Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Okuma Süresi   2 Dakika
Konu Başlığı: Sağlık

Cumhurbaşkanlığı Tıbbi Harcamaları

Türkiye bir süredir, Cumhurbaşkanlığı bütçesinden yapılan harcamaları konuşuyor. Aslına ulaşamadığımız Sayıştay raporunda, 2017 yılında Cumhurbaşkanlığı “tıbbi ve laboratuvar sarf malzemeleri” kaleminden 2 milyon 784 bin 230 lira harcandığı belirtiliyor. Bu iddiayı, Türkiye’de yapılan sağlık harcamalarını göze alarak değerlendirdik.

Ortalama Bir Devlet Hastanesinin 5’te 1’i Kadar Harcama

TÜİK verilerine göre, 2016 yılında devlet hastanelerince yapılan cari sağlık harcamalarının tutarı 12,9 milyar lira. Sağlık Bakanlığı verilerine göre ise Aralık 2015 itibariyle Türkiye’deki toplam devlet ve üniversite hastanesi sayısı 954’tü. Toplam devlet hastanesi harcamalarını hastane sayısına bölerek kabaca bir ortalamaya ulaştığımız da hastane başına düşen harcama tutarının 13,5 milyon lira olduğunu görüyoruz. Bu durumda Cumhurbaşkanlığı için yapılan yıllık tıbbi ve laboratuvar harcamalarının tutarı, ortalama bir devlet hastanesinin yıllık harcamalarının beşte birine tekabül ediyor.

Kişi Başına Düşen Kamu Sağlığı Harcaması

2015 yılında kişi başına yapılan kamu sağlık harcamaları tutarı 1.056 liraydı. Bu tutarın içinde hastane masraflarının yanı sıra, ilaç ve diğer tıbbi malzeme harcamaları da bulunuyor. Türkiye nüfusunu yaklaşık 80 milyon kabul edersek 2015 yılı toplam kamu sağlığı harcamaları tutarı 80 milyar 56 milyon lira civarında oluyor. Cumhurbaşkanlığı için harcanan tıbbi ve laboratuvar sarf malzemelerinin tutarının toplam 2.636 kişi için yapılan ortalama harcamaya denk geldiğini söyleyebiliriz.

MUTLAKA İZLEYİN:

Türkiye'de Turizm Ne Durumda?