Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Okuma Süresi   4 Dakika
Konu Başlığı: Enerji

Elektrik ve Doğalgaz Fiyatlarının Seyri

AB genelinde yakın zamanda evlerde kullanılan elektrik ve doğalgaz fiyatları düşüş eğiliminde. 2016 yılının ikinci yarısında AB ülkelerinde elektrik fiyatları geçtiğimiz yıla kıyasla ortalama %2,3 oranında azaldı ve 100 KW/H’lik birim elektriğin fiyatı 20,5€’ye düştü. Aynı dönemde doğalgaz fiyatları da ortalama %10,5 azalarak 100 KW/h için 6,4€’ya geriledi. AB’de meskenlerde tüketilen elektrik için ödenen fatura bedellerinin ortalama %36’sı, doğalgaz faturalarının ise %26’sı vergilerden oluşuyor.

Satın Alma Gücü Standartlarına Göre AB’de Evsel Elektriğin En Pahalı Olduğu Yedinci Ülke Türkiye

2016 yılında evlerde kullanılan elektrik birim fiyatının en çok düştüğü AB ülkesi Hollanda olurken (-%13,8), Hollanda’yı takip eden ülkeler Kıbrıs (-%11,8) ve Litvanya’ydı (-%5,8).  Belçika (+%16,7), İsveç (+%7,7) ve Portekiz (+%3,5) ise elektriğe en fazla zam yapan ülkeler oldu.

Euro bazında ele alındığında AB’nin doğusu ile batısı arasında elektrik fiyatı yaklaşık üç kat fark ediyor. Elektriğini en ucuz fiyatla satıldığı ülkeler kıtanın doğusunda yer alan ve AB’nin görece yeni üyeleri olan Bulgaristan (9,4€/100 KWh), Macaristan (11,3€/100 KWh) ve Litvanya (11,7€/100 KWh) olurken, Danimarka (30,8€/100KWh), Almanya (29,8€/100KWh) ve Belçika (27,5€/100KWh) elektriğin en pahalı olduğu üç AB ülkesi. Euro bazında fiyat sıralamasına Türkiye dahil edildiğinde, Macaristan ve Litvanya’nın ardından elektriğin en ucuz olduğu üçüncü ülke Türkiye oluyor.

Ülkedeki diğer ürün ve hizmet fiyatlarını dikkate alarak, satın alma gücü standartları (PPS-Purchasing Power Standartları) üzerinden bir değerlendirme yapıldığı zaman ise manzara değişiyor. Satın alma gücünün yüksek olduğu Finlandiya (12,8 PPS/100KWh), Lüksemburg (14,4 PPS/100KWh) ve Hollanda’da (PPS/100KWh) insanlar aylık gelirlerinin daha ufak bir kısmını elektrik faturası için harcıyor. Euro bazında AB düzeyinde en ucuz elektriğin satıldığı üçüncü ülke olan Türkiye, iş satın alma gücüne geldiği zaman Portekiz, Almanya, Belçika, İspanya, Romanya ve Polonya’nın ardından elektriğin en pahalı olduğu yedinci ülke oluyor (24,8 PPS/100KWh).

2016 Yılında Doğal Gaz Fiyatları Avrupa Genelinde Düştü

2016 yılında AB genelinde doğalgaz fiyatlarındaki düşüşün sebepleri arasında kıta genelinde artan enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji kullanımının yaygınlaştırılması gösteriliyor. Bu dönemde AB’nin en büyük doğalgaz tedarikçisi olan Rusya’nın ağırlığı, Norveç ve Katar’dan temin edilen gaz miktarındaki artış ile azalırken, 2015’de ABD’den sıvılaştırılmış doğal gaz ithalat edilmeye başlanması ile de fiyatların azalma eğilimi gösterdiği yorumları yapılıyor. Euro bazında bezer bir düşüş Türkiye doğalgaz fiyatlarında da yaşandı, ancak Euro’nun Türk Lirası karşısında değer kazanmasından ötürü tüketiciler bu düşüşü hissetmedi.

Ulusal para birimi üzerinden değerlendirildiğinde 2016 yılında sadece Macaristan (%+1,5), Hollanda (%+0,6) ve İsveç’te (%+0,2) doğalgaz fiyatları artarken, geriye kalan AB ülkelerinde düşüş yaşandı. Yüzde yirmilere varan düşüşte başı çeken ülkeler Hırvatistan, Bulgaristan (her ikisinde de %-20,4) ve Letonya (%-16,3) oldu. Euro bazında doğalgazın en ucuz olduğu üç ülke Bulgaristan (3,1€/KWh), Romanya (3,2€/KWh) ve Estonya (3,3€/KWh) olurken, satın alma gücü standardına göre değerlendirildiğinde Lüksemburg (3,5PPS/KWh), Estonya (4,65PPS/KWh) ve Belçika (5,05PPS/KWh) başı çekti.

Kaynak

MUTLAKA İZLEYİN:

Enflasyon Nedir?