Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu Başlığı: Ekonomi

Son 10 Yılda Merkez Bankası Yıl Sonu Enflasyon Tahminlerinin Yalnızca 3'ü Gerçekleşenin Üzerinde

TCMB her yılın ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarının sonunda yılda 4 kez olmak üzere enflasyon raporu açıklıyor. Merkez Bankası başkanının sunumuyla beraber açıklanan bu raporlarda ise yıl sonuna dair enflasyon tahminleri ve ileriki yıllardaki enflasyon tahmin ve beklentileri yer alıyor. Ayrıca TCMB bu raporlarda şirketlere yöneltilen enflasyon beklenti anketi sonucunda şirketlerin enflasyon tahminlerini de belirli yüzdelik aralıklarla kamuoyuyla paylaşıyor.

29 Temmuz 2020 tarihinde de TCMB, Murat Uysal’ın sunumu ile birlikte 2020 yılı sonuna dair enflasyon tahminlerini açıkladı.

Geçtiğimiz Dönemde TCMB’nin Tahmin Ettiği ve Gerçekleşen Enflasyon Oranları Nasıl?

TCMB’nin resmî internet sitesinde 2010 yılından bu yana yer alan enflasyon raporlarını incelediğimizde, çoğu yılsonu açıklanan enflasyon oranının tahmin edilenlerden daha yüksek olduğunu söylemek mümkün. 2010 yılından bu yana sadece 2010, 2012 ve 2019 yıllarında TCMB’nin temmuz ayındaki yıl sonu tahmini, yıl sonu gerçekleşenden daha yüksek seviyede. Diğer yıllarda ise yıl sonu gerçekleşen enflasyon oranları, TCMB’nin yıl sonu beklentilerinin oldukça üzerinde.

Özellikle 2013-2018 yılları arasındaki hiçbir yılda TCMB’nin temmuz ayında yapmış olduğu yıl enflasyon hedefi tahminleri tutmadı. Bunun yanında 2011, 2017 ve 2018 yıllarında da tahmin edilen ve gerçekleşen enflasyon oranları arasında oldukça fark yaşandı.

Peki TCMB’nin Ocak Ayındaki Enflasyon Tahminleri Yıl Sonu Tutuyor mu?

TCMB’nin her sene ocak ayının sonunda açıkladığı enflasyon raporlarını incelediğimizde de durum temmuz ayından çok farklı değil. TCMB’nin 2010, 2012 ve 2019 yıllarının ocak ayında yapmış oldukları yıl sonu enflasyon oranı tahminleri gerçekleşen enflasyonun üzerindeydi. Fakat diğer yıllarda yıl sonu gerçekleşen enflasyon oranları TCMB tahminlerinden yüksekteydi. Hatta 2018 yılı sonunda gerçekleşen %20,3’lük enflasyon oranı %7,9’luk TCMB tahmininin 2 katından da fazlaydı.

TCMB’nin Enflasyon Tahminleri Nasıl Değişmiş?

TCMB yıl sonu enflasyon tahminleri ülke ekonomisinin gidişatına göre değişebiliyor, bu değişimler de raporlara yansıyabiliyor. Gıda enflasyonu, işsizlik, dış ticaret, faiz oranları, TL’nin yabancı para birimler karşısındaki değer kaybı ya da kazancı, dış borçlar, güven endeksleri, yabancı yatırımcı şirketlerin ülke notu gibi tahminleri etkileyebilecek birçok parametre mevcut.

2010-2020 arasındaki 11 yılın 8’inde TCMB’nin yıl sonu enflasyon tahminleri 6 ay öncesine göre yükseldi, yani yıl sonunda ülkede emtia fiyatlarının daha da yükseleceği düşünüldü. Fakat bu 8 yılda sadece 2010 yılında enflasyon oranı tahmini Ocak-Temmuz arası artarken, yıl sonu gerçekleşen enflasyon oranı tahminden daha yüksek gerçekleşmişti. Tahminlerin düşüş gösterdiği, buna rağmen yıl sonu gerçekleşen enflasyon oranının da daha düşük olduğu iki yıl ise; 2012 ve 2019. TCMB’nin günümüz 2020’de ocak ayındaki yıl sonu tahmini %8,2, nisan ayı sonu tahmini %7,4, temmuz sonu tahmini ise %8,9.

Yayın Tarihi:   29 Temmuz 2020 Son Güncelleme:   6 Ağustos 2020