Numan Kurtulmuş AK Parti Kültür ve Turizm Bakanı

Berlin, Paris, Tokyo, Londra ne kadar güvenliyse Türkiye'nin şehirleri de o kadar güvenlidir.

11 Eylül 2017 tarihinde Twitter 'da söylendi.
Okuma Süresi    4 Dakika
Konu : Güvenlik

Şehirlerimiz Ne Kadar Güvenli?

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, geçtiğimiz günlerde ilgi çekici bir Twitter paylaşımında bulundu. Kurtulmuş, Türkiye şehirlerinin de Berlin, Paris, Tokyo, Londra kadar güvenli olduğunu iddia etti.

Economist’in Güvenli Şehirler Endeksi

Bir şehri güvenli yapan nedir? İşlenen adi suçların sayısı mı? Terör saldırılarının az olması mı? Doğal afetlere karşı hazırlık düzeyi mi? Trafik kazalarının gerçekleşme sıklığı mı? Hava kalitesi mi? Bu soruya tek bir yanıt vermek elbette mümkün değil. Bu alanda yapılan çalışmalar farklı değişkenlere, değişen ağırlıkta puanlar vererek ortaya anlaşılır bir tablo koymaya çalışıyor.

Küresel düzeyde şehirlerin güvenlik düzeyini inceleyen en popüler çalışma the Economist dergisinin yayınladığı Güvenilir Şehirler Endeksi (The Safe Cities Index). Çalışmanın en güncel tarihli 2015 versiyonu, dünyanın 50 büyük kentini değerlendirmeye tabi tutuyor. Dijital güvenlik, sağlık, altyapı güvenliği ve kişisel güvenlik başlıkları altında kümelenen 40’tan fazla göstergeyi dikkate alıyor. Dijital güvenlik alanında şehirde dijital güvenlik ekiplerinin varlığı ve dijital dolandırıcılık oranı dikkate alınıyor. Sağlık alanındaki değişkenler ise nüfusa oranla şehirdeki hastanelerdeki yatak sayısı ile ortalama ömür olarak belirlenmiş. Altyapı güvenliği ise çalışmada yolların kalitesi ve doğal afetler sonucu gerçekleşen ölümlerle ölçülüyor. Son olarak, kişisel güvenlik değişkeni ölçülürken şehirdeki güvenlik güçlerinin müdahil olduğu vakalar dikkate alınıyor.

İstanbul 50 Şehir Arasında 41’inci Sırada Yer Alıyor

Çalışmada Türkiye’den sadece İstanbul sıralamaya dahil edilmiş ve genel sıralamada son on ülke arasında, 41’inci sırada yer alıyor. Kurtulmuş’un işaret ettiği kentler arasında 38 milyonluk nüfusuyla Tokyo listenin tepesinde yer alırken, Londra ve Paris sırasıyla 18 ve 23’üncü sırada. Çalışmada Berlin dikkate alınmamış. Almanya’dan dikkate alınan tek kent olan Frankfurt ise güvenli şehirler sıralamasında 20’inci sırada.

Berlin, Paris, Tokyo, Londra ne kadar güvenliyse Türkiye'nin şehirleri de o kadar güvenlidir. 1
              

Şehirlerin Güvenlik Endeksi

Faydalandığımız bir diğer kaynak olan Numbeo ise, web sitesi kullanıcılarının, konu bazlı anketler aracılığıyla sağladığı bilgilerle güncellenen ve dünyadaki birçok şehri hayat pahalılığından, konut fiyatlarına; güvenlikten hava kirliliğine kadar birçok alanda mukayeseli olarak inceleyebileceğiniz bir yapıya sahip. Sitedeki bilgiler her altı ayda bir güncelleniyor. Bu sayede 2017 Haziran ayı itibariyle kullanıcıların fikirlerine ulaşmak mümkün. Toplam 334 şehri dikkate alan Numbeo’nun endeksine göre dünyanın en güvenilir üç şehri Abu Dabi (BAE), Doha (Katar) ve Basel (İsviçre) olurken, İstanbul listede 230’uncu sırada yer alıyor. Sırlamanın üst sırlarında Türkiye’den dört şehir daha var. Özellikle Bursa (19) ve Eskişehir (24) olmak üzere İzmir (51) ve Ankara (160) İstanbul’un çok üzerindeler. Kurtulmuş’un iddiasına konu olan şehirlerden Tokyo (11), Berlin (131) ve Londra (196) Numbeo’nun listesinde İstanbul’un üzerinde yer alırken, Paris’in site kullanıcılarından aldığı puan İstanbul’a kıyasla daha az oluyor.

Berlin, Paris, Tokyo, Londra ne kadar güvenliyse Türkiye'nin şehirleri de o kadar güvenlidir. 2

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş iddiasında nüfusu 10 milyonun üzerinde olan dört dünya başkentini, Türkiye’den belirli bir kent ismi vermeden kıyaslıyordu. İncelediğimiz çalışmalarda İstanbul ve Ankara’nın diğer kentlere göre sıralamadaki yerini göz önüne aldığımız zaman

Sonuç olarak;

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'un İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   19 Eylül 2017