Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
GEÇMİŞ GÜNDEM MADDESİ
Okuma Süresi    4 Dakika
Konu Başlığı: Ekonomi

Bir Yıllık Toplam İşgücü Artışı Düşüşte

Geçtiğimiz hafta TÜİK Ekim 2019’a dair işgücü istatistiklerini açıkladı. Türkiye’deki genel işsizlik oranının %13,4 olarak, mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranının ise %13,6 olarak açıklandığı işgücü istatistiklerinde açıklanan birkaç veri kamuoyunun bir hayli dikkatini çekti.

Son aylarda kamuoyu tarafından tartışılan TÜİK’in yayınladığı işsizlik verilerinin yanı sıra bu sefer özellikle tartışılan konu, son bir yıldaki işgücü artışı oldu. 15 yaş üzerindeki çalışmaya hazır olan nüfus son bir yılda 915 bin kişi artarken, toplam işgücü artışı 82 bin düzeyinde açıklandı. Biz de 2014 yılından bu yana Türkiye’deki 15+ nüfus ve işgücü artışlarını bunlara ek olarak da işgücüne dahil olmayan nüfusu ve sebeplerini derledik.

İşgücü; bir ülkede istihdam edilen insanlar ve işsiz olarak sayılan insanların toplamından oluşuyor. 15 yaş üzerindeki toplam nüfus ise işgücündeki toplam kişi sayısı ve işgücüne dahil olmayan nüfusun toplanmasıyla hesaplanıyor.

Toplam İşgücünde ve 15+ Nüfusta Yıllık Değişimler Nasıl?

Türkiye’de Ekim 2019 verilerine göre, 15 yaş üstündeki toplam nüfus 61 milyon 756 bin, toplam işgücü ise 32 milyon 740 bin kişi. 2019 yılının son aylarında, bir önceki yılın aynı ayına göre işgücü artışlarını ve 15 yaş üstündeki nüfus artışlarını incelediğimizde ise durum geçtiğimiz yıllara göre negatif seyrediyor. Mart 2019’da %88,2 olan işgücü artışının +15 yaş nüfus artışına oranı, Ekim 2019’a gelindiğinde neredeyse onda birine düşmüş durumda.

Nüfus Artıyor, İşgücü Artışı Geriliyor 1

2014 yılından bu yana aylara göre yıllık işgücü ve 15 yaş üzeri nüfusu incelediğimizde, Ocak 2014’te toplam işgücünün bir önceki yılın aynı ayına göre düşüş göstermesiyle oran %-5,7 olarak açıklandı. Böylece bu yıllar içerisinde yalnızca Ocak 2014’te bu oran Ekim 2019’un altında seyretti. Son 5 yılda açıklanan en yüksek oran ise %161 ile Ocak 2015’e ait.

Nüfus Artıyor, İşgücü Artışı Geriliyor 2

Peki İşgücüne Dahil Olmayanların Sayısı Son Bir Yılda Nasıl Değişti?

Bültenin başında da belirttiğimiz gibi TÜİK’in açıkladığı 15 yaş üzerindeki toplam nüfus, işgücündeki toplam kişi sayısı ve işgücüne dahil olmayan nüfusun toplanmasıyla hesaplanıyor. Bununla birlikte TÜİK, işgücüne dahil olmayan nüfusun işgücüne dahil olmama nedenlerini; iş aramayıp çalışmaya hazır, emekli, çalışamaz halde, ev işleriyle meşgul, mevsimlik çalışanlar ve diğer kalemler olarak açıklıyor.

Son bir yılda Türkiye’de işgücüne dahil olmayanlar 833 bin kişi artmış durumda. Son bir yılda en yüksek artışı ise 632 bin kişi ile ev işleriyle meşgul olanlar oluşturuyor. Buna ek olarak ev işleriyle meşgul olma nedeni, 2014’ten bu yana hiçbir zaman bu kadar artış göstermemiş durumda.

Nüfus Artıyor, İşgücü Artışı Geriliyor 3

İş aramayıp, çalışmaya hazır olan kişi sayısı ise; “İş bulma ümidi olmayanlar” ve “Diğer” başlıklı kalemlerden oluşuyor. Verileri incelediğimizde ise iş aramayıp, çalışmaya hazır olan kişi sayısının Ekim 2018’den Ekim 2019’a geçen bir senede 111 bin kişi arttığını, iş bulma ümidi olmayan kişi sayısının ise 485 binden, 668 bine çıktığını görüyoruz.

Yayın Tarihi:   15 Ocak 2020 Son Güncelleme:   16 Ocak 2020