Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Okuma Süresi    4 Dakika
Konu : Ekonomi

Çocuk Enflasyonu

Tüketici fiyatları endeksi her ayın 3’ünde ya da takip eden iş gününde TÜİK tarafından açıklanıyor. Ana harcama grubu kalemleri ve özel kapsamlı TÜFE göstergeleri ile beraber bu kalemlerin yıllık ve aylık değişimleri de bu rapor içerisinde yer alıyor. Bununla birlikte tüketici fiyatları endeksi 414 farklı maddenin ağırlıklarına göre ortalama fiyatlarıyla hesaplanıyor. Bu 414 madde içerisinde çocuklar ve bebekler özelinde birçok farklı madde de mevcut.

Çocuklar için kaban, elbise, gömlek, ayakkabı gibi tekstil ürünleriyle birlikte kırtasiye malzemeleri ve bebeklere özel ürünler de bu madde sepetinde bulunuyor. Çocuklar özelinde bu ürünlerin son 10 yıldaki fiyat değişimleri incelendiğinde ise son birkaç yıldaki fiyat değişiminin açıklanan enflasyon oranlarınan paralel olduğu görülüyor.

Türkiye’de Tablet Fiyatları Son 1 Yılda %45,4 Artış Gösterdi

TÜİK’in açıkladığı madde sepetinin içerisinde çocuklar için eğitim ürünleri de mevcut. Bu ürünler içerisinde özellikle salgın sonrasında başlatılan uzaktan eğitim politikasıyla beraber tablet de yer alıyor. Okul çantaları, resim boyaları, kalemler, okul defterleri gibi ürünler de çocuklara özel eğitim ürünleri arasında. Bu ürünler içerisinde son bir yılda fiyatı en fazla artış gösteren ürün %54,4 ile tablet. Okul çantası, çocuk kitapları ve diğer kırtasiye malzemeleri başlıklı madde kalemlerinin son bir yıldaki fiyat artışı da %15’in üzerinde.

5 Çocuk Tekstil Ürününün Son 1 Yıldaki Fiyat Artışı Açıklanan Enflasyon Oranının Üzerinde

TÜİK’in paylaştığı madde sepeti içerisinde tekstil ürünleri kadınlar için, erkekler için ve çocuklar için farklı olarak maddelendiriliyor ve fiyatları da kadın, erkek ve çocuklar özelinde açıklanıyor. 2021’de çocuklar için 15 farklı tekstil ürünü fiyatları açıklanırken, elbise ve taytın fiyatları 2020 itibarıyla açıklanmaya başlanmış. Çocuklar için tişört kaleminin fiyatları ise mart ayı özelinde değil de nisan ile eylül ayları arasında açıklanmakta.

Çocuklar için bu tekstil ürünlerinin fiyat değişimleri incelendiğinde, son bir yılda en fazla fiyatı artan ürün %27,4 ile pijama. Spor ayakkabısı, iç çamaşırı, çorap ve kazak gibi ürünlerin fiyatları da son bir yılda açıklanan %16,19’luk enflasyon oranının üzerinde artış göstermiş. Bu tekstil ürünleri içerisinde mart ayında yıllık fiyatı azalan tek ürün ise botlar. Bunun sebepleri olarak da kışlık ürünlerin ilkbahar aylarında fiyatlarının kış aylarına göre azalış göstermesi gösterilebilir. Çünkü kasım, aralık ve ocak ayları özelinde bu kışlık ürünlerin yıllık fiyat artışları diğer aylara göre daha fazla.

Bebekler İçin Fiyatı En Çok Artan Ürün: Bebek Arabası

Madde sepetinde bebekler içinde bazı ürünlerin fiyatları paylaşılmakta. Bunlar; bebek maması, bebek tulumu, pijaması, iç çamaşırı, bezi ve bebek arabası. Bebekler özelindeki ürünlerin son bir yıldaki fiyat artışlarına bakıldığında, hepsinin fiyatının %10’un üzerinde arttığı gözüküyor. Bunlar içerisinde enflasyon oranı üzerinde artış gösteren tek ürün ise Mart 2021 itibarıyla ortalama fiyatı 727,4 TL olan bebek arabaları.

TÜİK ebeveynler için normal doğum, sezaryen doğum ve kreş ve gündüz bakım evleri gibi gider kalemlerinin de ortalama fiyatlarını kamuoyuyla paylaşıyor. Buna göre bu üç gider kaleminin de fiyat artışı son 1 yılda %20’nin üzerinde. Mart 2021 itibarıyla 2.893 TL olan normal doğum ücreti %21,5, 2.859 TL olan sezaryen doğum ücreti %20,3, 1.299 TL olan kreş ve gündüz bakım evlerinin ücreti de son bir yılda %22,7 artış göstermiş.

Bu madde kalemlerinin dışında çocukluk dönemiyle özdeşleşen iki tüketim maddesi de oyuncak ve bisiklet. Son yıldaki fiyat artışlarından bu iki madde de etkilendi. 2020’ye göre bisiklet fiyatları %43,9, oyuncak fiyatları ise %17,3 oranında artış gösterdi.

Yayın Tarihi:   23 Nisan 2021