Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Okuma Süresi    4 Dakika
Konu : Diğer

Türkiye Olimpiyatlarda En Çok Madalyayı Tokyo'da Aldı

23 Temmuz 2021 tarihinde başlayan Tokyo 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları 8 Ağustos 2021 tarihi itibarıyla sona erdi. Türkiye, COVID-19 salgını yüzünden geçtiğimiz yıl ertelenen olimpiyatlarda 18 spor dalında 108 sporcuyla boy gösterdi. Toplamda 11 bin sporcunun mücadele ettiği olimpiyatlarda, yaklaşık 5 bin kadın 6 bin de erkek sporcu mücadele ederken, Türkiye’den katılan 108 sporcunun 50’si kadın, 58’i ise erkek sporculardı. Peki Türkiye katıldığı olimpiyatlarda nasıl başarılar elde etti? Geçmiş olimpiyatlara göre 2020’de Türkiye’nin katılımı ve başarısı nasıl değişti? Şu ana kadar ülkemizde en fazla madalya kazanılan spor dalları neler? 2020’de en fazla madalyaya erişen ülkeler hangileriydi? Bunlar da merak edilen konular arasında yer alıyor.

Türkiye’nin 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları’nda mücadele ettiği 16 farklı spor dalı; atıcılık, atletizm, badminton, bisiklet, boks, jimnastik, eskrim, güreş, halter, judo, karate, kürek, modern pentatlon, okçuluk, tekvando, voleybol, yelken ve yüzme idi. Bunların içinde en fazla sporcunun yer aldığı dallar ise 25 sporcu ile atletizm, 11 sporcu ile yüzme ve 9 sporcu ile güreş dalları.

Türk sporcularının Tokyo’daki başarılarına bakıldığında, Türkiye’nin şu ana kadar katıldığı olimpiyatlara kıyasla en fazla madalya aldığı turnuvanın bu yılki turnuva olduğu görülüyor. Türk sporcular 2020 Tokyo Yaz Olimpiyatları'nda 2 altın, 2 gümüş ve 9 bronz madalya kazandı. Boks dalında kadınlar 69 kg’da Busenaz Sürmeneli ve okçuluk dalında erkekler bireyselde Mete Gazoz Türkiye’ye altın madalya kazandıran 2 sporcu oldu. Gümüş madalya kazanan 2 sporcu ise boks kadınlar 51 kg’da Buse Naz Çakıroğlu ve karate erkekler 67 kg’da Eray Şamdan oldular. Diğer madalya kazanan başarılı sporcular ve spor dallarına dair bilgiler de aşağıdaki tabloda yer alıyor.

Yıllara göre Türkiye’nin olimpiyatlarda aldığı madalyalar incelendiğinde, Türkiye’nin en fazla madalya aldığı olimpiyat 2020 Tokyo olsa da en fazla altın madalya aldığı olimpiyat Tokyo olmadı. Türk sporcuları 1960 Roma Yaz Olimpiyatları’nda 7 altın, 1948 Londra Olimpiyatları’nda da 6 altın madalya kazanmışlardı. Bunların yanında Türk sporcular, 2004 Atina ve 2016 Rio Olimpiyatları’nda 3’er altın madalya kazandılar. Türk sporcularının ilk madalya kazandığı 1936’dan bu yana olimpiyatlardaki madalya karnesi de grafikteki gibidir.

Türkiye’den olimpiyatlara katılan kadın sporcu sayıları da yıllar içerisinde oldukça artış gösterdi. 1936’dan 1992 yılına kadarki dönemde toplamda toplamda 24 kez olimpiyatlara kadın sporcular katılmıştı. Özellikle son 3 olimpiyat oyununda ise Türkiye’den hem toplam katılım hem de kadın sporcu katılımı oldukça fazlaydı.

Türkiye En Çok Olimpiyat Madalyasını Güreş ve Halterde Aldı

Branşlara göre kazanılan madalyalara bakıldığında, Türkiye’nin güreşte almış olduğu başarıların oldukça fazla olduğu görülüyor. Ülkemizde ata sporu olarak da bilinen güreş dalında, Türk sporcular şu zamana kadar toplamda 29 altın, 18 gümüş ve 19 bronz madalyayla olimpiyatlarda toplam 66 madalya kazanmışlardır. Bu branşta en fazla altın madalya alan sporcular 2’şer altın ile Mithat Bayrak, Mustafa Dağıstanlı ve Hamza Yerlikaya’dır.

Halter branşı ise 11 madalya ile güreşten sonra en fazla madalya kazanılan ikinci branştır. 2 başarılı halterci Naim Süleymanoğlu ve Halil Mutlu, olimpiyatlarda 3’er altın madalya kazandılar. Tekvando, boks, judo ve okçuluk da Türk sporcularının olimpiyatlarda altın madalya kazandığı diğer spor dallarıdır.

Türk sporcularının olimpiyatlarda elde ettikleri bu 104 madalyanın yanı sıra, geri alınan madalyaları da bulunuyor. Türk atletler Elvan Abeylegesse, Aslı Çakır Alptekin, Gamze Bulut ve halterci Sibel Özkan, Uluslararası Olimpiyat Komitesinin kanlarında yasaklı madde ya da doping rastlandığını açıklamasıyla beraber madalyalarını iade etmek zorunda kaldılar.

2020 Tokyo Yaz Olimpiyat Oyunları’nda En Başarılı Ülkeler Hangileri?

Tokyo’da en fazla altın madalya kazanan ülkeler ABD, Çin, Japonya ve Birleşik Krallık oldu. Toplamda en çok madalya kazanan ülkelerde ise yine ABD ile Çin ilk iki sırada yer alırken, Rusya Olimpiyat Komitesi, Birleşik Krallık, Almanya, İtalya ve Türkiye gibi bazı ülkeler kendilerinden fazla altın madalya kazanan diğer ülkelerden genel toplamda (altın, gümüş, bronz) daha fazla madalya kazandılar.

Yayın Tarihi:   10 Ağustos 2021