHM karnesini inceledik.

AİHM’in sağladığı istatistiklere göre, 1959-2017 yılları arasında AİHM’de Türkiye’nin taraf olduğu tam 3.386 dava görülmüş. Bu davaların verilen karara göre dağılımı ise şöyle:

Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Karnesi 1
       

Türkiye’nin AİHS maddelerinden en az birini ihlal ettiğine dair kararların, AİHS maddelerine göre dağılımı ise şöyle (tek bir davada birden fazla madde konu olabildiği için tablodaki toplam sayı karara varılan dava sayısından yüksek çıkmaktadır):

Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Karnesi 2       

Bilindiği üzere, AİHM’in ihlal kararı verdiği davalarda tazminat ödenmesi söz konusu. Adalet Bakanlığı’nın 2017 faaliyet raporuna göre 2012’den bu yana Türkiye’nin AİHM kararları çerçevesinde ödediği tazminat miktarları şöyle:

Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Karnesi 3       

2012’den önceki dönemlere ait tazminat bilgisine ise CHP eski milletvekili Zeynep Altıok’un verdiği soru önergesine gelen yanıt aracılığıyla ulaşıyoruz:

Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Karnesi 4

Her iki kaynaktaki verilere göre 2004-2017 arasında Türkiye AİHM’in verdiği ihlal kararları doğrultusunda 278 milyon TL’lik tazminat ödemiş.

Yayın Tarihi:   22 Kasım 2018 Son Güncelleme:   23 Kasım 2018