Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Okuma Süresi    3 Dakika

Seçim Sonuçları Ne Gösteriyor?

Yüksek Seçim Kurulu’nun yenilenmesine ilişkin karar verdiği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri, 23 Haziran 2019 Pazar günü gerçekleşti. YSK Başkanı Sadi Güven’in yaptığı açıklamaya göre; yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde, toplam 31.186 sandıkta 8.925.063 seçmen oy kullandı. Oy kullanan seçmen sayısına paralel olarak seçime katılım oranı %84,44 olarak gerçekleşti.

Bununla birlikte 23 Haziran’da gerçekleşen seçimde, kullanılan oyların 178.599’u geçersiz oylardan oluşuyor. Bir başka deyişle geçersiz oy sayısı, kullanılan toplam oy sayısının %2’sine tekabül ediyor.

Öte yandan Sadi Güven’in açıklamasına göre, Millet İttifakı’nın adayı Ekrem İmamoğlu, %54,21 ile seçimi kazanırken Cumhur İttifakı’nın adayı Binali Yıldırım oyların %44,99’unu alarak seçimi kaybetti.

İlçelere Göre Oy Dağılımı

Bunun yanı sıra, her ne kadar ilçe bazında oy dağılımı henüz YSK tarafından resmi olarak açıklanmasa da, Anka Haber Ajansı’nın yayınladığı veriler ışığında incelediğimizde, Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’un 28 ilçesinde oy üstünlüğünü elde ettiğini görmekteyiz. Kalan 11 ilçede ise Binali Yıldırım oy üstünlüğüne sahip durumda.

23 Haziran İstanbul Seçimleri Sonrası Durum 1

23 Haziran seçimini ilçe bazında incelediğimizde, Ekrem İmamoğlu’nun tüm ilçelerde oy sayısını ve yüzdesini artırdığını söyleyebiliriz. Binali Yıldırım’ın ise yalnızca iki ilçede oy sayısını artırdığını görmekteyiz. Yıldırım’ın artırdığı oy sayısı Sultangazi’de 683 iken Sultanbeyli’de 43 olarak karşımıza çıkıyor. Bu iki ilçede oy artırmasına rağmen Yıldırım, kazandığı oy yüzdesini düşürmüş.

Ekrem İmamoğlu’nun Oyunu En Çok Artırdığı İlçeler

İmamoğlu’nun oyunu en çok artırdığı beş ilçeyi incelediğimizde, 32.611 artan oy sayısı ile Küçükçekmece birinci sırada yer alıyor. İmamoğlu’nun oyunu en çok artırdığı diğer ilçeler ise sırasıyla Kadıköy, Ümraniye, Maltepe ve Üsküdar.

23 Haziran İstanbul Seçimleri Sonrası Durum 2

Yıldırım’ın en çok oy kaybettiği ilçelere baktığımızda ise 17.107 oy ile Küçükçekmece başta geliyor. Küçükçekmece’yi izleyen ilçeler sırasıyla Esenyurt, Avcılar, Kartal ve Üsküdar.

23 Haziran İstanbul Seçimleri Sonrası Durum 3

1984’ten Bu Yana İstanbul’da Gerçekleşen Yerel Seçimlerde Oy Farkları

1984 yılından bu yana İstanbul’da gerçekleşen yerel seçimlere baktığımızda, en çok oy alan adayın 2. ile arasındaki oy farkını görmek mümkün.

23 Haziran İstanbul Seçimleri Sonrası Durum 4

Tabloda da görebileceğimiz üzere; 23 Haziran 2019 tarihinde gerçekleşen seçimde 2. parti adayına attığı 806.415’lik oy farkı ile İmamoğlu, tarihte en çok oy farkı ile seçilmiş İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak karşımıza çıkıyor.

Yayın Tarihi:   25 Haziran 2019 Son Güncelleme:   26 Haziran 2019