Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Okuma Süresi    3 Dakika

Dünyanın En Zengin İnsanları Kim?

Dünyanın en zengin insanları ile ilgili haberler ve listeler sıklıkla medyada gündeme geliyor. Covid-19 pandemisi sebebiyle dünya genelinde işsizliğin belirgin oranlarda yükselmesinin yanında, bazı milyarderlerin servetinin de pandemiye rağmen artması söz konusu. Bunlardan belki de en belirgin olanları, karantina koşullarında çevrimiçi iletişim ihtiyacını karşılayan Zoom’un CEO’su Eric Yuan ve teknoloji devlerinden Amazon CEO’su Jeff Bezos’un servetindeki artış olmuştu.

Bu konu ile ilgili en güncel bilgiler günlük olarak güncellenen Bloomberg Billionaires Index’te ve Forbes Real Time Billionaires’de yer alıyor. Eşzamanlı hazırlanan endekslerde yer alan kişilerin servetinin büyük çoğunluğunun şirket hisse ve payları olduğunu, bu yüzden de hissenin değerlenmesine göre listedeki sıralamanın günlük olarak dahi değişebildiğini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Örneğin, 2020 ve 2021 yıllarında, sık sık Elon Musk’ın bu listede birinci sırada yer almaya başladığı haberleri çıkmıştı. Bunun yanı sıra, farklı endekslerdeki sıralamaların, kullanılan hesaplama yöntemine göre farklılıklar göstermesi de mümkün. Günlük hatta bazen saatlik olan güncellenen endekslerin yanı sıra, Forbes aynı zamanda yıllık bir liste de hazırlıyor. En son hazırlanan “The Richest in 2020” listesi, Mart 2020’de finalize edildiğinden, pandemi koşullarındaki değişimi tam olarak yansıtmamakla birlikte, genel trend ile uyumlu bir görüntü sunuyor.

2020’nin En Zenginleri Kimlerdi?

Forbes tarafından yıllık olarak hazırlanan “The Richest of 2020” listesinin verileri 2020’nin mart ve nisan ayından olduğundan, güncel sayıları ve pandeminin etkilerini tam olarak yansıtmıyor. Ancak güncel servetleri incelemeden önce, gerçekleşen değişimleri görebilmek adına 2020’deki duruma da bakmak önemli.

2020’nin mart ayındaki verilere göre hazırlanmış rapor incelendiğinde, listede yer alan ilk 10 kişiden 8’inin ABD’de olduğu görülüyor. Moda/perakende ve teknoloji de en çok karşımıza çıkan alanlardan. İlk 10’da yer alan tek kadın ise Walmart’in sahiplerinden Alice Walton.

En Zenginlerin Serveti Son Yıllarda Nasıl Değişti?

Forbes tarafından hazırlanan World’s Billionaires List, ABD özelinde yapılan Forbes 400 listesi ve günlük olarak güncellenen Forbes Real Time Billionaires listesindeki verileri derleyerek, dünyanın en zenginlerinin servetlerinin değişimi hakkında genel bir fikir sahibi olmak mümkün. Aşağıdaki grafik, 9 Mart 2021 itibariyle en çok serveti olan ilk 10 kişinin, yıllar içindeki servet değişimini gösteriyor. 9 Mart 2021 tarihindeki veriler Forbes’un günlük olarak güncellenen listesinden alınmakla beraber, Bloomberg’in günlük endeksi ile de büyük oranda benzerlik gösteriyor. Listede, Covid-19 salgını ile birlikte, Nisan 2020 sonrası hemen hemen her kişinin servetindeki artış da dikkate değer.

Bir Sene İçinde ABD’deki Milyarderlerin Toplam Serveti 65 Milyar $ Arttı

Forbes tarafından her yılın eylül ya da ekim ayında ABD’deki milyarderler özelinde hazırladığı Forbes 400 listesine bakıldığında, bu listede bulunanların toplam servetinin değişimi de göze çarpıyor. Ekim 2019 ve Eylül 2020 arasında, ABD’de Forbes 400 listesinde yer alan milyarderlerin toplam servetinde yaklaşık 65 milyar $’lık bir artış var.

Yayın Tarihi:   11 Mart 2021 Son Güncelleme:   29 Aralık 2021