Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Okuma Süresi   2 Dakika

Konut Satışları Son 8 Yılda 3 Katına Çıktı

Türkiye’de konutlar yapılmaya ve satılmaya tüm hızıyla devam ediyor. Hem barınma ihtiyacını karşılama hem de kazançlı bir yatırım öznesi olarak öne çıkan konut sahipliği, son on yılda inşaat sektörüne ve emlak piyasasına ciddi bir büyüme sağladı. Kentsel dönüşümle ilgili yasal düzenlemelerin de geçirilmesi, bu sektörün büyümesine önemli bir katkı yaptı.

Türkiye’de 2008’de 427 bin konut satılırken, 2016 yılında bu sayı 1,3 milyon konuta çıktı. Bir başka deyişle, 2016’da her bir saatte 153 konut satışı yapıldı. 2017 Mayıs ayı itibariyle de bu miktar saatte 155 konut satışı seviyelerinde.


     

Gerek sadece Mayıs 2017 dönemi alındığında, gerekse de 2008-2016 dönemi alındığında konut satışında ilk beşi İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa oluşturuyor. Son sekiz yıllık dönemde il bazındaki değişimlere baktığımızda ise Kocaeli 42,5 katlık konut satışı artışıyla zirvede. Kocaeli’yi, Muğla ve Mardin izliyor. Konut fiyatlarındaki artışın nedenlerinden biri olarak gösterilen yabancılara konut satışı da 2013’ten beri artış eğiliminde olsa da 2017 itibariyle satılan 1000 konuttan sadece 22’si yabancı ülke vatandaşlarına satılıyor. Irak, Suudi Arabistan ve Kuveyt vatandaşları Türkiye’den en fazla konut talep edenler arasında. Yabancıların yer olarak tercihi ise fazla konut satışı yapılan İstanbul, Antalya ve Bursa’nın yanında Trabzon ve Yalova.


     
     
     
     

MUTLAKA İZLEYİN:

Avrupa - Türkiye Tüketici Fiyatları