Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Okuma Süresi    2 Dakika

"Kamuoyunu Bilgilendirmede Yeni Medyanın Rolü" Paneli Gerçekleşti


Yeni Medyanın Önde Gelenleri Kadir Has'ta Buluştu Türkiye'nin ilk ve tek iddia kontrolü platformu Doğruluk Payı tarafından düzenlenen "Kamuoyunu Bilgilendirmede Yeni Medyanın Rolü" paneli Kadir Has Üniversitesi'nde gerçekleşti. Moderatörlüğünü Nevşin Mengü'nün üstlendiği etkinliğe Doğruluk Payı Editörü Bengi Ruken Cengiz, Kadir Has Üniversitesi Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat, Teyit.org kurucusu Mehmet Atakan Foça ve Yalansavar Editörü Tevfik Uyar katıldı. 

Fotoğraflar için tıklayınız

Doğruluk Payı kurucusu Baybars Örsek'in konuşması ve Genel Koordinatör Batuhan Ersun'un kısa bir rapor sunumu ile başlayan etkinlikte, kamuoyunun doğru bilgiyi nereden aldığı ve geleneksel medyanın doğru bilgi ihtiyacını ne kadar karşılayabildiği tartışılmaya açıldı. Panelistler yeni medyada ortaya çıkan iddia kontrolü platformlarının geleneksel medyanın kamuoyunu doğru bilgilendirmedeki eksikliklerini kapattığını vurguladı. Son günlerde sıklıkla tartışılan post-truth'un (gerçek ötesi) Amerikan seçimlerine etkisi de değerlendirilirken, Cambridge Analytica gibi büyük veri temelli seçim çalışmaları yürüten kurumların deneyimlerine dair paylaşımlarda bulunuldu.

Yalan haberin yayılma hızı ve yalan haberi tüketme ihtiyacının nasıl ortaya çıktığının da irdelendiği etkinlikte, toplumsal korkunun yalan habere sahip çıkmayı arttırdığına değinildi. Etkinlik soru- cevap ile sona erdi. 

Kamuoyunu Bilgilendirmede Yeni Medyanın Rolü - Cibali Postası
Yayın Tarihi:   17 Ekim 2017 Son Güncelleme:   9 Kasım 2017